Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet Technologie

Urzędowe i praktyczne aplikacje mobilne – mObywatel, KNF Alert, iPolak

aplikacje mobilne

Poniżej prezentujemy listę aplikacji mobilnych, które można zainstalować na telefonach z systemem android. Lista ta zawiera urzędowe oraz oficjalne aplikacje takich instytucji jak:
– KNF Komisja Nadzoru Finansowego
– Ministerstwo Cyfryzacji
– Izba Administracji Skarbowej
itp

Aplikacja mObywatel

Aplikacja mObywatel to rządowa aplikacja dzięki której zyskujemy szybki dostęp do usług i dokumentów elektronicznych. W skład niej wchodzą:

mTożsamość

Dzięki tej usłudze możemy okazać swoją tożsamość, tam gdzie wymagany jest paszport lub dowód osobisty. Dane te można przekazać innemu użytkownikowi aplikacji mObywatel korzystającemu z programu na tej samej platformie ( np: Android ). Sprawdzanie tożsamości przy pomocy aplikacji mTożsamość odbywa się za pomocą danych wyświetlanych na ekranie naszego smartona.

mLegitymacja szkolna

Podobnie jak mTożsamość, dodatek mLegitymacja pozwala na prezentację swoich danych osobowych bez używania tradycyjnego dokumentu w formie papierowej. Legitymacja szkolna jest wyświetlana na ekranie smatfona, dzięki czemu użytkownik potwierdzi tożsamość, dane szkoły lub skorzysta z ulg.

mLegitymacja studencka

Usługa mLegitymacja uruchomiona jest pilotażowo na Politechnice Wrocławskiej oraz Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Studenci tych uczelni mogą aktywować mDokument za pomocą kodu QR. Dodatek do aplikacji mObywatel pozwala na potwierdzenie swoich danych podobnie jak to jest w wypadku dodatku mTożsamość czy mLegitymacja.

mPojazd

Dodatek mPojazd pokazuje dokładne dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC czy karty pojazdu. Usługa przypomni także użytkownikowi o zbliżającym się końcu ważności polisy oraz o przeglądzie technicznym.
Więcej informacji dotyczącej usługi mPojazd znajdziemy w artykule – Co to jest mPojazd.

KNF Alert

KNF – Komisja Nadzoru Finansowego przygotowała aplikację mobilną, dzięki której intuicyjnie można znaleźć podmioty znajdujące się na liście ostrzeżeń publicznych w/w instytucji. Dodatkowo, otrzymujemy bieżące komunikaty dotyczące ostrzeżeń o nowych podmiotach wpisanych na listę KNF. Odsyłacze do pełnych treści pomogą szybko przejść na oficjalną stronę Komisji Nadzoru Finansowego. Ponadto, użytkownik aplikacji mobilnej otrzymuje dostęp do słownika zawierającego hasła dotyczące poszczególnych rodzajów podmiotów. Aplikacja KNF Alert i wszelka zawartość udostępniana jest bezpłatnie.

Mobilna Granica

Aplikacja mobilna Granica to rozwiązanie z którego skorzystają osoby podróżujące. Urządzenie mobilne z zainstalowaną aplikacją powiadomi o aktualnej sytuacji na przejściach granicznych, w tym średni czas oczekiwania na odprawę, długość kolejki oraz prognozę zmiany tego czasu w najbliższym czasie. Mobilna Granica pozwoli śledzić aktualny ruch na przejściach granicznych także poprzez smartwatch.

Aplikacja iPolak

Aplikacja iPolak zawiera najważniejsze informacje, dla osób chcących wyjechać za granicę. Umożliwia ona sprawdzenie poziomu bezpieczeństwa w danym kraju, a gdy już osoba będzie na miejscu, ostrzeże przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Dodatkowo, użytkownik aplikacji iPolak otrzyma niezbędne informacje dotyczące kultury i obyczajów panujących w danym kraju. Ponadto, dzięki usłudze, szybko skontaktujemy się z Polską ambasadą. Warto zaznaczyć, że aplikacja może działać w trybie offline, a połączenie z internetem jest potrzebne w wypadku aktualizacji aplikacji i statusów. Jest to oficjalna aplikacja polskiego MSZ.

Zobacz także: 

Bankowe aplikacje mobilne

Aplikacje mobilne zawierające oferty pracy

Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych

Powiązane artykuły

Co to jest mPojazd? Nowa funkcja w aplikacji mObywatel

teoriabiznesu.pl