Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Technologia przyszłości – jak wykorzystać drony w biznesie?

Technologia przyszłości - jak wykorzystać drony w biznesie?

Wartość rynku dronów w Polsce rośnie w niezwykle dynamicznym tempie i jest to w głównej mierze efekt skutecznego wykorzystania tych innowacyjnych urządzeń w wielu użytecznych dla gospodarki i społeczeństwa obszarach. Przekonajmy się, jak drony mogą nieść pomoc przedsiębiorcom i zapewnić wyższą efektywność realizowanych procesów biznesowych.

Drony jako wsparcie w rolnictwie

Zacznijmy od niezwykle istotnego w Polsce sektora, jakim jest rolnictwo. Te kojarzy nam się z ciężką pracą w polu w celu zadbania o optymalne warunki pól uprawnych. Oblicze branży rolniczej jednak zmienia się wraz z rozwojem technologii i już dzisiaj nikogo nie dziwi widok latających wokół terenów dronów.

Drony przemysłowe na stałe zagościły w branży rolniczej, wspierając przedsiębiorców nie tylko w żmudnych zadaniach jak nawadnianie pól, ale głównie w celach monitoringu i kontroli. Za pomocą odpowiednich sensorów wbudowanych w urządzenia dostępne na dji-tpi.com.pl w efektywny sposób uzyskujemy pełny obraz sytuacji o ogólnej kondycji upraw i wsparcie w przypadku planowania kolejnych zasiewów. Wszystkie dane rejestrowane przez drony mogą być sprawnie organizowane w systemach baz danych, które następnie analizują, co daje podstawy do podejmowania trafniejszych decyzji biznesowych.

Wykorzystanie dronów w telekomunikacji i energetyce

Dronowa rewolucja przypadła także w udziale branży energetycznej i telekomunikacyjnej. I nie mówimy tu jedynie o tradycyjnych sektorach, co również o branży energii odnawialnej. Zacznijmy jednak od początku.

Drony świetnie sprawdzają się w roli pierwszej linii kontroli infrastruktury telekomunikacyjnej, jednak coraz częściej to właśnie te urządzenia odpowiedzialne są za pokrywanie luk w zasięgu sieci komórkowych. To istotny zabieg, który pozwoli utrzymać ciągłość połączenia z siecią nawet w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Bezzałogowe drony stanowią także element planowania strategicznych rozwiązań związanych z wykorzystaniem terenu do inwestycji w odnawialne źródła energii. Za pomocą odpowiednich sensorów urządzenie jest w stanie ocenić potencjał terenu przeznaczonego pod farmę wiatrową lub fotowoltaiczną. Takie mapowanie terenu, wykonywane właśnie przez drony cieszy się dużą popularnością i jest obecnie wykonywane przez niezliczone sektory gospodarki.

Poprawa bezpieczeństwa prac budowlanych

Branża budowlana to trzon polskiej gospodarki, który niestety jest uważany za jeden z najbardziej niebezpiecznych. Praktycznie każdego dnia dochodzi do nieszczęśliwych wypadków, których źródłem jest nie tylko błąd ludzki, ale także nieszczęśliwy zbieg przypadków. To wszystko w połączeniu z wyzwaniami biznesowymi sprawia, że firmy budowlane coraz częściej sięgają po zdalne wsparcie w postaci dedykowanych dronów.

Urządzenia te są w stanie wykonywać precyzyjne zdjęcia służące tworzeniu planów do kolejnych ekspansji budowlanych. Coraz częściej to właśnie drony odpowiadają za optymalizację prac na placu budowy – analizę wykorzystania surowców, identyfikację wąskich gardeł czy wykonywanie szeregu obliczeń. Bezzałogowe drony mogą także w błyskawiczny sposób zidentyfikować niebezpieczne sytuacje i za pomocą nowoczesnych technologii opartych na sztucznej inteligencji zapobiec im, czyniąc pracę na budowie znacznie bezpieczniejszą.