Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Opłacalność hal stalowych: od czego zależy i jakie pytania trzeba sobie zadać?

hale stalowe
Hale stalowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Wręcz przeciwnie – tego rodzaju konstrukcje są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, ponieważ uchodzą za ekonomiczne, a zarazem praktyczne i trwałe. Oczywistym jest jednak to, że niemal każdy posiada zupełnie inne potrzeby oraz oczekiwania. Faktem jest, że nie istnieje rozwiązanie, które sprawdzi się w absolutnie każdym przypadku.

Zastanawiasz się, czy budowa obiektu w technologii stalowej jest opłacalna? Odpowiedz sobie na poniższe pytanie – dzięki temu dowiesz się, czy jest to dobra decyzja.

Jakie jest przeznaczenie obiektu?

Hale stalowe rekomendowane są przede wszystkim do celów:

  • przemysłowych,
  • produkcyjnych,
  • logistycznych,
  • handlowych,
  • lub rolnych.

W zdecydowanej większości przypadków są to obiekty wielkopowierzchniowe. Właśnie wtedy możemy zaoszczędzić najwięcej gotówki.

Prawdą jest, że żywotność hal stalowych nie jest tak wysoka, jak budynków murowanych, które mogą przetrwać nawet kilkaset lat. Nie oznacza to jednak tego, że są one nietrwałe i podatne na uszkodzenia. Priorytetem jest jednak to, aby znaleźć godnego zaufania wykonawcę, który specjalizuje się w tej dziedzinie budownictwa. Przykładem jest marka ASBO.pl, która ma na swoim koncie sporą ilość zrealizowanych przedsięwzięć.

Gdzie będzie znajdować się hala?

Lokalizacja hali ma duże znaczenie. Jak już wspomniano, obiekty wykonywane w technologii stalowej są wykonywane z prefabrykowanych elementów. Komponenty produkowane są w fabrykach, co przekłada się na maksymalną dokładność. Przechodzą przez wieloetapowe kontrole jakości, tak aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się nawet najmniejszych nieprawidłowości. Następnie są one dowożone na plac budowy.

Konieczność zastosowania ciężkich maszyn oraz sprzętów sprawia, że obiekt powinien być zlokalizowany w miejscu, gdzie znajdują się drogi dojazdowe. Dzięki nim możliwy jest bezproblemowy transport materiałów.

Kiedy planowany jest początek działalności?

Tylko nieliczni planują biznes z kilkuletnim wyprzedzeniem. W dzisiejszych czasach należy działać szybko oraz dynamicznie, ponieważ zapotrzebowanie rynkowe dynamicznie się zmienia. Należy zastanowić się, w jakim terminie powinna wystartować działalność, lub nowa inicjatywa. Nie zawsze możemy czekać latami na powstanie nowego obiektu. Właśnie dlatego wielu inwestorów już na początku odrzuca technologię murowaną – proces budowy jest tutaj bezpośrednio uzależniony od czynników atmosferycznych, a dodatkowo bardziej kosztowny.

W przypadku hal stalowych ilość prac mokrych jest ograniczona. Ponadto tego rodzaju konstrukcje wykonywane są z gotowych komponentów. Jest to bardzo korzystne, ponieważ budynek znacznie szybciej zostanie oddany do użytkowania.

Czy obiekt będzie stanowił miejsce pracy?

Hale stalowe bardzo często stanowią również miejsce pracy. Oznacza to, że musza być one zgodne z przepisami BHP. W innym przypadku ich eksploatacja stanowiłaby naruszenie przepisów prawa. Dopiero po uzyskaniu akceptacji odpowiednich organów konstrukcja może zostać oddana do użytku. Liczy się to, aby została ona przystosowana pod każdym względem do specyfiki prowadzonej działalności. Znacznym utrudnieniem jest to, że niemal każda branża jest inna.

W przypadku, gdy obiekt będzie użytkowany również zimą należy pamiętać o izolacji, czy też specjalistycznych systemach zabezpieczających przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Ci, którzy obawiają się zbyt wysokich kosztów inwestycyjnych mogą poprosić wykonawcę o wycenę.