Odpowiednia organizacja magazynu to klucz do skutecznego działania łańcucha dostaw. Dowiedz się, jak regały wspornikowe mogą generować wartość dodaną dla Twojej firmy.
Optymalizacja przestrzeni magazynowej – ważny czynnik w walce o kontrahenta
Sprawnie funkcjonujący magazyn to bardzo istotny walor w trakcie rywalizacji z konkurencyjnymi firmami. Optymalizacja w tym obszarze sprzyja pozyskiwaniu nowych klientów i nawiązywaniu umów współpracy, które umożliwiają generowanie większego zysku, a także zwiększenie wartości danej marki w oczach kolejnych kontrahentów. Przemysł XXI wieku wiąże się ze szczególnymi wyzwaniami – należy do nich między innymi konieczność szybkiej realizacji zamówień. To jednak nie wszystko; sprawniejsza realizacja wysyłki i optymalizacja obsługi ładunków może także generować wartość dodaną w postaci redukcji kosztów operacyjnych. Skupienie się na tych dwóch kluczowych kwestiach jest niezwykle istotne podczas walki o pozycję na rynku. To także odzwierciedlenie oczekiwań klientów, które skupiają się przede wszystkim na możliwości otrzymania produktu w atrakcyjnej cenie jak najszybciej, nawet jeśli jest to unikatowe rozwiązanie zaprojektowanie specjalnie pod kątem potrzeb nabywcy.
Jak usprawnić działanie magazynu?
Istotną kwestią jest także dostosowanie magazynu do aktualnych standardów pracy. Realizacja łańcucha dostaw może wymagać wdrożenia wózków widłowych lub skupienia się na elastycznej obsłudze ładunków. Adaptacja do obecnych potrzeb rynku nie jest łatwym zadaniem – na szczęście jednak istnieją rozwiązania, które pozwolą szybko i tanio wdrożyć optymalizację na bardzo wysokim poziomie, znacząco usprawniając funkcjonowanie przestrzeni magazynowej. Jednym z nich są regały wspornikowe. Warto przyjrzeć się ich specyfikacji, a także poznać najważniejsze aspekty ich zastosowania. Regały dłużycowe przyczyniają się do optymalizacji przestrzeni magazynowej nie tylko w kontekście szybszej realizacji zleceń, lecz także bardziej przejrzystej inwentaryzacji oraz poprawie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Czym są regały wspornikowe?
Regały wspornikowe to uniwersalne, tanie we wdrożeniu rozwiązanie, które pozwala na dosyć swobodne zagospodarowanie przestrzeni magazynowej. Konstrukcje tego typu są często wykonywane z profili gorącowalcowanych IPE, a podstawowymi elementami są słupy nośne z podstawami i ramiona. Wykorzystane materiały pozwalają na osiągnięcie maksymalnego obciążenia nawet do 2 ton na wspornik. Wysokość regałów wspornikowych wynosi od 2 do 10 metrów. Same profile gorącowalcowane IPE mogą zostać dostosowane do potrzeb różnych konstrukcji – systemy magazynowe przygotowane z ich użyciem mogą zatem sprawdzić się w obsłudze materiałów o specyficznych wymaganiach.
Zastosowanie regałów wspornikowych to dobry krok w kierunku jak najlepszego wykorzystania danej przestrzeni. Warto dodać, że słupy nośne mogą zostać wyposażone w ramiona po obydwóch stronach. Dwustronne regały wspornikowe pozwalają jeszcze lepiej zagospodarować magazyny o dużej powierzchni, podczas gdy jednostronne warianty idealnie pasują na przykład do ustawienia przy ścianie. Regały magazynowe nie wymagają specjalnego przygotowania przestrzeni pod kątem ich wykorzystania – to bardzo elastyczne rozwiązanie, które przy odpowiednim projekcie sprawdzi się w każdej sytuacji.
Zastosowanie regałów wspornikowych – w jakich branżach i przy jakich materiałach sprawdzi się takie rozwiązanie?
Regały wspornikowe mogą być stosowane we wszystkich branżach, w których potrzebna jest sprawna obsługa materiałów dłużycowych. Są to przede wszystkim gałęzie przemysłu, które są bardzo rozwinięte w Polsce i w których panuje dosyć zażarta konkurencja – branża meblarska, motoryzacyjna, a także budowlana. Firmy znad Wisły działające w tych branżach są znane na całym świecie z zaangażowania w tworzenie produktów świetnej jakości, a także z wysokiego standardu pracy oraz innowacyjności. W ostatnich dekadach polski przemysł zwraca szczególną uwagę na rozwój ogólnokrajowej logistyki, która sprzyja nie tylko obsłudze lokalnego rynku, lecz także zwiększeniu sprawności połączeń z klientami z innych krajów.
Polskie magazyny, które obsługują zagraniczne marki z sektora automotive, firmy z sektora budowlanego czy potrzeby cenionych na świecie producentów mebli, muszą niemal bez przerwy działać na pełnych obrotach. To przedsiębiorstwa, które stanowią kluczowy element łańcucha dostaw sięgający do Czech, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy USA, lecz ich funkcjonowanie jest równie istotne w kontekście potrzeb rynku wewnętrznego. Z tego względu niezwykle ważne jest zadbanie o odpowiednie wsparcie pracy magazynu – jednym z najskuteczniejszych rozwiązań w tej kwestii mogą okazać się wspornikowe regały dłużycowe.
Wdrożenie regałów wspornikowych – wartość dodana
Optymalizacja przestrzeni magazynowej pozwala na jak najlepsze zagospodarowanie tego ważnego obszaru, co z kolei daje większe możliwości w kontekście przechowywania i obsługi ładunków. Zdecydowanie najważniejszą wartością dodaną wynikającą z wdrożenia regałów wspornikowych jest jednak sprawniejsze zarządzanie dotychczasowymi zamówieniami. Wiele firm nie ma możliwości przechowywania towarów w bezpieczny, odpowiedni i usystematyzowany sposób. Możemy spotkać się na przykład z sytuacjami, w których w celu uzyskania dostępu do danego materiału konieczne jest przeniesienie wielu innych ładunków. Problemem może być między innymi brak podziału na profile, co wydłuża czas poszukiwania właściwego przedmiotu. Wdrożenie regałów wspornikowych zdecydowanie sprzyja sprawniejszej realizacji dotychczasowych zadań magazynu z zachowaniem nowoczesnych standardów.
Taka decyzja rzutuje także na inne aspekty funkcjonowania magazynu. Ogromną rolę odgrywa ułatwienie pracownikom wykonywania ich codziennych zadań. Regały wspornikowe, ze względu na usprawnienie systemu przechowywania, pozwolą kadrze skupić się na kluczowych obowiązkach i wykonać je w odpowiednim czasie. Dodatkowo optymalizacja przestrzeni magazynowej wpływa na bezpieczeństwo zatrudnionych osób. Ograniczenie mobilności ładunku w trakcie jego obsługi – na przykład wyeliminowanie wyżej wspomnianych sytuacji, które wymagają przenoszenia innych przedmiotów, by dostać się do konkretnego materiału – przekłada się na ograniczenie częstotliwości różnego rodzaju wypadków. Decyzja o skorzystaniu z regałów magazynowych przełoży się zatem nie tylko na zwiększenie wydajności, lecz także lepszą ochronę dla pracowników. Dodatkowo kadra będzie mogła realizować większą liczbę zleceń w tym samym czasie. Dostęp do odpowiednich narzędzi, które sprzyjają bezpiecznej pracy, ma także spore znaczenie dla produktywności. Kolejną korzyścią jest możliwość połączenia takiego rozwiązania na przykład z wózkami widłowymi, co pozwoli spotęgować korzyści płynące z optymalizacji działania magazynu.
Dlaczego warto postawić na regały wspornikowe?
Oprócz wyżej wymienionych korzyści regały wspornikowe mogą przyczynić się do ogólnej poprawy przejrzystości przechowywania towarów, co ułatwia ich inwentaryzację. Sprzyjają także ograniczeniu kosztów funkcjonowania magazynu. Częstym problemem w trakcie obsługi ładunków przy wysokiej mobilności towarów jest ryzyko uszkodzenia poszczególnych komponentów. Nawet jeśli nie są to szczególnie wysokie straty, ich eliminacja oznacza dalszą redukcję wydatków związanych z obsługą magazynu, co sprzyja odpowiedzialnej realizacji celów firmy.