Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Czym jest prawo gospodarcze i jakie zagadnienia definiuje?

prawo gospodarcze

Przedsiębiorca, który chce osiągnąć sukces, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że dobry biznesplan i pokaźny kapitał to za mało, aby móc zdobywać szczyty w świecie biznesu. Równie ważna jest znajomość zasad wynikających z przepisów Kodeksu prawa gospodarczego. Sprawdź, czym konkretnie zajmuje się ta gałąź prawa i jakie sprawy podlegają jej regulacjom!

Regulacje i rozporządzenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, są powszechnie znane jako prawo gospodarcze. W rzeczywistości termin ten nie odnosi się jednak do konkretnej dziedziny prawa – tak naprawdę termin ten obejmuje wszystkie rozporządzenia związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Istotą prawa gospodarczego jest regulacja stosunków prawnych będących podstawowym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. Regulacje określane mianem „prawa gospodarczego” mogą dla wielu początkujących przedsiębiorców być nieco problematyczne – brak zrozumienia przepisów i nieumiejętność ich interpretowania spędza sen z powiek nawet najbardziej przebojowym ludziom biznesu. Czy to oznacza, że powinni zrezygnować ze swoich wizji i ambicji? Oczywiście, że nie! Jeśli szukasz profesjonalnej pomocy dotyczącej wspomnianej tematyki, zapraszamy do kontaktu z kancelarią w Warszawie. Kancelaria prowadzi sprawy na terenie całej Polski.

Prawo gospodarcze – sfera publiczna i prywatna

Dla uproszczenia, prawo gospodarcze zostało poddane podziałowi na dwie odrębne gałęzi. Jedna z nich odnosi się do sfery publicznej, a druga reguluje gospodarcze stosunki prywatne.

  • Prawo gospodarcze prywatne skupia się na regulowaniu stosunków pomiędzy przedsiębiorstwami oraz pomiędzy jednostkami organizacyjnymi a konsumentami. Głównym założeniem tej gałęzi prawa gospodarczego jest precyzyjne zdefiniowanie warunków, które muszą być spełnione, aby móc prowadzić działalność gospodarczą. Regulacje wynikające z przepisów prywatnego prawa gospodarczego pozwalają kontrolować funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Zgodnie z przepisami, podmiotami prywatnego prawa gospodarczego mogą być osoby fizyczne, prawne, państwo oraz jednostki, które biorą czynny udział w obrocie gospodarczym.
  • Prawo gospodarcze publiczne definiuje stosunki pomiędzy danym przedsiębiorstwem a państwem. Dzięki zasadom wynikającym z przepisów publicznego prawa gospodarczego, przedsiębiorcy mają jasność co do wymogów związanych z prowadzeniem działalności mającej realny wpływ na gospodarkę państwową. Co więcej, publiczne prawo gospodarcze jasno określa zakres działania spółek państwowych, które są ściśle powiązane z krajową gospodarką.

Prawo gospodarcze – co należy wiedzieć przed założeniem przedsiębiorstwa?

Zawiłości przepisów prawnych spędzają sen z powiek niejednemu aspirującemu przedsiębiorcy. Biznesowy instynkt, przebojowość, spryt i innowacyjne pomysły nie wystarczą do tego, aby wznieść się na sam szczyt. W biznesie znaczenie mają różne kompetencje, ale na szczęście przedsiębiorcy wcale nie muszą być ekspertami w dosłownie każdej dziedzinie. Zależy Ci na kompleksowej obsłudze prawnej swojego przedsiębiorstwa? Pomocy w tej sprawie udzielą prawnicy pracujący w kancelarii Legality, która specjalizuje się w prawie gospodarczym.