Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Panele badawcze – 3 powody, dla których warto brać udział w ankietach

Wiele osób z dużą niechęcią podchodzi do wypełniania ankiet. Branie udziału w panelach badawczych może wiązać się jednak z wieloma korzyściami. Czym właściwie są panele badawcze? Czym się zajmują i jaka jest ich rola? Dlaczego warto brać udział w ankietach? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w tekście poniżej.

Czym są panele badawcze?

Mianem panelu badawczego określamy platformę internetową, której zadaniem jest zbieranie opinii społeczeństwa na różne tematy. W celu ich poznania wykorzystywane są ankiety internetowe, czyli tzw. badania CAWI. Ich wypełnienie często wiąże się ze stosowną gratyfikacją. Tematyką badań są zazwyczaj tematy społeczne lub zlecone przez firmy opinie konsumenckie.

Panele badawcze przeprowadzają badania na zlecenie instytucji medialnych, naukowych lub konkretnych firm. Dzięki wykorzystaniu internetu możliwe jest dotarcie do dużej liczby osób należących do ściśle określonej grupy badawczej. Zebrane dane przekuwane są w dane statystyczne, do których dołączone są wnioski. Taki gotowy pakiet trafia do zleceniodawcy.

Badania przeprowadzane przez panele badawcze są w pełni bezpieczne. Są one dobrowolne i anonimowe, jednak wymagają przejścia procesu weryfikacji tożsamości. Ma to za zadanie zapobiec oszustwom wykorzystującym boty, które automatycznie wypełniają ankietę. Nasze dane są chronione, a ich zbieranie zgodne jest z obowiązującym w Polsce prawem.

Dlaczego warto brać udział w panelach badawczych?

Większość z nas lubi wyrażać opinie na różne tematy. Jako ludzie lubimy czuć swój wkład w debatę społeczną, lubimy sygnalizować to co nam się podoba oraz to, co nie działa tak jak powinno. Wypełnianie ankiet w ramach internetowych paneli badawczych jest idealną okazją, by móc zrealizować potrzebę podzielenia się swoją opinią.

Branie udziału w wypełnianiu ankiet w ramach panelu badawczego może sprawić, że dołożymy swoją cegiełkę do udoskonalenia świata. Z tego rodzaju platform korzystają między innymi firmy, które proszą o opinię na temat swoich produktów. Dzięki naszemu podzieleniu się odczuciami oraz sugestiom co można poprawić możemy zanotować swój minimalny wkład w uczynienie produktu bardziej przyjaznym konsumentowi.

Wypełnianie ankiet może również wiązać się z materialną gratyfikacją. Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna każdą wypełnioną ankietę nagradza punktami. Gdy uzbieramy odpowiednią sumę oczek możemy je wymienić na różnego rodzaju nagrody. Wśród nich wymienić można między innymi książki, sprzęt elektroniczny i zabawki.