Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Motoryzacja

Jakie dokumenty są potrzebne do leasingu używanego auta?

Jakie dokumenty są wymagane do leasingu?

Planujesz leasing używanego samochodu? Taka forma finansowania zawsze rozpoczyna się od podpisania umowy z leasingodawcą, który może wymagać przedstawienia określonych dokumentów. Procedura jest zwykle bardzo prosta i szybka. Jak przebiega i jakie dane przygotować przed wnioskowaniem o leasing?

Jakie dokumenty są wymagane do leasingu?

To, jakie dokumenty trzeba przedstawić podczas ubiegania się o leasing samochodu używanego, określa firma leasingowa. Ich liczba zwykle różni się w zależności od tego, czy o finansowanie ubiega się osoba prywatna, czy firma. Znaczenie ma także to, czy leasingodawca przewiduje procedurę pełną, czy uproszczoną. W drugim przypadku, zgodnie z nazwą, lista dokumentów, które trzeba przedstawić, jest okrojona.

Obecnie procedura ubiegania się o leasing najczęściej przebiega szybko i sprawnie, zwłaszcza jeśli klientem jest osoba fizyczna, nieprowadząca firmy. Niekiedy część formalności można przeprowadzić zdalnie (taką możliwość oferuje Toyota Leasing).

Jakie dokumenty musi przedstawić osoba prywatna?

Jeśli o leasing ubiega się osoba fizyczna, podstawowym dokumentem jest dowód osobisty, który trzeba przedstawić leasingodawcy do wglądu. Na jego podstawie sprawdzane są dane potencjalnego leasingobiorcy. Chodzi przede wszystkim o weryfikację pod względem zdolności do spłaty zobowiązania. Takie dane firma leasingowa może pozyskać z różnego typu baz, np. z Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Zawsze niezbędne jest również wypełnienie wniosku o finansowanie, który najczęściej sporządza się w siedzibie leasingodawcy. Czasami może być wymagane oświadczenie współmałżonka, które podpisuje się w obecności doradcy. Niektóre firmy leasingowe proszą także o okazanie zaświadczenia o zarobkach lub zadeklarowanie wysokości przychodów bez okazywania potwierdzenia.

Zazwyczaj dla osoby fizycznej na tym kończy się procedura ubiegania się o leasing. Teraz trzeba poczekać na decyzję o udzieleniu finansowania. Jest ona wydawana bardzo szybko – zwykle jeszcze tego samego dnia. Tak jest na przykład w Toyota Leasing, gdzie możesz ubiegać się o Leasing KINTO ONE na auta używane.

Jakie dokumenty do leasingu są wymagane od przedsiębiorców?

W przypadku leasingu dla przedsiębiorcy leasingodawcy często stosują procedurę uproszczoną. Pozwala to na znacznie szybsze otrzymanie decyzji i podpisanie umowy leasingu. Procedura uproszczona nie wymaga potwierdzania stanu finansowego firmy. Aby uzyskać leasing na takich zasadach, wystarczy przygotować:

  • dowód osobisty (właściciela, współwłaścicieli, zarządu lub przedstawiciela firmy);
  • dane rejestrowe firmy (NIP, REGON);
  • wypełniony wniosek leasingowy.

W przypadku spółek cywilnych może być konieczne przedstawienie dowodu osobistego małżonka.

Pełna procedura leasingowa jest bardziej skomplikowana. Przedsiębiorca zwykle musi przedstawić PIT-36 lub CIT-8. Może być wymagane również udostępnienie bilansu zysków i strat, bądź skan dokumentu VAT-7. W najbardziej skomplikowanych przypadkach leasingodawca może wymagać oświadczenia majątkowego bądź opinii niezależnej instytucji.

Tak jak wspomniano wcześniej, powyższe wymogi nie dotyczą osób prywatnych. Jeśli nie prowadzą one firmy, ale są zainteresowane leasingiem, leasingodawca będzie oczekiwał jedynie dowodu osobistego oraz wniosku, który należy wypełnić z doradcą.

Leasing auta używanego a nowego – czym to się różni?

Leasing nowego samochodu z punktu widzenia leasingodawcy jest nieco łatwiejszy, ponieważ wartość pojazdu jest z góry określona. Nie ma zatem potrzeby przeprowadzania wycen czy ekspertyz. W przypadku auta używanego konieczne jest natomiast określenie jego wartości – a ta zależy od wielu czynników, w tym od wieku samochodu, jego stanu technicznego czy stopnia zużycia.

Najłatwiej skorzystać z leasingu na auto używane bezpośrednio w salonie oferującym takie pojazdy. Wówczas leasingodawca jeszcze przed udostępnieniem samochodu w swojej ofercie ocenia jego wartość i na jej podstawie ustala warunki leasingu. Z punktu widzenia klienta podpisanie umowy leasingu w tym przypadku nie różni się zbytnio od tej zawieranej na nowe auto. Wystarczy przyjść do salonu samochodowego, wybrać auto i wypełnić wniosek o leasing.

Istnieje także możliwość skorzystania z usług leasingodawcy, który sam nie oferuje samochodów, a zajmuje się wyłącznie ich finansowaniem. To może być bank lub firma świadcząca takie usługi. Wówczas klient znajduje auto, które chce wziąć w leasing – może ono pochodzić z dowolnego miejsca, jednak jego właścicielem musi być firma, a nie osoba prywatna. Wypełnia wniosek u leasingodawcy, w którym wskazuje konkretny pojazd. Firma leasingowa z pomocą rzeczoznawcy może ocenić jego wartość. Następnie kupuje samochód od dotychczasowego właściciela i udostępnia go leasingobiorcy na zasadach ustalonych w umowie. W tym przypadku procedura również nie jest zbyt skomplikowana, jednak wymaga nieco więcej zachodu niż skorzystanie z leasingu bezpośrednio w salonie aut używanych.