Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Jak uczyć się czasów w języku angielskim?

Jak uczyć się czasów w języku angielskim?

Chcąc nauczyć się biegle rozmawiać po angielsku, warto zrozumieć i opanować czasy. W angielskim wykorzystuje się wiele czasów, które stosuje się w różnych okolicznościach. Ich nauka wymaga systematyczności i praktyki. Jak opanować czasy w języku angielskim? Przeczytaj.

Podstawowe czasy angielskie, które trzeba znać

Najważniejszym i najczęściej stosowanym czasem jest Present Simple, czyli czas teraźniejszy prosty. Używa się go do wyrażania codziennych czynności, ale też omawiania faktów. Dla trzeciej osoby (he / she / it) czasowniki kończą się na „s” lub „es”.

Następny czas to Present Continuous – czas teraźniejszy ciągły. Wyraża on czynności, które dzieją się podczas mówienia. Czas tworzy się od odmiany „to be” oraz czasownika z końcówką -ing.

Mamy też Past Simple, czyli czas przeszły prosty. Używa się go do opisywania wydarzeń mających miejsce w przeszłości w określonym czasie. Czasowniki zwykle kończą się na -ed, jednak istnieje też mnóstwo form nieregularnych.

Jednym z podstawowych czasów angielskich jest też Past Continuous, a więc czas przeszły ciągły. Dzięki niemu można opisywać czynności, które przez określony okres działy się w przeszłości. Czas tworzy się od formy „was / were” oraz czasownika z końcówką -ing.

Na koniec warto wspomnieć również o czasie przyszłym prostym, czyli Future Simple. Używa się go do wyrażania czynności, które mają się wydarzyć w przyszłości. Tworzy się go poprzez użycie słów kluczowych, np. „will” w połączeniu z czasownikiem formy podstawowej.

Efektywne sposoby uczenia się czasów angielskich

Aby nauczyć się języka, najpierw należy zrozumieć kontekst, w którym używany jest dany czas. Musisz wypracować poczucie, dlaczego i w którym momencie stosuje się czas np. przeszły ciągły czy teraźniejszy prosty. Kluczowa jest też regularność.

W wypracowaniu kontekstu użycia poszczególnych czasów pomocna może okazać się Metoda Aktywnego Mówienia, która polega na przyswojeniu wiedzy poprzez słuchanie i mówienie. Dzięki temu w sposób naturalny poznasz i nauczysz się słów oraz czasów w codziennym użyciu, a także pozbędziesz się bariery utrudniającej komunikację. Możesz też np. słuchać muzyki i podcastów w języku angielskim. Świetnym sposobem jest również oglądanie anglojęzycznych filmów i czytanie książek.

O czym pamiętać, ucząc się czasów?

Niektóre czasy angielskie nie mają bezpośredniego odpowiednika w języku polskim, dlatego zawsze mogą pojawić się pewne trudności podczas nauki. Nie zniechęcaj się! Warto zrozumieć różnice, które pojawiają się w strukturze czasów. Nauka czasów to przede wszystkim zrozumienie, co i w którym momencie należy stosować, bazując na otaczających Cię sytuacjach. Słuchanie codziennych rozmów i używanie języka pozwoli Ci przyswoić wiedzę w sposób naturalny.

Aby opanować czasy w języku angielskim, należy być systematycznym i cierpliwym. Należy zrozumieć zastosowanie poszczególnych form i codziennie mówić i słuchać języka. Tylko w ten sposób poradzisz sobie z efektywną nauką języka angielskiego.