Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Wysokie składowanie w magazynie – od czego zacząć?

regały wysokiego składowania

Magazyny wysokiego składowania są najbardziej pożądanym rodzajem profesjonalnego zaplecza. Wszystko za sprawą ich dużej pojemności, a tym samym możliwości przechowywania ogromnych ilości towarów w jednym miejscu. Planując stworzenie magazynu wysokiego składowania trzeba się przygotować na sporą inwestycję – zarówno pod kątem finansowym, jak i czasowym. Od czego zacząć? Jak się za to zabrać i o czym pamiętać? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym znajdziesz kilka praktycznych wskazówek.

Czym jest magazyn wysokiego składowania?

Wysokie składowanie to technika magazynowania różnego rodzaju towarów na znacznej wysokości. Przyjmuje się, że magazynem wysokiego składowania jest ten, w którym stosuje się systemy regałowe o wysokości minimum 12 metrów. Można się jednak spotkać z definicją, zgodnie z którą o wysokim składowaniu mówimy już wtedy, gdy towary są przechowywane na wysokości nie mniejszej niż 7,2 metra.

Najważniejszym elementem wyposażenia takich magazynów są oczywiście regały wysokiego składowania. Mówimy tutaj o konstrukcjach o wysokości nawet 15 metrów i wyższych, które wymagają obsługi ze strony pracowników dysponujących odpowiednim sprzętem dźwigowym (np. lifty czy podnośniki samojezdne).

Oczywiście w magazynach wysokiego składowania mogą się znaleźć również inne rodzaje regałów, o czym więcej przeczytasz w artykule na stronie https://www.ltm-regaly.pl/wysokie-skladowanie-poznaj-zalety-tego-rozwiazania/.

Pierwszym krokiem powinno być zlecenie zaprojektowania magazynu

Projekt magazynu to kluczowy krok, którego nie warto pomijać. Wielu przedsiębiorców próbuje wyposażyć swoje magazyny wysokiego składowania w oparciu o stworzony „na kolanie” plan, co nigdy nie zdaje egzaminu, a wręcz może narazić na jeszcze wyższe koszty (np. z powodu konieczności wymiany regałów).

Dlatego rozsądnie jest zacząć od zlecenia opracowania szczegółowego projektu magazynu wysokiego składowania, na podstawie którego zostaną później zamówione odpowiednie regały – w tym wyprodukowane na wymiar.

Dobór regałów

Regały wysokiego składowania powinny być perfekcyjnie dopasowane do specyfiki konkretnego magazynu, co w praktyce oznacza, że wskazane jest wyprodukowanie ich na indywidualne zamówienie. Pozwoli to maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, dbając nie tylko o 100% wypełnienie posiadanego miejsca, ale także o funkcjonalność magazynu i wysoki poziom bezpieczeństwa pracowników, maszyn oraz składowanych towarów.

Dobór regałów magazynowych na pewno warto powierzyć ekspertom, którzy na podstawie stworzonego wcześniej projektu zaproponują odpowiednie konstrukcje. Pamiętajmy, że regały magazynowe muszą pasować do magazynu pod względem wymiarów, jak również do rodzaju składowanych na nich towarów (np. regały przeznaczone do przechowywania produktów spożywczych muszą być pomalowane farbą z atestem Polskiego Związku Higieny).

Warto postawić na kompleksową usługę

Zaaranżowanie magazynu wysokiego składowania, zwłaszcza wyposażenie go od podstaw, to spore wyzwanie logistyczne. Jeśli nie masz czasu, aby zajmować się tym osobiście, to realizację zaakceptowanego projektu zleć wyspecjalizowanej firmie.

Wybierz partnera, który nie tylko dostarczy Ci odpowiednie regały magazynowe, ale również zadba o ich fachowy montaż oraz ewentualny demontaż obecnie posiadanych regałów, które nie znajdą zastosowania w Twoim magazynie.

Skorzystaj z oferty LTM

LTM to czołowy dystrybutor regałów magazynowych renomowanych producentów, w tym Jungheinrich, DEXION czy Promag. W ofercie LTM znajdziesz wszystkie popularne rodzaje regałów, nie tylko do magazynów wysokiego składowania, ale też mniejszych zapleczy firmowych (m.in. regały wjezdne, półkowe, paletowe, wspornikowe czy przepływowe).

LTM dostarcza regały magazynowe klientom w całej Polsce, w tym w Bydgoszczy, Gdyni, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Warszawie czy Wrocławiu.

Z pełną ofertą regałów magazynowych od LTM możesz się zapoznać na stronie internetowej ltm-regaly.pl.