Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Ile trwa i kosztuje budowa pływalni?

pływalnia

Łączną liczbę pływalni krytych w Polsce szacuje się na ponad 730 obiektów. Do nich zaliczają się pływalnie olimpijskie, pływalnie typu sportowego i pływalnie szkoleniowo-rekreacyjne. Na ogólną liczbę 380 powiatów w Polsce, 316 posiada przynajmniej jedną kryta pływalnie, a 64 powiaty nie posiadają żadnej na swoim obszarze. W dużej mierze ma to związek z wysokimi kosztami budowy pływalni i brakiem dofinansowania. Sprawdźmy zatem jakie pływalnia koszt budowy ponosi w poszczególnych częściach Polski i co wpływa na jego wysokość.

Pływalnia koszt budowy

Koszt wybudowania krytej pływalni w wersji podstawowej, bez infrastruktury towarzyszącej to wydatek rzędu 8-10 mln złotych. Należy jednak przyjąć, że kwota ta dotyczy nie zawsze najlepszych rozwiązań funkcjonalno-technicznych i może mieć zastosowanie jedynie w przypadku mniejszych jednostek na użytek relatywnie niższej liczby użytkowników. Może również wiązać się z zastosowaniem urządzeń czy technik wykonawstwa, które obniżając koszt inwestycyjny, generują wyższe koszty w fazie operacyjnej.

Koszty budowy pływalni w Polsce wahają się od 10 do nawet ponad 50 mln złotych. Na szczęście dzięki dofinansowaniu cały czas powstają nowe obiekty, dzięki którym młodzież może uczyć się pływać, a to daje nadzieję na kolejnych następców najlepszych polskich pływaków. Najważniejsze zawody pływackie obstawisz u bukmachera Betclic, który posiada własny kod promocyjny Betclic ! W trakcie typowania zerknij także na typ dnia, gdzie swoje przemyślenia i analizy wrzucają czołowi typerzy w naszym kraju – zupełnie za darmo.

Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej

Wiele pływalni w Polsce koszt budowy redukuje poprzez korzystanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Jest to jeden z funduszy zasilania gier hazardowych. Jego środki mogą być przeznaczane na przebudowę, remonty i dofinansowanie inwestycji obiektów sportowych oraz rozwijanie sportu wśród dzieci i młodzieży. Dofinansowanie np. na budowę pływalni można uzyskać w ramach ogłoszonych przez Ministra programów:

 • Program inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu,
 • Program rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym,
 • Sportowa Polska – program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej.

Koszty budowy pływalni w różnych powiatach

Trzeba mieć na uwadze, że koszty budowy pływalni w dużej mierze zależą od wykorzystanych materiałów, powierzchni oraz miejsca powstania nowego obiektu. Jak obecnie kształtują się koszty budowy pływalni, można wykazać na podstawie kilku przykładów. Zaczniemy od miejscowości Hrubieszów, która była ostatnim miastem powiatowym na Lubelszczyźnie bez krytego basenu, z którego mieszkańcy mogliby korzystać i spędzać wolny czas w weekendy. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 24 mln zł, nie wliczając w to dofinansowania w wysokości 2,5 mln zł z ogólnej rezerwy budżetowej na 2020 rok. Warto wspomnieć, że Hrubieszów dostał także 7-milionową dotację z omawianego wcześniej Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Kryta pływalnia składa się z hali basenowej oraz strefy wejściowej z szatniami, małą gastronomią i węzłami sanitarnymi, a także niezbędnymi pomieszczeniami technicznymi i administracyjno-biurowymi. W hali basenowej znajduje się basen pływacki do nauki pływania, basen rekreacyjny i brodzik dla dzieci oraz saunarium. 

Ile kosztuje budowa pływalni na południu Polski?

Przemieszczając się na południe Polski, a dokładnie do stolicy Małopolski, czyli Krakowa, natkniemy się na zupełnie świeżą inwestycję. Nowa kryta pływalnia powstanie przy SP nr 144 na os. Bohaterów Września. Umowa z wykonawcą opiewa na ponad 21 mln zł. Zgodnie z jej zapisami inwestycja w dzielnicy Mistrzejowice ma się zakończyć w 2025 roku. Główne prace już się rozpoczęły, a sama kryta pływania będzie się składać z holu wejściowego, szatni, pomieszczeń sanitarnych, zespołu pomieszczeń technicznych, rozdzielni prądu oraz stacji filtrów, głównego holu wraz z funkcjami strefy wejściowej, kawiarni z zapleczem, bloku szatniowo-sanitarnego hali basenu, hali basenu, strefy spa i pomieszczeń dla ratowników. Inwestycja opiewająca na ponad 20 mln złotych w liczbach wygląda następująco:

 • Powierzchnia użytkowa: 977,99 m²,
 • Powierzchnia netto: 1562,11 m²,
 • Powierzchnia całkowita: 2958,28 m²,
 • Powierzchnia zabudowy basenu: 1600,05 m²,
 • Kubatura: 13043,00 m³,
 • Wysokość elewacji frontowej: 10,00 m,
 • Szerokość elewacji wejściowej: 57,35 m,
 • Szerokość elewacji zachodniej: 57,35 m,
 • Szerokość elewacji południowej: 27,70 m,
 • Szerokość elewacji północnej: 98,45 m.

Pływalnia koszt budowy na północy Polski

W Bydgoszczy trwają intensywne prace związane z budową krytej pływalni. Nowo powstający obiekt zostanie połączony z gmachem Zespołu Szkół na ulicy Pijarów. W środku znajdować się będzie basen sportowy o wymiarach 25 x 12,5 m i zmiennej głębokości od 1,20 do 1,80 m z sześcioma torami pływackimi, wyposażonymi w bloki startowe. Bezpośrednio do głównej hali basenowej przylegać będzie kompleks brodzików dla rodziców z dziećmi. Wnętrze pływalni nasłonecznione będzie poprzez przeszkloną fasadę, wykonaną z paneli pokrytych krystaliczną powłoką. Koszty budowy pływalni w Bydgoszczy wyniosą blisko 18 mln złotych.