Krokiem milowym, potrzebnym do skutecznego rozwoju każdej firmy jest nieustanne dążenie za nowoczesnymi technologiami. Rozwiązania polegające na cyfryzacji można wprowadzać niemal na każdej płaszczyźnie i we wszystkich obszarach przedsiębiorstwa. Skutkuje to zazwyczaj optymalizacją kosztów i zwiększeniem wydajności wykonywanej pracy.
W kontekście działalności produkcyjnych, na rynku istnieje szereg programów zdolnych do pomocy w zarządzaniu, kontroli i raportowaniu wszystkich niezbędnych procesów. Jednym z nich jest system MES, na którym bazuje obecnie wiele współczesnych firm zajmujących się produkcją różnego rodzaju asortymentu.
Czym dokładnie jest MES?
Skrót MES (Manufacturing Execution System) to tłumacząc z języka angielskiego system do zarządzania produkcją. Jego rolą jest przede wszystkim sprawne zarządzanie wszystkimi procesami produkcyjnymi poprzez zbieranie i udostępnianie niezbędnych danych pracownikom. Podobną funkcją dysponują ogólne systemy zarządzania przedsiębiorstwem ERP. W nich jednak, rejestrowanie informacji odbywa się ze znacznie mniejszą dokładnością. Dlatego też, wiele firm korzystających z możliwości integracji oprogramowania z ERP z obszarem odpowiedzialnym za kontrolę procesów produkcyjnych, wdraża właśnie programy MES.
Omawiany system odpowiada zarówno za procesy dotyczące samej produkcji, jak i czynności okołoprodukcyjne. Wiadomo, iż do wykonania określonego asortymentu potrzeba różnego rodzaju półproduktów, których logistyką i dystrybucją również trzeba zarządzać. Dodatkowo, cały proces składowania, magazynowania i czekania na odprawę towaru również może być uwzględniany w narzędziu, jeśli posiada ono odpowiedni moduł.
Systemy MES okiem technicznym
Każdy program MES jest niezwykle rozbudowanym systemem informatycznym, wyposażonym w bazę danych. W niej gromadzone są w czasie rzeczywistym wszelkie informacje dotyczące stanu maszyn produkcyjnych, harmonogramów pracowników czy też całego opisu produktu. Wszystkie dane są pobierane z części sprzętowej, a mianowicie z warstwy automatyki w postaci czujników czy sterowników PLC lub wprowadzane przez użytkowników.
Na cały system zarządzania produkcją składa się masa obszarów. Część z nich dotyczy samej realizacji, a pozostała część zajmuje się zbieraniem danych i szczegółową analizą. Wszystkie płaszczyzny są ze sobą ściśle skomunikowane, przez co na żadnym etapie działania systemu nie ma miejsca na jakiekolwiek błędy.
Przykłady pracy MES
Głównym celem programów MES jest wspomaganie zakładu na każdym etapie produkcji. Z tego względu monitorują one chociażby stan surowców i półproduktów, potrzebnych do stworzenia odpowiednich wyrobów. W razie pojawienia się braków w magazynach, na bieżąco informują o tym w ramach raportu. Co więcej, nieustannie czuwają nad pracą urządzeń na linii produkcyjnej. Jakakolwiek awaria bądź obniżenie ich wydajności zostaje na bieżąco odnotowane i przekazane odpowiednim specjalistom z działu. Po stworzeniu produktu, do systemu można wprowadzić dane na temat jego jakości i śledzić dalszą drogę aż do opuszczenia magazynu.