Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Pompa ciepła monoblok czy split? Co wybrać?

Pompa ciepła

Decydując się na urządzenie grzewcze w postaci pompy ciepła, musimy jeszcze zdecydować, jakie urządzenie wybrać. Do wyboru są dwie opcje – pompa split albo pompa monoblok. Różnice pomiędzy nimi dotyczą nie tylko kosztów, ale i łatwości montażu czy ryzyka popełnienia w tym procesie błędu. Przeanalizujmy argumenty przemawiające za wyborem każdego z tych rozwiązań.

Pompa ciepła monoblok

Pompa monoblok to urządzenie jednomodułowe umieszczane na zewnątrz budynku. Wewnątrz konieczny jest jedynie montaż jednostki sterującej oraz połączenie rur z CWU i instalacją grzewczą. Montaż tego typu jest stosunkowo łatwiejszy, niż montaż pompy split, choćby z tego powodu, że nie ma tutaj konieczności montowania instalacji chłodniczej, a osoba realizująca montaż nie musi posiadać specjalistycznych uprawnień. Sama pompa nie wymaga też zgłoszenia do Centralnego Rejestru Operatorów.

Pompy ciepła dostępne są na https://www.bricoman.pl/oze/ogrzewanie/pompy-ciepla

Niezaprzeczalną zaletą pompy ciepła monoblok jest także łatwość użytkowania. Hermetyczny układ chłodniczy praktycznie eliminuje ryzyko wycieków, dlatego użytkownik takiej pompy nie ma obowiązku dokonywania okresowych przeglądów szczelności, chyba że dana pompa zawiera co najmniej 10 ton ekwiwalentu CO2, ale takie urządzenia bardzo rzadko stosowane są w gospodarstwach domowych. W przypadku wszystkim pomp monoblok istnieje jedynie obowiązek realizacji przeglądów gwarancyjnych.

Pompa ciepła split

Pompa ciepła split złożona jest z dwóch modułów, z których jeden montowany jest na zewnątrz budynku, a drugi wewnątrz. Obydwa połączone są rurami instalacji chłodniczej. Taki sposób montażu jest bardziej skomplikowany i wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale i uprawnień, gdyż musi być zapewniony szczelny przepływ gazu chłodniczego.

Do wyboru pompy ciepła split wiele osób zachęca niższa cena urządzenia w porównaniu z pompą monoblok. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, aby nie przepłacić jej późniejszymi wysokimi kosztami instalacji, do której trzeba zatrudnić specjalistę, a także wysokimi kosztami eksploatacji. W przypadku pomp split przepisy wymagają bowiem, aby poddawać ją regularnym, corocznym kontrolom szczelności, co każdorazowo wiąże się z opłatą rzędu około 400 zł.

Pompy split są znacznie mniej wrażliwe na niskie temperatury, niż pompy ciepła monoblok. W przypadku tych drugich, istnieje konieczność zabezpieczenia przewodów wodnych przed zamarzaniem za pomocą środka niezamarzającego albo przyłączy elastycznych, natomiast mając pompę cieplną split, nie musimy się o to martwić.

Jak widzimy, wybór pomiędzy pompą ciepła split i monoblok rozbija się głównie o cenę urządzenia, koszty i trudność montażu oraz o późniejszy komfort użytkowania. Obydwa urządzenia mają jednak porównywalną wydajność, dlatego ostateczną decyzję odnośnie tego, jaką pompę ciepła wybrać, najlepiej powierzyć ekspertowi. Na bazie swojej wiedzy i doświadczenia będzie on w stanie określić, które urządzenie lepiej spisze się w danym budynku, gdyż często zależy to od projektu domu albo rodzaju instalacji C.O.