Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Firma

Restrukturyzacja szansą na odbudowę firm po powodzi

W wyniku powodzi straty tylko na Dolnym Śląsku zbliżają się do 4 mld zł. Przedsiębiorcy, których firmy ucierpiały wskutek ostatnich powodzi, mogą liczyć na szeroką pomoc, w tym możliwość skorzystania z restrukturyzacji, która ma na celu ochronę przed utratą płynności finansowej oraz negocjację korzystniejszych warunków spłaty zobowiązań. Restrukturyzacja stanowi kluczowe wsparcie w trudnych czasach, oferując przedsiębiorcom możliwość redukcji zadłużenia oraz wstrzymania postępowań egzekucyjnych. To jedna z wielu form pomocy dostępnych dla firm dotkniętych klęskami żywiołowymi.

W wyniku powodzi straty tylko na Dolnym Śląsku zbliżają się do 4 mld zł. Problemy z kalkulacjami zgłaszają inne poszkodowane województwa. Nawet pobieżne szacunki z regionów wskazują na setki milionów złotych. Premier Donald Tusk na starcie sobotniej konferencji zapowiedział konieczność uruchomienia miliardów złotych i miliardów euro.

W ramach rządowych rozwiązań, przedsiębiorcy z terenów powodziowych mogą skorzystać z szeregu ułatwień, takich jak zawieszenie płatności składek ZUS od sierpnia do grudnia 2024 roku, które bez odsetek można przesunąć na wrzesień 2025 roku. Dodatkowo, ZUS oferuje możliwość odroczenia składek, rozłożenia ich na raty, a także zawieszenia już istniejących umów. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG), które poniosły straty materialne, istnieje możliwość umorzenia składek. Ministerstwo Finansów wspiera przedsiębiorców, umożliwiając odroczenie terminów płatności VAT i podatków dochodowych.

Watro wspomnieć również o szansie dla przedsiębiorców, jaką stanowi postępowanie restrukturyzacyjne. Restrukturyzacja umożliwia przedsiębiorcom dostosowanie spłaty zobowiązań do aktualnej sytuacji finansowej firmy, chroniąc ich przed wypowiedzeniem kluczowych umów – podkreśla Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny z kancelarii Kruczek+Patrnerzy. W pierwszej fazie pomoc oparta jest m.in. na negocjacjach z instytucjami finansowymi, a także przy pisaniu wniosków do instytucji publicznych o rozłożenie na raty lub odroczenie płatności zobowiązań publicznoprawnych. Na późniejszym etapie przedsiębiorcy ci często interesują się restrukturyzacją, a stan klęski żywiołowej nie wyklucza możliwości prowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego w stosunku do ich przedsiębiorstw – tłumaczy adwokat.

Warto podkreślić, że jednym z głównych efektów restrukturyzacji jest ochrona firmy przed utratą płynności oraz stabilności finansowej. Oprócz tego proces ten uniemożliwia wszczynanie nowych postępowań egzekucyjnych oraz wstrzymuje już trwające. Kolejną korzyścią dla przedsiębiorców jest możliwość redukcji zadłużenia. Stan klęski żywiołowej ma znaczący wpływ na rentowność przedsiębiorstw, których wcześniejsze zobowiązania były powiązane z lepszą sytuacją finansową. Restrukturyzacja daje im szansę na dostosowanie warunków spłaty do obecnej kondycji firmy, a także na wspólne opracowanie planu spłaty, adekwatnego do ich aktualnych możliwości – wyjaśnia Patryk Kruczek.

Restrukturyzacja stanowi nie tylko wsparcie, ale także realną szansę dla przedsiębiorców na odbudowę po tragicznych skutkach powodzi. Dzięki elastycznym rozwiązaniom finansowym oraz możliwości negocjacji warunków spłaty, firmy mogą odzyskać stabilność i skoncentrować się na dalszym rozwoju. Jak podkreśla Patryk Kruczek, kluczowe jest, aby przedsiębiorcy skorzystali z dostępnych narzędzi, które pomogą im przetrwać ten trudny okres i zminimalizować negatywne skutki kryzysu. Ostatecznie, przemyślana restrukturyzacja staje się fundamentem dla przyszłego sukcesu, umożliwiając przedsiębiorcom nie tylko przetrwanie, ale także dynamiczny powrót na rynek.