Dziś żadna budowa nie może się obejść bez tarcz diamentowych. Są szeroko rozpowszechnione zarówno dla zadań demontażowych, jak i okładzinowych. Są tak popularne, ponieważ mogą obrabiać dowolne materiały budowlane pod względem wytrzymałości, a w niektórych przypadkach są jedynym rodzajem materiału eksploatacyjnego do wykonywania określonych zadań.
W tym artykule, wraz ze specjalistami firmy Distar opowiemy, jakie są tarcze diamentowe, na jakim sprzęcie można ich używać i jakie materiały obrabiać.
Rodzaje tarcz diamentowych
Klasyfikować tarcze diamentowe nie jest takie proste, ponieważ istnieje wiele parametrów, które wyróżniają jedne tarcze od innych. Przyjrzyjmy się bliżej tym parametrom.
- Średnica otworu montażowego. Otwór do montowania – jest to otwór pośrodku tarczy, który jest niezbędny do jej zainstalowania na tym lub innym sprzęcie. Istnieje wiele różnych otworów do montowania – 20 mm, 22,23 mm, 25,4 mm, 30 mm i tak dalej. Rozmiar otworu określa, na jakim sprzęcie można zainstalować tarczę. Do ujednolicenia średnic otworów montażowych można również użyć specjalnych pierścieni redukcyjnych, które umożliwiają montowanie tarcz z dużym otworem na wrzecionie, które mają mniejszą średnicę. Na przykład, za pomocą pierścienia redukcyjnego można zainstalować tarczę z otworem 30 mm (przeznaczoną do urządzenia do cięcia kamienia) na przecinarce do płytek, która ma otwór 25,4 mm.
- Średnica tarczy. Średnica tarczy wpływa również na urządzenie, na którym może być używana. Każdy rodzaj sprzętu elektrycznego przeznaczonego do pracy z tarczą diamentową ma osłonę ochronną, a jeśli tarcza nie pasuje do osłony ochronnej, nie można jej użyć na tym sprzęcie. Reguły bezpieczeństwa cięcia za pomocą osprzętu diamentowego zakazują pracę bez osłony. Ponadto, w zależności od średnicy tarczy, wybiera się optymalną prędkość liniową skrawania, która zależy od prędkości obrotowej wału. Innym ważnym czynnikiem, na który wpływa średnica tarczy, jest maksymalna głębokość cięcia. Na przykład, tarcza 125 mm sięga 35-40 mm głębokości, a tarcza 230 mm – 65-70 mm.
- Wymagania dotyczące chłodzenia. Diamentowe tarcze mogą pracować zarówno w trybie na sucho, jak i z chłodzeniem wodą. Nie zaleca się naruszania tych zasad eksploatacji, ponieważ może to prowadzić do pogorszenia obróbki materiału lub całkowitej utraty zdolności cięcia tarczy diamentowej.
- Cechy konstrukcyjne warstwy diamentowej. Warstwa diamentowa tarczy może być kilku rodzajów – ciągła (korona), przerywana (segmentowa) i ciągła falista (turbo). Tarcze z ciągłą krawędzią są najczęściej używane do obróbki na mokro materiałów okładzinowych, ponieważ dają w końcu bardzo czystą krawędź. Segmentowe tarcze bardziej nadają się do prac zgrubnych, ponieważ krawędzie obrabianego materiału są bardzo podarte. Jednak przy obróbce betonu lub asfaltu nie ma to znaczenia. Tarcze segmentowe mogą pracować zarówno w trybie na sucho, jak i z chłodzeniem. Tarcze turbo – to coś pośrednie pomiędzy czystością cięcia pomiędzy koroną a segmentową tarczą. Mogą być również przeznaczone zarówno do cięcia na sucho, jak i na mokro.
- Obrabiany materiał. Wszyscy producenci osprzętu diamentowego piszą, do jakich materiałów jest on przeznaczony. Zanim trafić na półki sklepów, wszystkie tarcze są testowane na różnych materiałach budowlanych, dlatego nie warto nie ufać producentowi w tym zakresie i nie próbować używać tarczy według własnego uznania. Niewłaściwe użycie tarczy diamentowej może prowadzić do zmniejszenia jej żywotności, złej jakości obróbki materiału lub utraty zdolności cięcia przez tarczę.
Są to główne parametry tarcz diamentowych, na które należy zwrócić uwagę.
Jak wspomniano na początku artykułu – dzięki diamentowym tarczom wykonuje się wiele operacji budowlanych, o których porozmawiamy.
Wykonywane operacje
Diamentowe tarcze stworzono do cięcia różnych materiałów budowlanych, ale nie można powiedzieć, że jest to tylko jedyna operacja. Cięcie ma wiele różnych celów, dlatego obróbkę materiałów budowlanych można podzielić na wiele wykonywanych operacji:
- Wykończenie wewnętrzne i zewnętrzne.
- Okładziny elewacji i ogrodzeń.
- Przebudowa pomieszczeń.
- Demontaż budynków.
- Renowacja podłóg.
- Bruzdowanie pod okablowanie i komunikację.
- Demontaż nawierzchni drogowych betonowych i asfaltowych.
- Wycinanie otworów okiennych, dla drzwi i innych.
- Tworzenie przerw temperaturowych i dylatacyjnych w nawierzchniach drogowych.
Jest to daleko niepełna lista wszystkich operacji, wykonywanych przez tarcze diamentowe. Wszystko zależy tylko od twoich potrzeb i sprzętu, o którym chcemy porozmawiać dalej.
Sprzęt do pracy z tarczami diamentowymi
Na rynku oferuje się wiele różnych elektronarzędzi, dzięki którym można wykonywać określone zadania budowlane. Rodzaj elektronarzędzia określa maksymalną średnicę tarczy, którą można na nim zainstalować, a także sposób cięcia (na sucho lub na mokro). Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym rodzajom sprzętu, na którym są używane tarcze diamentowe.
- Szlifierka kątowa. Jeden z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów sprzętu do pracy z tarczami diamentowymi. Można na nich zainstalować tarcze od 100 do 230 mm. Są używane tylko do suchej obróbki betonu, płytek ceramicznych, gresu, granitu, marmuru, piaskowca, cegły i innych materiałów budowlanych. Maksymalna głębokość cięcia dla szlifierki kątowej o średnicy 230 wynosi 70 mm.
- Przecinarki do płytek. Ten rodzaj sprzętu pracuje wyłącznie z dopływem wody. Na przecinarkach do płytek mogą być zamontowane tarcze diamentowe o średnicy 180-250 mm. Przecinarki do płytek mają wąski zakres zastosowania – obróbka materiałów okładzinowych, takich jak płytki ceramiczne, gres, granit i inne.
- Maszyny do cięcia kamienia. Podobnie jak przecinarki do płytek, pracują tylko z dopływem wody. Dzięki maszynom do cięcia kamienia można obrabiać półfabrykaty z betonu i kamienia naturalnego. Najczęściej są używane do cięcia cegieł, płyt chodnikowych, rzadziej do materiałów okładzinowych – granitu, marmuru. Na maszynach do cięcia kamienia mogą być montowane tarcze diamentowe 300-450 mm.
- Przecinarki benzynowe i elektryczne. Ten rodzaj sprzętu może pracować zarówno w trybie na sucho, jak i na mokro. Są z nimi stosowane tarcze 300-450 mm do obróbki zgrubnej (cięcie betonu i asfaltu).
- Bruzdownice. Bruzdownice służą do wycinania bruzd pod okablowanie lub rury, które należy schować w ścianie. Bruzdownice pracują w trybie na sucho. W tandemie z bruzdownicami stosuje się tarcze diamentowe 125-230 mm.
- Szczeliniarki. Są to maszyny przemysłowe, które służą do cięcia powierzchni podłogowych na mokro (beton i asfalt). Szczeliniarki są dostępne w różnych rozmiarach i można na nich montować tarcze od 350 do 1200 mm, a nawet więcej.
- Maszyny do cięcia ścian. Ten rodzaj sprzętu nadaje się do cięcia zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej. Najczęściej są używane do cięcia na mokro betonu lub ścian z cegły. W maszynach do cięcia ścian stosuje się tarcze diamentowe 600-1600 mm.
Zakres sprzętu do pracy z osprzętem diamentowym jest bardzo szeroki. Niektóre rodzaje tego sprzętu są bardzo wąsko ukierunkowane i cieszą się niewielkim popytem, podczas gdy inne są bardzo rozpowszechnione i znajdują się w arsenale każdego budowniczego.
Wnioski
Cięcie diamentowe materiałów budowlanych jest bardzo obszernym tematem, ponieważ istnieje wiele różnych zadań budowlanych, dla których musisz dobrać specjalny sprzęt, ale ważne jest również, aby umieć wybierać diamentową tarczę do swoich zadań oraz elektronarzędzia. Odpowiednio dobrany osprzęt diamentowy jest kluczem do szybkiego i wysokiej jakości wykonania zadań budowlanych o dowolnej złożoności.