Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Rękawice lateksowe – kto powinien się w nie zaopatrzyć?

Rękawice ochronne stosuje się w wielu sektorach gospodarki, a miniony rok pandemii sprawił, że sięga się po nie nie tylko przez wzgląd na pracę zawodową. Jednak w każdym przypadku rękawice mogą być inne. W jakich sytuacjach zakłada się po te wykonane z lateksu?

Rękawice ochronne stanowią barierę przed bakteriami, wirusami i szkodliwymi substancjami. Zabezpieczają dłonie przed zabrudzeniem. W aptekach i specjalistycznych sklepach z odzieżą ochronną można znaleźć różne rodzaje rękawic jednorazowych i wielorazowych. W części przypadków sprawdzą się rękawice lateksowe. Nie tylko są wygodne i praktyczne, ale także w porównaniu z innymi są przyjazne środowisku naturalnemu.

Kto sięga po rękawice lateksowe?

Rękawice lateksowe stanowią jeden z elementów odzieży ochronnej w zawodach medycznych. Stosuje się je także w salonach kosmetycznych, salonach masażu, salonach fryzjerskich albo w gastronomii. Dobrze przylegają do skóry dłoni, przez co są bardzo wygodne. Są przy tym elastyczne i cienkie, a dzięki temu nie zaburzają czucia i pomimo założenia rękawiczek, można wykonywać bardzo precyzyjne ruchy dłonią.

Po rękawice lateksowe można sięgać wtedy, kiedy nie będziemy mieć kontaktu ze smarami albo olejami. Sprawdzą się podczas obierania warzyw, przy opatrywaniu ran i farbowaniu włosów. Są najczęściej dostępne w wersji pudrowej i bezpudrowej.

Rękawice lateksowe nie zawsze takie same

Po rękawiczki z lateksu sięga się w wielu branżach, ale nie zawsze są one dokładnie takie same. W zależności od tego, jakie będzie ich przeznaczenie, mogą się nieco różnić. Do wyboru są rękawice lateksowe przemysłowe, motoryzacyjne, medyczne i Food Service. Różnią się także klasą i musimy zdecydować, czy potrzebne będą rękawice klasy przemysłowej, czy medycznej. W pierwszym przypadku zaopatrzymy się w produkt o większej odporności na przebicie i działanie środków chemicznych. Sprawdzą się m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, do sprzątania albo do użytku domowego.

Natomiast rękawice klasy medycznej muszą spełniać wiele restrykcyjnych wymagać. Mają stanowić skuteczną ochronę przed patogenami i cechują się dobrą wytrzymałością. Na opakowaniu zawsze jest odpowiednie oznaczenie i symbol CE.

Lateks a środowisko

W ostatnim roku bardzo często słyszymy głosy ekologów, którzy obawiają się zaśmiecania plaż, lasów, parków i innych miejsc jednorazowymi maseczkami i rękawicami. Dlatego też tym bardziej powinniśmy koncentrować się na takich rozwiązaniach, które nie będą nadmiernie szkodzić środowisku. Rękawice lateksowe są tego przykładem. Lateks to nic innego jak kauczuk, czyli naturalna guma. Rękawice te są zatem dużo bardziej przyjazne środowisku niż na przykład rękawice nitrylowe, które produkuje się z syntetycznej gumy nitrylowej.

Chociaż lateks posiada wiele zalet, może też wywoływać alergie. Osoby, które po kontakcie z lateksem mają takie dolegliwości jak świąd, czy wysypka, powinny z rękawic lateksowych zrezygnować. Poza tym lateks ma też specyficzny zapach, a to niektórym osobom może przeszkadzać.