Wykonanie trójwymiarowej wizualizacji produktu nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać – wystarczy do tego odpowiedni sprzęt i podstawowa znajomość jego obsługi.
Najczęściej wykorzystywanym sprzętem do tworzenia fotorealistycznych obrazów 3D jest ręczny skaner Peel marki DPS Software. To niewielkie, mobilne urządzenie, pozwalające na wierne odwzorowanie dowolnego kształtu
Na czym polega skanowanie produktów 3D?
Skanowanie produktów 3D przy użyciu ręcznego skanera sprowadza się do prostej i krótkiej procedury. W pierwszym kroku musimy przygotować wybrany obiekt do skanowania umieszczając go na stabilnej, płaskiej powierzchni i nanosząc na niego punkty referencyjne w postaci specjalnych markerów, które posłużą skanerowi do orientacji w przestrzeni i dzięki temu ułatwią stworzenie wirtualnej bryły geometrycznej. Następnie należy skierować na obiekt – z odległości około 15 cm – wiązkę lasera i przesuwać ją powoli wokół niego. Pamiętajmy, że skanowanie powinno objąć cały obiekt, co oznacza, że laser musi dotrzeć do każdego jego zakamarka. Na koniec pozostaje komputerowe przetworzenie uzyskanych danych pomiarowych w trójwymiarową grafikę. Cała procedura zajmuje z reguły nie więcej niż 30 minut. Oczywiście kupując skaner 3D możemy liczyć na instruktaż pomagający opanować jego obsługę – dzięki temu samodzielne skanowanie, nawet za pierwszym razem, nie powinno nikomu sprawić problemów.
Jakie zastosowanie ma technika skanowania 3D?
Skanowanie produktów 3D pozwala na wizualizowanie dowolnych, zarówno małych, jak i dużych obiektów. W tym drugim przypadku potrzebny nam jednak będzie zaawansowany, bardziej rozbudowany i zdecydowanie mniej poręczny skaner. Inwestycja w taki sprzęt nie zawsze jest opłacalna, dlatego skanowanie budynków czy elementów infrastruktury zwykle zleca się specjalizującym się w tym firmom – takim jak Seemymodel.com. Ręczny skaner przeznaczony jest głównie do wykonywania wizualizacji przedmiotów o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Można go wykorzystać między innymi do skanowania butów, torebek, książek, mebli czy samochodów. Z tego też względu ręczne skanery 3D najczęściej znajdują zastosowanie w sklepach oferujących taki właśnie asortyment.