Kosmetyki nawilżające mogą zawierać bardzo różne składniki. Ma to bezpośrednio wpływ na ich skuteczność i działanie. Warto wiedzieć, co kryje się w poszczególnych kremach, balsamach i lotionach. Poniższa lista zawiera najczęściej występujące w kosmetykach substancje odpowiedzialne za nawilżanie skóry.
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy jest bardzo popularnym składnikiem wszelkiego rodzaju kosmetyków nawilżających i przeciwstarzeniowych. Występuje powszechnie w kremach, serach i maseczkach przeciwzmarszczkowych, ale też nawilżających, ujędrniających i modelujących owal twarzy.
Kwas hialuronowy jest jedną ze składowych skóry. Z wiekiem jednak jego zawartość maleje, co niekorzystnie odbywa się na kondycji cery, przede wszystkim na syntezie kolagenu. Dzięki regularnemu stosowaniu kosmetyków z kwasem hialuronowym skóra wyraźnie młodnieje – staje się elastyczna i jędrna.
Alantoina
Wbrew powszechnemu przekonaniu alantoina nie jest substancją syntetyczną. Naturalnie występuje w korzeniu żywokostu, który nasze babki wykorzystywały do leczenia wszelkiego typu urazów skórnych.
Alantoina nie tylko nawilża, ale też działa ściągająco i przeciwzapalnie – jako taka przyspiesza gojenie ran i regenerację skóry. Można ją znaleźć nie tylko w kremach, ale też różnorakich maściach na blizny.
D-pantenol
D-pantenol ma silne działanie łagodzące i nawilżające. Powszechnie występuje w kosmetykach łagodzących oparzenia słoneczne. Jego działanie polega na przyspieszeniu podziału komórkowego skóry, co pozytywnie wpływa na jej regenerację i gojenie się.
Gliceryna
Kolejny naturalny składnik kosmetyków, pozyskiwany głównie z olejów roślinnych, rzadziej zwierzęcych. Gliceryna kojarzona jest przede wszystkim z kremami do rąk, ale występuje też w innych kosmetykach pielęgnacyjnych do skóry twarzy i ciała. Gliceryna nie tylko nawilża, ale jest wykorzystywana jako transporter – ułatwia przenikanie innych składników aktywnych zawartych w kosmetykach w głąb skóry. Jej obecność w kremach nawilżających jest obietnicą skutecznego działania.
Kwas mlekowy
Obecność kwasu mlekowego w mięśniach i tkankach można łatwo rozpoznać. To on jest odpowiedzialny za tzw. zakwasy pojawiające się po intensywnym wysiłku fizycznym. Jednak kwas mlekowy w kosmetykach działa zgoła inaczej i jego obecność jest bardzo pożądana.
Od razu uspokajamy, kwas mlekowy występuje nie tylko jako efekt uboczny zmęczenia mięśni, jest obecny także w kiszonkach i produktach powstałych w wyniku fermentacji mleka i to stamtąd można pozyskać do kosmetyków jego naturalną formę.
Kwas mlekowy ma działanie nawilżające oraz zapobiegające pojawianiu się zaskórników. Jako taki jest szczególnie ceniony w kremach i maseczkach oczyszczających i przeciwtrądzikowych.
Wyciąg z aloesu
Aloes jeszcze do niedawna był rośliną doniczkową obecną w niemal każdym domu. Zapobiegliwe gospodynie wykorzystywały jego liście do smarowania zmienionych chorobowo miejsc na skórze.
Żel z aloesu ma silne działanie nawilżające, działa też przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a nawet przeciwbólowo. Wyciąg z aloesu można znaleźć w kremach, balsamach i peelingach do skóry.
Więcej informacji na temat składu kosmetyków nawilżających i przeciwzmarszczkowych można znaleźć na portalu: https://ohmyhair.com.pl.