Dla wielu osób posiadanie nowoczesnego sprzętu elektronicznego w postaci telefonu lub zegarka multimedialnego jest wręcz niezbędnym minimum. W czasach, gdzie praca zdalna stanowi codzienność, może okazać się, że elektroniczne gadżety mocno wpływają na uwagę pracownika. Zastanawiasz się, czy nowoczesne urządzenia mobilne mogą negatywnie wpłynąć na efektywność pracy? Sprawdź to!
Producenci smartfonów oraz innych urządzeń elektronicznych stale dokładają wszelkich starań, aby sprostać oczekiwaniom każdego konsumenta. Nie lada gratką są obecnie składane telefony produkowane m.in. przez markę Samsung. To oczywiście niejedyna innowacja, jaką spotkasz w dzisiejszych urządzeniach mobilnych. Wiele dodatkowych funkcji i stałe połączenie z internetem niesie ze sobą naprawdę spore ryzyko, szczególnie dla osób pracujących zdalnie – bez większej kontroli ze strony pracodawcy.
Smartfon – czy można go wykorzystać podczas pracy zdalnej?
Mimo wielu obaw związanych z użytkowaniem telefonu komórkowego podczas pracy zdalnej, warto jednak zaznaczyć, że smartfony mogą przyczynić się do poprawy komfortu pracy zdalnej. Podczas pracy nad konkretnym projektem przed ekranem laptopa, od czasu do czasu pojawia się konieczność przeprowadzanie wideorozmowy, np. z pracodawcą.
Aby nie odrywać się od aktualnie wykonywanej pracy i nie przełączać okienek, możesz połączyć się wideokonferencją z poziomu swojego telefonu. Swoje urządzenie mobilne wykorzystasz też do szybkiego przesyłania zdjęć i informacji do współpracowników, a także będziesz mieć stały kontakt ze współpracownikami – nawet jeśli na jakiś czas odejdziesz od ekranu swojego komputera.
Telefon, który doskonale nada się do tego typu działań to Xiaomi Note 10 Pro 6/128 GB szary. Jego parametry techniczne, jak i jakość wykonania naprawdę zasługują na uwagę najbardziej wymagających użytkowników.
Czy użytkowanie smartfona może negatywnie wpływać na wydajność pracownika?
Posiadanie nowoczesnego smartfona niestety, ale może negatywnie wpłynąć na skupienie podczas pracy – zarówno zdalnej, jak i w stacjonarnym biurze. Wynika ot głównie ze względu na stały dostęp do rozrywki z poziomu telefonu: social media, serwisy streamingowe, prywatny e-mail oraz komunikatory takie, jak messenger. Aby wydajne i innowacyjne urządzenia mobilne nie wpływały negatywnie na wydajność pracy, warto mocno rozgraniczyć kwestie rozrywki, odpoczynku oraz pracy. Producenci telefonów wdrażają do swoich urządzeń nowoczesne oprogramowanie, które pozwala na przygotowanie telefonu do trybu pracy. Dzięki temu smartfon niczym nie będzie zachęcać do oderwania się od pracy, a jednocześnie umożliwi sprawniejszą komunikację ze współpracownikami.
Interesujesz się branżą IT i tym, jak zmienia się rynek pracy w 2022 roku? Sprawdź artykuł: Branża IT kończy Q3 z kolejnym wzrostem w liczbie ofert pracy zdalnej. To dobra informacja dla osób, które cenią sobie niezależność i możliwość pracy z dowolnego miejsca na ziemi.