Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Monitoring ładunków w czasie rzeczywistym – jak to działa

Monitoring ładunków

Kontrola nad flotą to podstawa w zarządzaniu transportem i logistyką. Dzisiaj możliwe jest śledzenie ładunku w czasie rzeczywistym. Wszystko za sprawą nadajnika GPS. Jednak jak to konkretnie działa? Co wspólnego mają GPS, śledzenie ładunku i plomby zabezpieczające? Sprawdźmy!

Czym są plomby zabezpieczające?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym tak w ogóle są plomby zabezpieczające, o których była mowa we wstępie. Otóż chodzi o konstrukcje wykorzystywane do zabezpieczania zamknięć. Tak naprawdę jest to szeroka kategoria, obejmująca elementy stosowane do zabezpieczania butelek, opakowań, kontenerów, ale też okien, drzwi, czy wreszcie ciężarówek. Plomby mogą być wykonane z różnego rodzaju metali, dostępne są też konstrukcje plastikowe. Stosuje się rozmaite rodzaje plomb, jednak tym, co łączy je wszystkie jest brak możliwości otworzenia bez uprawnień, nie niszcząc przy tym elementu. W przypadku plomb klasycznych również uprawnienie na niewiele się zda – są to konstrukcje jednorazowe. Co innego plomby elektroniczne, którym przyglądamy się w dalszej części tekstu.

Plomby elektroniczne, czyli wiele funkcji

Klasyczna plomba ma tylko jeden cel – zabezpieczyć to, co znajduje się za zamknięciem. Nie może ona posłużyć do śledzenia ładunku, nie posiada też żadnych innych funkcji. Posiada je natomiast plomba elektroniczna. Mowa o urządzeniu otwieranym i zamykanym elektronicznie, czyli z wykorzystaniem aplikacji, platformy internetowej, czy pilota. Są to elementy wielorazowego użytku, ponieważ dostęp do systemu umożliwia bezpieczne otwieranie plomby. Jednak jej nieuprawnione otworzenie to zawsze zniszczenie konstrukcji. Konsekwencją nieuprawnionego otworzenia plomby elektronicznej jest wysłanie sygnału do właściciela, przez co zostaje on natychmiast poinformowany o próbie kradzieży lub zniszczenia ładunku. Tym samym plomby elektroniczne to skuteczniejsze zabezpieczenie. Poza tym plomba tego typu posiada szereg funkcji dodatkowych.

Standardem w przypadku jakościowych plomb elektronicznych jest wyposażenie urządzenia w nadajnik GPS. Dzięki temu użytkownik na bieżąco otrzymuje informacje o położeniu danego pojazdu. Może śledzić przebieg  trasy, co jest ogromną korzyścią. Daje to możliwość sprawdzenia trasy, a tym samym określenia, czy przebiega ona optymalnie. Pozwala to udoskonalać transport ładunków.

Czy warto korzystać z plomb elektronicznych?

Zastanawiasz się, czy elektroniczne plomby zabezpieczające to dobry wybór? W zasadzie jedynym, co może do nich zniechęcać, są nieco wyższe ceny niż w przypadku modeli klasycznych. Jednak różnice nie są wcale tak duże, jak mogłoby się wydawać. Jednocześnie plomby elektroniczne to wyższy poziom bezpieczeństwa oraz szereg funkcji dodatkowych. Najistotniejszą wydaje się możliwość śledzenia. W ten sposób wystarczy jedno urządzenie do zabezpieczenia i monitorowania ładunku. Nie musisz inwestować w dwa odrębne rozwiązania, przez co ostatecznie może to oznaczać nawet oszczędność.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://plomby.biz/kategoria-produktu/plomby-zabezpieczajace/