Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Kredyt na panele fotowoltaiczne w 2022 roku

kredyt na panele

Artykuł sponsorowany

Promienie słoneczne mogą być źródłem taniej i ekologicznej energii. Nic dziwnego, że panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Jak można sfinansować tę inwestycję? Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt na panele fotowoltaiczne.

Panele fotowoltaiczne coraz częściej pojawiają się na dachach i ścianach domów jednorodzinnych. Wykorzystanie fotowoltaiki umożliwia otrzymanie czystej i niedrogiej energii elektrycznej. Zasada działania paneli jest stosunkowo prosta – energia promieni słonecznych, które padają na powierzchnię fotoogniw, zamieniana jest na prąd elektryczny. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. W wyniku tego procesu uzyskiwany jest prąd zmienny, który następnie konwertowany jest na prąd stały. Może być on wykorzystany do zasilania urządzeń elektrycznych czy podgrzewania bieżącej wody.

Panele fotowoltaiczne – korzyści

Zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na fotowoltaikę? Takie rozwiązanie ma wiele zalet.

  • Oszczędność – Twoje gospodarstwo domowe może stać się niezależne od zewnętrznych dostawców energii – biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu, jest to ogromna korzyść.
  • Niezależność – panele słoneczne są efektywne przez cały rok. W sezonie wiosenno-letnim energię, której nie wykorzystasz, możesz przekazać do sieci publicznej. W razie potrzeby możesz odebrać tę nadwyżkę – np. w sezonie zimowym, gdy panele nie są w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości prądu.
  • Ekologia energia słoneczna jest ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii, takich jak węgiel czy ropa naftowa. Procesowi fotowoltaicznemu nie towarzyszy produkcja zanieczyszczeń. Fotowoltaika jest więc rozwiązaniem korzystnym dla zarówno użytkownika, jak i środowiska naturalnego.
  • Rządowe dofinansowania – osoby, które zdecydują się na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych, mogą korzystać z rządowych i samorządowych dofinansowań. Przyznawane są one w ramach programów, które mają na celu wspieranie ekologicznych rozwiązań.

Kredyt na panele fotowoltaiczne

Inwestycja w fotowoltaikę może zwrócić się już po 7 latach. Przeszkodą mogą być początkowe koszty. Zakup paneli fotowoltaicznych może przekraczać możliwości finansowe wielu osób. Na szczęście istnieją inne formy finansowania fotowoltaiki.

Wartymi rozważenia rozwiązaniami są pożyczka lub kredyt na zakup fotowoltaiki. Dzięki temu koszt inwestycji będziesz mógł rozłożyć w czasie i unikniesz dużego, jednorazowego wydatku. Wiele banków nie wymaga wkładu własnego i w 100% finansuje inwestycję. Procedura udzielania kredytów gotówkowych jest uproszczona i często wszystkie formalności mogą być załatwione on-line.

Jak wybrać korzystny kredyt na panele fotowoltaiczne? Nie kieruj się tylko oprocentowaniem rat, przede wszystkim sprawdź wysokość RRSO. Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa to procentowy wskaźnik, który określa całkowity koszt kredytu – uwzględnia także prowizję banku, koszty ubezpieczenia i inne opłaty.

RRSO to tylko jedna z wielu kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę. Ważne są także:

  • Rodzaj oprocentowania rat (stały lub zmienny) – w przypadku stałego oprocentowania masz pewność, że wysokość raty nie ulegnie zmianie. Zmienne oprocentowanie nie daje takiej pewności – może wzrosnąć lub zmaleć w czasie spłacania kredytu. Uzależnione jest to od stóp procentowych, których wysokość określa NBP.
  • Możliwość wcześniejsze spłaty całego kredytu – niektóre banki naliczają dodatkowe opłaty w przypadku wcześniejszego uregulowania wszystkich rat.
  • Możliwość okresowego zawieszenia spłaty (karencja) – jest to mechanizm, z którego możesz skorzystać w sytuacji nieprzewidzianych problemów finansowych.

Jak uzyskać kredyt na fotowoltaikę?

Przed przyznaniem kredytu na zakup paneli fotowoltaicznych kredytodawca sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Bank chce mieć pewność, że będziesz w stanie terminowo spłacić całe zobowiązanie. Podczas przyznawania kredytu uwagę brane są przede wszystkim wysokość i źródło Twoich zarobków oraz forma zatrudnienia. Do wniosku o kredyt będziesz musiał dostarczyć dokumenty, które potwierdzają zadeklarowane dochody – może to być zaświadczenie wystawione przez pracodawcę czy wyciąg z Twojego rachunku bankowego. Zweryfikowana zostanie także Twoja historia kredytowa – bank sprawdzi, czy wywiązywałeś się z poprzednich zobowiązań (np. pożyczek, zakupów na raty) i czy nie figurujesz w rejestrach dłużników. Przed wystąpieniem o przyznanie kredytu na fotowoltaikę warto uregulować wszystkie zaległe płatności.

Kredyt na panele fotowoltaiczne w mFinanse

Kredyt gotówkowy w mFinanse możesz przeznaczyć na dowolny cel – również na zakup paneli fotowoltaicznych. Na stronie internetowej mFinanse znajdziesz prosty kalkulator, za którego pomocą będziesz mógł oszacować swoją zdolność kredytową i porównać dostępne oferty. Eksperci mFinasne pomogą Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Doradzą Ci, jak dopasować liczbę rat i czas kredytowania do Twoich możliwości. Poinformują Cię także o wszystkich kosztach kredytu na fotowoltaikę. Okres kredytowania w mFinanse może wynieść nawet do 10 lat, a wysokość kredytu – 200 000 zł. Procedura sprawdzania zdolności kredytowej została uproszczona – decyzję możesz otrzymać już w 15 minut!