Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Magazyny wysokiego składowania a niskiego składowania – czym się różnią?

Magazyny wysokiego składowania

Artykuł sponsorowany

Przedsiębiorcy, którzy szukają odpowiedniej przestrzeni na przechowywanie towarów i maszyn związanych ze swoją działalnością, mogą się zastanawiać, jaki rodzaj magazynu będzie najodpowiedniejszy dla ich potrzeb. Jeśli chodzi o wysokość składowania, do wyboru mają magazyn wysokiego składowania i magazyn niskiego składowania. Czym różnią się między sobą?

Klasyfikacja magazynów ze względu na wysokość składowania

Warto mieć świadomość, że można wskazać różne rodzaje magazynów – zarówno jeśli chodzi o ich konstrukcję, jak i funkcję, obszar prowadzonych działań czy wysokość składowania. W przypadku ostatniej z wymienionych klasyfikacji, wpływ na podział magazynów ma ich budowa oraz wysokość, do jakiej składowane są towary.

Można zasadniczo wyróżnić magazyny wysokiego składowania, średniego i niskiego składowania.

Magazyn wysokiego składowania: definicja

Zgodnie z przepisami, hala wysokiego składowania to pomieszczenie, którego minimalna wysokość wynosi 7,2 m. W takim pomieszczeniu należy przestrzegać zarówno zasad dotyczących obowiązkowego wyposażenia magazynu, jak i wszystkich związanych z przepisami BHP (w tym też np. wykorzystania wózków widłowych itd.).

Warto jednocześnie podkreślić, że w przypadku magazynów wysokiego składowania, minimalna wysokość (7,2 m) nie musi być wysokością ostateczną. Zdarza się, że budowane są magazyny, w których można składować towary na wysokości 15, 20, a nawet 50 metrów. Kluczowe jest jednak to, by magazyn spełniał wymogi rozporządzenia Ministra Infrastruktury w zakresie odpowiedniego budownictwa (to samo dotyczy zresztą również magazynów średniego i niskiego składowania).

Magazyn niskiego składowania: definicja

Z racji tego, że przy podziale magazynów ze względu na wysokość składowania kluczowa jest właśnie wysokość, definicja magazynu niskiego i wysokiego składowania jest taka sama – z wyjątkiem wysokości, na jakiej można składować towary. W przypadku magazynu niskiego składowania, mowa o maksymalnej wysokości wynoszącej 4,2 m. Różnica jest zatem wyraźna – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w przypadku magazynu wysokiego składowania, mowa o minimalnej wysokości (7,2 m), a nie maksymalnej.

Magazyn wysokiego a niskiego składowania – różnice

Co jednak, oprócz wysokości, różni oba rodzaje magazynów? W przypadku magazynu niskiego składowania ładunki są obsługiwane m.in. przez wózki paletowe elektryczne i inne, proste urządzenia unoszące. W przypadku magazynów wysokiego składowania najczęściej wykorzystywane są natomiast wózki widłowe wysokiego składowania – czyli takie, które umożliwiają pobieranie ładunków i ich rozmieszczanie na wysokości powyżej 7,2 m.

Kolejna różnica dotyczy wyposażenia obu rodzajów magazynów. Wyposażenie magazynu wysokiego składowania stanowią najczęściej towary wielkogabarytowe o częstej rotacji; towary wymagają równocześnie wysokoregałowego przechowywania. Jak łatwo się domyślić, w magazynach niskiego składowania towary często mają mniejsze gabaryty i nie wymagają wysokoregałowego przechowywania.

To, jaki magazyn wybierze przedsiębiorca, powinno być uzależniona zatem m.in. od tego, jakie towary ma w nim przechowywać, jak wiele będzie tych towarów oraz jakich będą gabarytów. Oprócz tego, warto wziąć pod uwagę również kwestię automatyzacji. W przypadku magazynów wysokiego składowania konieczne będzie wdrożenie bardziej zaawansowanych systemów, co z kolei oznacza zazwyczaj dodatkowe koszty. Z drugiej strony, w magazynach wysokiego składowania pracownicy mają więcej przestrzeni na wykonywanie potrzebnych manewrów – co przekłada się na większą efektywność pracy. Warto też dodać, że w magazynie wysokiego składowania rotacja towarów jest co do zasady częstsza.

Na platformie Newmark Polska dostępne są magazyny do wynajęcia w różnych regionach kraju – https://www.polskamagazyny.pl/magazyny-do-wynajecia/warszawa. Przedsiębiorca może wybrać nie tylko region, jaki go interesuje, ale też powierzchnię budynku czy m.in. jego wysokość.