Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Technologie

Półprzewodniki i podzespoły – jak radzić sobie z utrudnioną dostępnością?

Półprzewodniki i podzespoły

Globalny kryzys niedoboru układów scalonych, czyli półprzewodników lub mikroczipów, jest wynikiem serii wydarzeń politycznych-ekonomicznych, które zapoczątkowała pandemia w 2020 r. Trudna sytuacja braku dostatecznej podaży głównych elementów elektroniki ma wkrótce zostać złagodzona. Ale już dziś półprzewodniki i podzespoły można odzyskiwać dzięki refurbishingu. 

Unia Europejska postawiła na przemysł czipów

Brak szerokiej dostępności układów scalonych, produkowanych do 2020 r. przede wszystkim na Tajwanie, żywo zainteresował UE. Parlament Europejski w lipcu br.  przegłosował “Chips Act” za pomocą którego chce wzmocnić strategiczną autonomię i bezpieczeństwo Europy.[1] Oznacza to, że nowe przepisy mają na celu stworzyć korzystne warunki dla inwestycji w układy scalone w Europie.[2] Dodatkowo przekazanych zostanie 3,3 mld euro na badania i innowacje związane z czipami. Wspólnota planuje również ustanowić środki nadzwyczajne na wypadek niedoborów półprzewodników.[3]

Układy scalone używane przy produkcji m.in. diod i tranzystorów, to niezwykle ważny element funkcjonowania elektroniki, powszechnie wykorzystywany w branży komputerowej, telekomunikacji, automatyce przemysłowej oraz motoryzacji. Bez układów scalonych nie można po prostu zbudować komputera, smartfona czy nowoczesnego samochodu – mówi Mariusz Ryło, CEO w Fixit.

Jak dodaje Mariusz Ryło: Od 2020 r. światowy rynek elektroniczny zmaga się z poważnym kryzysem braku dostępności półprzewodników. Wiele krajów, a nawet organizacji ponadnarodowych, zaczęło już reagować na tę sytuację, chroniąc tym samym interesy przedsiębiorców i konsumentów. Chcę przypomnieć jednak o istniejących na chwilę obecną, korzystnych pod względem ekonomicznym i ekologicznym, możliwościach odzyskiwania układów scalonych dzięki procesowi refurbishingu.    

Refurbishing – pewny sposób na niedobory układów scalonych

Refurbishing to proces odnowy, renowacji. W przypadku sprzętu IT dotyczy głównie hardware, czyli komponentów, składowych urządzeń, m.in. półprzewodników. Refurbishing przynosi wiele korzyści. Dzięki procesowi renowacji urządzeń zmniejsza się negatywny wpływ człowieka na środowisko (ograniczona zostaje ilość elektrośmieci oraz śladu węglowego). Dodatkowo odnowa sprzętu IT przynosi bardzo konkretne zyski ekonomiczne. Ponowne wykorzystanie części zmniejsza koszty produkcji, częściowo rozwiązuje także problem niedoboru komponentów – układów scalonych – do budowania unowocześnionego urządzenia.

Refurbishing to dobre rozwiązanie na mniejszą podaż półprzewodników. Odzyskane układy scalone w połączeniu z nowymi komponentami, jak np. kartą graficzną, procesorem czy pamięcią RAM, wpisują się w coraz bardziej powszechny trend na eko urządzenia. W tym przypadku ekologiczne komputery. Fixit, dysponując doświadczeniem w zakresie renowacji sprzętu IT na dużą skalę, rekomenduje stosowanie refurbishingu, włączając w to przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym – kontynuuje Mariusz Ryło z Fixit.

Przyglądając się sytuacji, kiedy to zastępowanie starego urządzenia nowym było przedkładane nad proces naprawy, Komisja Europejska w marcu br. wprowadziła nowe prawa konsumenckie gwarantujące łatwiejszą i korzystniejszą ekonomicznie opcję odnowy produktów, które mogą być jeszcze poddane renowacji.[4] W ramach rozwiązań funkcjonują m.in.: onlinowa platforma do kojarzenia konsumentów z firmami, które sprzedają odnowione urządzenia czy Europejski standard jakości dla usług naprawczych.[5]

Wszystkie prawno-instytucjonalne działania mają na celu promocję renowacji urządzeń i wydłużenia ich cyklu życia, po to mu mogły służyć swoim właścicielom przez dłuższy czas, chroniąc przy tym planetę i portfele konsumentów.

Globalny kryzys niedoboru układów scalonych pokazał, że brak komponentów do produkcji urządzeń, pojazdów i innych produktów może wywołać nie lada problemy i zachwiania w funkcjonowaniu wielu branż. Dobrą praktyką jest nie tylko planowanie nowych środków zaradczych, aby uchronić się przed takimi sytuacjami, ale i wypracowanie komplementarnych modeli gospodarczych pozyskiwania części do produkcji wyrobów. Refurbishing to, jak zapewniają znawcy tematu, pewny sposób na utrudnioną dostępność półprzewodników i podzespołów. To także doskonałe narzędzie troski o środowisko naturalne i finanse użytkowników różnych produktów.

[1] https://www.europarl.europa.eu/news/pl/press-room/20230707IPR02418/polprzewodniki-poslowie-za-przepisami-wspomagajacymi-przemysl-czipow-w-ue

[2] Ibid.

[3] Ibid.

[4] https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_23_1794

[5] Ibid.