Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Profile z tworzyw sztucznych – ich rodzaje i sposób produkcji

Profile z tworzy sztucznych

Każdy z pewnością nie raz i nie dwa spotkał się w swoim życiu z profilami z tworzyw sztucznych, ponieważ są one tak powszechne w użytku, że trudno byłoby ich uniknąć. Aktualnie można je zaliczyć do grona produktów niezwykle popularnych, które znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach. Jakie są ich rodzaje z uwzględnieniem typu tworzywa sztucznego? Jak wygląda produkcja profilów wykonanych z tworzyw sztucznych? I gdzie są one używane?

Tworzywa sztuczne do produkcji profilów

Najczęściej profile z tworzyw sztucznych produkowane są z tworzyw termoplastycznych, które pozwalają kształtować profile w niemalże dowolny sposób. Tego typu materiały pod wpływem ciepła stają się niezwykle elastyczne i łatwe w obróbce. Natomiast po zastygnięciu odznaczają się szeregiem przydatnych i w zależności od ich rodzaju także zróżnicowanych właściwości.

Tworzywa, z jakich wykonywane są profile, można podzielić przede wszystkim na polimery syntetyczne, do których zalicza się m. in. polichlorek winylu (PCW/PCV/PVC), politereftalan etylenu (PET), polietylen (PE), polipropylen (PP) czy polistyren (PS) oraz na elastomery, które też są polimerami syntetycznymi, jednak odznaczającymi się dużą miękkością, dlatego też określa się je jako gumy.

Profile z tworzy sztucznych

Profile z tworzy sztucznych – produkcja

Produkcja profilów z tworzyw sztucznych ma zazwyczaj postać ekstruzji. Pod tym nieco dziwnie brzmiącym określeniem, kryje się nic innego jak wytłaczanie. Przy czym kompletny proces produkcyjny, w którym powstają profile z tworzyw sztucznych, jest wieloetapowy, a wyciskanie to tak naprawdę jego najprostsza część, którą realizują nowoczesne maszyny.

Wcześniej należy bowiem opracować dokładny projekt profilu, wybrać tworzywo sztuczne, z jakiego zostanie wyprodukowany, a następnie przygotować specjalistyczne narzędzia, które pozwolą na wytłoczenie profilu. Profile mogą być poddane także post-ekstruzji, czyli połączeniu z innym materiałem lub wyprodukowane drogą ko-ekstruzji (współwytłaczania). Profile po wytłoczeniu są cięte na wymiar i w razie potrzeby są poddawane fabrykacji, która ma je dostosować do wskazanych wymagań.

Profile z tworzyw sztucznych zastosowanie

Stare polskie przysłowie mówi o tym, jak to Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Jeśli spojrzeć na współczesny świat – w tym również nasz kraj, to spokojnie można powiedzieć, że my zostawimy go polimerowym. Rozwój w dziedzinie nowoczesnych tworzyw sztucznych jest naprawdę olbrzymi i nie zanosi się na to, aby w najbliższym czasie znalazła się dla nich jakaś alternatywa.

Tym samym polimery znajdują coraz szersze zastosowanie, odznaczają się bowiem trwałością i szeregiem innych przydatnych cech, które znajdują zastosowanie praktycznie w każdej branży. Profile z tworzyw sztucznych są tego doskonałym przykładem, ponieważ coraz częściej zastępują one profile wykonywane wcześniej z innych materiałów. Dlatego też znajdziemy je zarówno w przemyśle ciężkim, jak i lekkim, w budownictwie, medycynie, energetyce, motoryzacji, elektronice i w wielu innych branżach.