Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Rafinacja metali szlachetnych – specjalistyczna usługa dla posiadaczy cennego złomu

Rafinacja metali szlachetnych

Co oznacza rafinacja metali szlachetnych?

Metale szlachetne w praktyce nie występują w czystej postaci. Pomijając na przykład sztabki czy monety inwestycyjne złoto, srebro i platyna, a także rzadziej spotykane metale szlachetne takie jak pallad czy rod występują przede wszystkim w postaci stopów. Typowymi stopami jest na przykład złoto czy srebro w biżuterii, czy w urządzeniach elektronicznych. W procesie rafinacji metali szlachetnych można odzyskać je z różnego rodzaju stopów i wykorzystać do produkcji biżuterii albo wytopienia sztabek. Ze względu na to, że wiele przedmiotów ze stopów metali szlachetnych szybko ulega zniszczeniu – na przykład stara biżuteria i jej fragmenty rafinacja metali szlachetnych pozwala na odzyskanie metali o wymiernej wartości.

Kto może przeprowadzić rafinację metali szlachetnych?

Jest to proces dość skomplikowany, wymagający specjalistycznego sprzętu, który nie jest łatwo dostępny. Pierwszym etapem jest analiza za pomocą spektrometru. Drugim sam wytop w piecu indukcyjnym. Takie usługi świadczy firma artar.com.pl z Warszawy, która dysponuje potrzebnym wyposażeniem w swoich siedzibach. Posiadacze złomu metali szlachetnych mogą skorzystać z tej usługi i w prosty sposób zamienić bezużyteczne przedmioty na metal szlachetny w czystej postaci. Na stronie artar.com.pl znajduje się szczegółowy cenniki tego typu usług dla złomu złota i srebra. Rafinacja metali szlachetnych dla rzadszych metali typu platyna czy pallad wyceniana jest indywidualnie na życzenie klienta.

Jakie są produkty końcowe rafinacji metali szlachetnych?

Bezpośrednio po rafinacji otrzymywany jest granulat. W przypadku złota jest to granulat o próbie powyżej 999 w postaci okrągłych, nieregularnych bryłek. Taki granulat jest podstawowym materiałem wykorzystywanym w produkcji biżuterii przez firmy jubilerskie. W obiegu pomiędzy firmami złoto techniczne nie jest objęte podatkiem VAT. Klienci indywidualni zazwyczaj nie kupują tego rodzaju półproduktów, ponieważ cena musiała by się zwiększyć o VAT. Dlatego posiadacze złomu złota i innych metali szlachetnych po dokonaniu rafinacji mogą zamówić sporządzenie sztabek, które są cennym przedmiotem inwestycyjnym. Po rafinacji w artar.com.pl złoty granulat trafia do niemieckiej firmy, która produkuje z niego sztabki. Następnie sztabki zyskują próbę probierczą i mogą stanowić znakomitą lokatę kapitału. Nie trzeba posiadać hurtowych ilości złomu aby skorzystać z takiej usługi. Minimalny wsad złomu metali szlachetnych wynosi zaledwie 100 gramów.