Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Jakie powinny być dobrej jakości krzesła biurowe?

krzesła biurowe

Spędzając dłuższą część swojego dnia w pozycji siedzącej, np. pracując w biurze, niezwykle ważne jest pamiętanie o zapewnieniu kręgosłupowi właściwego podparcia. Odpowiednio dobrany fotel pozwoli uniknąć bólów pleców, które w przyszłości przekształcić się mogą w poważne zwyrodnienia. Wyleczenie ich będzie nie tylko czasochłonne, ale może również pochłonąć duże sumy pieniędzy. By tego uniknąć dobrze jest wyposażyć swoje stanowisko pracy w ergonomiczne krzesło biurowe, które będzie dopasowane do ciała użytkownika. Na co konkretnie należy zwrócić uwagę, szukając fotela biurowego? Sprawdź, czym wyróżnia się dobre krzesło biurowe i jakie funkcje powinno mieć, by uczynić pracę przy biurku przyjemniejszą i bardziej produktywną.

Krzesła biurowe – rodzaje

Podczas pracy za biurkiem wiele osób wierci się na swoich siedziskach, co skutecznie wybija z rytmu i nie pozwala w pełni skupić się na pracy, powodując znaczący spadek efektywności. W takich sytuacjach konieczna może okazać się wymiana dotychczasowego krzesła biurowego, jednak osoby niezorientowane mogą nie wiedzieć, na co konkretnie zwrócić uwagę i czym w ogóle powinien wyróżniać fotel biurowy wspierający zdrową pracę w trybie siedzącym. Wśród popularnych typów krzeseł wykorzystywanych w biurach wyróżnić można fotele kubełkowe, ergonomiczne i aktywne, z czego dwie pierwsze propozycje wiodą prym we wszelkiego rodzaju przestrzeniach przystosowanych do pracy za biurkiem (np. pomieszczenia typu open space).

Fotele kubełkowe cechują się niskim oparciem i płytkim siedzeniem, a ich głównym wyróżnikiem jest często designerski wygląd oraz niestandardowe rozwiązania np. w kwestii podłokietników. Tego typu rozwiązania rzadko są jednak wybierane do typowych biur, głównie ze względu wysoką cenę. Pod tym względem znacznie lepiej sprawdzają się fotele ergonomiczne, które pod względem budowy przypominają dobrze znane obrotowe krzesła biurowe, jednak zapewniają znacznie lepsze podparcie kręgosłupa i lepiej dostosowują się do ciała użytkownika.

Nowym rozwiązaniem są natomiast krzesła aktywne, czyli wszelkiego rodzaju siedziska wymuszające na użytkowniku aktywną postawę. Przykłady takich rozwiązań znaleźć można na www.contino.pl – to Studio Mebli Biurowych doskonale sprawdza się przy większych zamówieniach dla biur i innych tego typu placówek.

fotel biurowy xenon

Jakie elementy powinny mieć opcję regulacji w krześle biurowym?

Rzadko kiedy uda się znaleźć fotel biurowy, który będzie od razu dostosowany do potrzeb użytkownika, dlatego dobrze jest dobrać siedzisko, które będzie miało rozbudowane opcje regulacji. Podstawą przy krzesłach biurowych jest możliwość regulowania wysokości – optymalne rozwiązanie pozwala na szeroką zmianę tego parametru, by dobrze dostosować się do używanego biurka czy rodzaju wykonywanego zadania. Coraz więcej foteli pozwala również na wyregulowanie głębokości siedziska – tutaj dobrze dobrym rozwiązaniem może okazać się fotel, na którym spoczywa 3/4 ud. W osiągnięciu odpowiedniej pozycji pomoże również możliwość regulacji podparcia.

Poszycie i wypełnienie siedziska – jakie powinny być w krzesłach biurowych?

Materiał, z którego wykonywane jest obicie krzesła, powinien pozwalać skórze oddychać i być przyjemny w dotyku. Choć materiały skóropodobne dobrze się prezentują, to lepszą wentylację podczas siedzenia zapewni poszycie przygotowane z bawełny lub wełny. Wielu producentów stosuje różnego rodzaju gąbki, jednak te odkształcają się z czasem. Lepszym rozwiązaniem może okazać się pianka poliuretanowa

fotel biurowy xenon siedzisko

Powiązane artykuły

Jakie krzesło biurowe wybrać?

teoriabiznesu.pl