Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Profesjonalne maszyny myjące kluczem do wysokiej efektywności procesów produkcyjnych

maszyny myjące

Urządzenia myjące stanowią bardzo ważny czynnik wpływający na efektywność procesów produkcyjnych związanych z myciem przemysłowym. Te prowadzone są w różnych branżach, m.in. motoryzacyjnej, lotniczej, medycznej czy sektorze regeneracji. Odpowiednio dobrana maszyna myjąca to klucz do osiągnięcia wysokiej wydajności i jakości procesu produkcyjnego, a także istotny krok do zbudowania konkurencyjności przedsiębiorstwa. Jakie są najczęściej spotykane rodzaje myjni przemysłowych i czym kierować się przy ich wyborze?

Myjnie przemysłowe – jak wybrać typ maszyny?

Jednymi z najczęściej spotykanych w halach produkcyjnych typów myjni przemysłowych są myjnie tunelowe wykorzystywane w ciągu technologicznym, często połączone z innymi urządzeniami służącymi do wytwarzania danej części. Ich zaletę stanowi stosunkowo duża uniwersalność – w myjniach tunelowych można myć detale o zróżnicowanej geometrii, wielkości i zanieczyszczeniach. Rozwiązania tego typu zwykle cechuje wysoka wydajność i możliwość dostosowania funkcjonalności pod kątem liczby oraz rodzajów zachodzących procesów.

Drugi popularny rodzaj myjni przemysłowych stanowią myjnie karuzelowe. Są to urządzenia z automatycznym systemem transportowym, który po załadunku detali obraca się – dzięki temu medium myjące może dotrzeć do każdego obszaru części. W myjniach tego typu wykorzystuje się proces mycia natryskowego lub zanurzeniowego. Ogromną zaletę takiego rozwiązania stanowi wysoka wydajność wynikająca z faktu, że urządzenie tego typu można dostosować do konkretnego typu detali. W ten sposób można osiągnąć wysokiej jakości rezultaty mycia, co jest szczególnie istotne w przypadku wymagań związanych z myciem na klasę czystości.

maszyny myjace

Wybór myjni przemysłowej – co się liczy?

Maszyna dostosowana do specyfiki przeprowadzanych procesów produkcyjnych zapewnia wysoką jakość i wydajność, przyczyniając się również do optymalizacji kosztów. To, jaki rodzaj myjni przemysłowej powinien zostać wykorzystany, jest uzależnione od wielu czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rodzaj i wielkość detalu, a także typ i stopień zanieczyszczenia. To istotne, bowiem niektóre procesy wymagać będą specyficznych parametrów, co jest związane z koniecznością spełnienia warunków związanych np. z daną klasą czystości. Nie bez znaczenia jest także wydajność procesu uzależniona od doboru odpowiedniej technologii mycia i innych rozwiązań mających na celu zwiększenie efektywności i przyspieszenie procesu, takich jak umiejscowienie dysz myjących przystosowane do geometrii danego detalu czy wielkość, liczba i konfiguracja komór procesowych.

Poszukując wydajnej myjni przemysłowej warto sprawdzić ofertę firmy NOYEN – polskiego producenta profesjonalnych urządzeń myjących. W ofercie NOYEN znajdują się zarówno maszyny standardowe, jak i urządzenia konstruowane od podstaw z projektów tworzonych we współpracy z klientem. Maszyny myjące marki NOYEN to innowacyjne, szyte na miarę rozwiązania dostosowane do potrzeb i oczekiwań klientów. Wyposażone w elementy Przemysłu 4.0 urządzenia NOYEN pozwalają z łatwością kontrolować jakość podczas procesów produkcyjnych. Wdrożenie systemów big data, systemów wizyjnych, znakowania i autodiagnostyki to tylko niektóre z rozwiązań, dzięki którym możliwa jest eliminacja błędów, zwiększona kontrola produkcji i optymalizacja działań oparta na danych.