Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Infrastruktura i warunki hodowlane brojlerów – jak ważną rolę odgrywają postbiotyki?

Infrastruktura i warunki hodowlane brojlerów

Efektywna ferma brojlerów wymaga stosowania odpowiednich warunków hodowlanych. Zastosowana infrastruktura ma znaczący wpływa zarówno na poprawę zdrowia, jak i samą efektywność kurcząt. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej.

Jak ważną rolę odgrywa żywienie kurczą oraz stosowanie postbiotyków?

Właściwie funkcjonowanie jelit ma wpływa na uzyskanie optymalnej odporności kurcząt, co przekłada się na zrównoważony rozwój. Hodowcy powinni pamiętać, że obecnie zalecane jest stosowanie postbiotyków, które są źródłem beta-glukentów czy też mannanów rozwijających bakterie w przewodzie pokarmowym, co w efekcie prowadzi do poprawnego wchłaniania składników odżywczych, ale i poprawy zdrowia kurcząt, co oczywiście przekłada się na wyniki produkcyjne. Postbiotyki redukują liczbę szkodliwych mikroorganizmów, co także zmniejsza podatność ptactwa na choroby. Rzeczywiście straty brojlerów są niższe, co może w efekcie przekładać się na samą rentowność. Choć ceny drobiu rosną o niewiele ponad 2%, to jednak cena samych ziaren również wzrosła. Nie można jeszcze zapominać, że postbiotyki poprawiają system trawienia, co odbudowuje błonę śluzową jelit.

Poprawienie dobrostanu zwierząt i wpływ na wydajność hodowli

Hodowcy drobiu muszą stosować się do zaleceń Unii Europejskiej. Warto pamiętać, że produkcja drobiu w Polsce się rozwija, co także oznacza konieczność wprowadzenia zasad hodowli wpływających na wydajność hodowli, a także poprawę dobrostanu kurcząt. Warunki bytowe powinny być spójne z naturalny potrzebami ptactwa, co obejmuje mikroklimat w miejscu inwentarskim. Kolejną ważną rolę odgrywa ściółka. Dobrze jeżeli wykazuje ona cechę ciepłochronności, zdolności wchłaniania amoniaku, a przy tym powinna wykazywać właściwości higroskopijne, nie utrudniając kurczakom poruszenia się. Sam materiał ściółkowy nie może być zanieczyszczony mechanicznie czy mikrobiologicznie. Ponadto ilość ściółki powinna oscylować na poziomie 5 ton na 500 metrów kwadratowych. Natomiast, by zapewnić ptakom jeszcze wyższy komfort 8 cm warstwa ściółki jest wskazana. Aby zapobiegać schorzeniom nóg u ptactwa, sama ściółka nie może być ani sucha, ani twarda, gdyż to prowadzi również do zapylenia powietrza. W zależności od poziomu suchości ściółki zwiększa się ryzyko chorób układu oddychania. Za niebezpieczną uznawana jest frakcja respirabilna, która ma zdolność docierania do pęcherzyków płucnych, a także prowadzi do chorób skóry czy zapalenia spojówek.