Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Picie wody z kranu – czy to bezpieczne?

woda z kranu

Wiele osób zastanawia się, czy picie wody bezpośrednio z kranu to dobre, a przede wszystkim bezpieczne rozwiązanie. Bardzo często jej jakość nie jest najlepsza ze względu na wysoką twardość oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia. Istnieją jednak skuteczne sposoby na to, aby woda kranowa była smaczna oraz bezpieczna. Sprawdź, w jaki sposób możesz poprawić jej jakość w swoim domu.

Jak sprawdzić jakość wody z kranu?

Zanim zdecydujesz się na picie wody kranowej, zbadaj jej jakość. Pomogą Ci w tym testy, w które warto się zaopatrzyć. Dzięki nim sprawdzisz m.in. jaki ma poziom pH. Im więcej jonów wodorotlenowych się w niej znajduje, tym odczyn jest bardziej zasadowy. Najlepiej, aby poziom pH mieścił się w granicach 8-9,5, gdyż wtedy woda jest najzdrowsza dla organizmu.

Innym rodzajem badania, które można samodzielnie przeprowadzić w domu, jest test twardości wody. Parametr ten zależy przede wszystkim od stężenia jonów magnezu i wapnia. Woda twarda będzie miała ich bardzo dużo. Jest to niekorzystne przede wszystkim dla prawidłowego funkcjonowania urządzeń AGD, takich jak pralka czy zmywarka. Powoduje osadzanie się kamienia, który może być przyczyną poważnych awarii.

W przypadku gospodarstw domowych, które korzystają z własnej studni, niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy jakości wody, gdyż musi ona zostać wcześniej uzdatniona, aby  nadawała się do picia i do innych celów. Badanie to pozwala określić stężenie:

  • manganu,
  • żelaza,
  • azotanów,
  • jonu amonowego.

Jeśli jest ich zbyt dużo, to niezbędne jest zamontowanie odpowiednio dobranych systemów oczyszczających. Dzięki nim woda uzyskuje odpowiednie parametry i jest zdatna do użycia. Jeśli okaże się, że konieczna jest redukcja manganu, filtr musi być właściwie dopasowany. Jest to możliwe dzięki przeprowadzeniu wnikliwej analizy próbki wody ze studni.

Oczyszczanie wody – jak to zrobić?

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja woda jest czysta i bezpieczna dla zdrowia, to zadbaj o jej jakość. Nawet jeśli kranówka jest dostarczana wodociągiem, warto zastosować sprawdzone filtry, które usuną z niej zanieczyszczenia. Pierwszym etapem powinno być mechaniczne oczyszczanie. Proces ten pozwoli pozbyć się osadów, piasku czy drobinek rdzy z rur. W tym celu stosuje się filtry mechaniczne do wody. Dopiero gdy jest ona oczyszczona z takich zabrudzeń, może zostać poddana procesom odżelaziania, odmanganiania czy zmiękczania. Doskonałe parametry wody zapewnią również filtry, które montuje się w kuchni pod zlewem, na kranie lub na blacie.

Do usunięcia z wody drobnoustrojów, takich jak bakterie i wirusy, doskonale sprawdzą się lampy sterylizujące UV.  Ich ogromną zaletą, oprócz skutecznego oczyszczania z mikroorganizmów, jest także to, że nie wymagają one stosowania środków chemicznych. Są więc wygodne w użyciu, a dodatkowo nie pogarszają smaku i zapachu wody. 

Sprawdzenie jakości kranówki w Twoim gospodarstwie domowym pomoże Ci dobrać odpowiednie metody jej oczyszczania oraz poprawiania parametrów. Dzięki temu będziesz mógł bez obaw wykorzystywać ją do różnych celów.