Budowa lub remont domu to moment decyzji o wyborze rynien. Jest to decyzja, której efekty będziesz odczuwać i oglądać przez wiele lat. W końcu mało kto decyduję się co roku wymieniać rynny w domu. Dlatego ważne, aby wybrać taki system odprowadzania opadów.
W artykule przyjrzymy się, jak rynny metalowe sprawują się na domach i większych nieruchomościach. Zwrócimy też uwagę na mocne i słabe strony, aby mieć pełny obraz. Niemniej zaczniemy od ogólnych informacji, które ułatwią Ci wybór systemu rynnowego. Zatem spływajmy do kolejnego akapitu.
Na co zwrócić uwagę wybierając rynny do domu jednorodzinnego lub firmy?
Rynny mają za zadanie odprowadzać wodę z dachu, bez przecieków, przestojów i problemów. Dlatego ważne jest obliczenie efektywnej powierzchni dachu (EPD). To proste z zadanie dzięki kalkulatorom, które znajdziesz za darmo w sieci. Na tej podstawie odpowiednio dopasujesz rozmiar rynien. Odpowiednia średnica rynny i wymiar rury spustowej wpływają na prędkość i ilość zbieranej deszczówki.
Jeżeli zależy Ci także na estetyce, to na rynku znajdziesz rynny w różnych kolorach. Dzięki temu dostosujesz je do stylu i kolorystyki budynku. Masz także możliwość wyboru kształtu rynny, a także materiału, z jakiego są zrobione. Trwałość surowca jest ważnym czynnikiem, a zarazem główną składową ceny. Jeżeli chcesz zapomnieć o systemie rynnowym, to warto odrobinę dopłacić. W ten sposób zapewnisz sobie dekady spokoju. Sam sobie odpowiedz, czy warto.
Rynny metalowe – zalety i wady
Jest kilka zalet, na które warto zwrócić uwagę w rynnach metalowych. Zapewniają wytrzymałość i są odporne na obciążenia, takie jak śnieg czy mokre liście. Cechuje je stabilność wymiarowa, czyli nie ulegają zmianom kształtu pod wpływem warunków atmosferycznych. To ważne, jeśli chcesz, aby system odprowadzania wody był szczelny. Metal opiera się działaniu promieni UV. Producenci na system stalowy oferują nawet 40 lat gwarancji.
Jest też kilka wad, o których powinieneś wiedzieć. Metal potrafi być podatny na korozję, szczególnie gdy zostanie uszkodzony, ale tego problemu można się pozbyć. Wszystko dlatego, że rynny metalowe to te wykonane zarówno z miedzi, tytanu, cynku, stali ocynkowanej, jak i aluminium. Wybierając określony stop, decydujesz o ich żywotności.
Jak dopasować wielkość rynien do powierzchni dachu?
Powierzchnia dachu jest punktem wyjścia przy wyborze systemu rynnowego. Do jej obliczenia użyjesz kalkulatora, ale zanim zaczniesz własne obliczenia, sprawdź przykład.
W przypadku niewielkich dachów do 50 mkw. zaleca się rynny o średnicy wynoszącej 100 milimetrów. Dachy od 50 do 100 mkw obsłużą rynny o przekroju 125 milimetrów. Pokrycia dachowe powyżej 100 mkw to duże ilości wody, z którymi poradzą sobie rynny od 150 do 190 milimetrów.
Wybierz rynny do swojego domu lub zdaj się na pomoc ekspertów
Jeśli chcesz mieć pewność, że dobrze wybrałeś, to zakupy warto poprzedzić rozmową ze specjalistą. Firmy często zapewniają pomoc w wyborze, montaż, a nawet serwis, co ułatwia zadanie. Natomiast, jeżeli masz już coś na oku, to pamiętaj o powierzchni dachu i średnicy. Ważna jest także estetyka, czyli kształt i kolor, które będą Ci towarzyszyć przez następne dekady. Na co się zdecydujesz?