Prace prowadzone na wysokości wymagają wykorzystania odpowiedniego sprzętu. Gdy celem jest wykonanie ich szybko, sprawnie i bezpiecznie, warto zdecydować się na podesty ruchome. Wyjaśniamy, jak wygląda wynajem tych urządzeń krok po kroku!
Czym charakteryzują się podesty ruchome?
Podest ruchomy, także nazywany zwyżką albo podnośnikiem, jest urządzeniem transportu bliskiego przeznaczonym do pracy na wysokości.
Podesty podzielić można na różne kategorie pod względem ich budowy. Zaliczane są do nich podesty samobieżne wyposażone we własny napęd, podesty montowane na przyczepach oraz na samochodach. Samobieżne/wolnobieżne podesty ruchome są dzielone również na kilka dodatkowych kategorii pod względem ich konstrukcji, a dokładnie wyróżnia się wśród nich podnośniki nożycowe, teleskopowo-przegubowe oraz masztowe. W zależności od rodzaju silnika podnośniki te mogą być używane wewnątrz, gdy wyposażone są w silnik elektryczny, albo na zewnątrz, gdy wykorzystują silniki spalinowe.
Producenci podnośników oferują je w zróżnicowanych wariantach pod względem ich wysokości podnoszenia, zasięgu, udźwigu oraz wymiarów transportowych, dzięki czemu mogą być one dopasowane specjalnie do prowadzonych prac.
Jak skorzystać z podestu ruchomego?
Najwygodniejszym sposobem na wykorzystanie podestów ruchomych podczas prac jest ich wynajęcie w wypożyczalni dysponującej różnymi modelami.
Wynajem podestów ruchomych jest prowadzony przez wypożyczalnie działające na terenie całego kraju, które oferują również dodatkowe usługi związane z ich najmem, między innymi transport, serwis, szkolenia dla operatorów.
Wynajęcie podestu jest możliwe krótkoterminowo – na kilka godzin lub kilka dni, jak i długoterminowo, na przykład na rok albo kilka lat zamiast jego zakupu, co dla wielu klientów jest bardziej opłacalnym i elastycznym rozwiązaniem.
Kiedy warto wynająć podest ruchomy?
Wypożyczenie podnośnika może być bardzo dobrym wyborem w celu przeprowadzenia wielu rodzajów prac na wysokości, ponieważ sprzęt ten jest znacznie bardziej wydajny i bezpieczny w porównaniu do drabin czy rusztowań.
Przykładowe prace, podczas których można wykorzystać podest ruchomy, to:
- Prace budowlane,
- Prace wykończeniowe,
- Montaże,
- Prace z instalacjami,
- Prace termoizolacyjne,
- Renowacje i remonty,
- Wieszanie dekoracji,
- Montaż reklam,
- Prace z zielenią, na przykład wycinka, przycinka,
- Mycie okien i przeszkleń,
- Mycie elewacji,
- Nagrania podczas wydarzeń.
Jak wybrać dobrą wypożyczalnię podnośników?
Aktualnie klienci planujący wypożyczyć podesty ruchome mają do dyspozycji szeroką gamę mniejszych i większych wypożyczalni działających na terenie całego kraju.
Wybierając odpowiednią wypożyczalnię podnośników, warto zwrócić uwagę na to, jaką dysponuje ona flotą, jakie usługi oferuje klientom, a także sprawdzić jej referencje i cennik.
Obecnie wypożyczalnie mogą zaoferować swoim klientom szeroką gamę usług, do których zaliczane są między innymi transport sprzętu do klienta i jego odbiór po zakończeniu prac, szybki serwis mobilny w razie usterek, podstawienie nowej maszyny w przypadku poważniejszych awarii, a także szkolenia dla operatorów pozwalające uzyskać uprawnienia do pracy z podnośnikami.
Takie usługi oferuje wypożyczalnia podestów ruchomych AA Herkules, która dostępna jest dla klientów w czterech lokalizacjach – Katowicach, Wrocławiu, Warszawie oraz w Łodzi, a także w województwach śląskim, dolnośląskim, mazowieckim i łódzkim. Ma ona wieloletnie doświadczenie w branży i obecnie oferuje ponad 750 maszyn do wynajęcia od zaraz. Link do firmowej strony: https://www.podestyruchome.pl/
Wynajem podestów ruchomych krok po kroku
Aby wynająć podest ruchomy, konieczne jest przejście kilku kroków:
- Wybór podnośnika
W pierwszej kolejności kluczowe znaczenie ma wybranie odpowiedniego podnośnika przeznaczonego do konkretnych prac.
Warto zapoznać się z dostępnymi modelami na stronie internetowej wypożyczalni, by dobrać je do własnych potrzeb, albo skontaktować się z nią bezpośrednio, by otrzymać porady dotyczące doboru właściwego sprzętu. - Kontakt z wypożyczalnią
Z wypożyczalnią podestów ruchomych można skontaktować się telefonicznie, przez internet albo udać się do niej osobiście, by uzgodnić szczegóły dotyczące najmu. - Uzgodnienie szczegółów związanych z wynajmem
Następnie należy przekazać do wypożyczalni informacje dotyczące wynajmu, między innymi typ podnośnika, czas najmu oraz miejsce dostawy sprzętu.
Na podstawie tych informacji wypożyczalnia będzie mogła podać, ile będzie kosztować wynajem podestu ruchomego. - Podpisanie umowy i dostawa podnośnika
W następnej kolejności wypożyczalnia przesyła umowę i po jej podpisaniu dostarcza podesty ruchome do klienta. Przy pierwszych najmach pobierane są najczęściej przedpłaty rozliczane na poczet najmu. - Oddanie podnośnika
Po zakończeniu trwania umowy najmu lub po kontakcie z wypożyczalnią podnośnik odbierany jest od klienta, lub przewożony na inne miejsca, jeśli są dodatkowe ustalenia.
Ile kosztuje wynajęcie podestu ruchomego?
Koszty związane z wynajmem podestów ruchomych zależne są od wielu czynników, między innymi rodzaju wybranego sprzętu, czasu jego najmu, miejsca dostawy i uzgadnianie są one indywidualnie z klientem.
Koszty wynajmu podestów ruchomych rozpoczynają się już od około 75-80 złotych za dobę bez VAT w przypadku mniejszych modeli, natomiast w przypadku większych to 150 złotych i więcej na dobę bez VAT.
Miesięczny wynajem podnośnika ruchomego może wynosić od około 2200 złotych bez VAT do ponad 10 000 złotych bez VAT zależnie od wybranego modelu.
Na co uważać wynajmując podest ruchomy?
- Wykorzystanie zgodnie z przeznaczeniem
Podest ruchomy jest urządzeniem, które powinno być używane zgodnie z jego przeznaczeniem, instrukcjami producenta i warunkami wynajmu. Niewłaściwe użytkowanie może prowadzić do uszkodzeń maszyny, ale przede wszystkim do wypadków i zagrażać bezpieczeństwu użytkowników. Przy wynajmie zwróć uwagę, czy warunki umowy nie wykluczają użytkowania lub wykonania planowanych przez Ciebie prac. Pamiętaj także, że podesty są wyposażone w czujniki obciążeń i przechyleń, więc w naturalny sposób w ramach zabezpieczeń nie będą pracować pod większym niż dopuszczany udźwigiem/nachyleniem. - Realny czas najmu i czas pracy maszyny
Jeśli wynajmujesz maszynę na dobę i płacisz realnie za dobę, pamiętaj, żeby np. w czasie weekendu nie korzystać z maszyny. Podnośniki mają lokalizatory i monitorują realny czas pracy, więc czasie oczekiwania na odbiór, który może się przeciągnąć, nie korzystaj z maszyny, w przeciwnym wypadku możesz zostać obciążony opłatą za użytkowanie przez dodatkowe dni. - Utrzymanie stanu technicznego zgodnego z pierwotnym
Dobrze jest sprawdzić, czy podest ruchomy jest regularnie serwisowany i utrzymany w dobrym stanie. Wszelkie oznaki zaniedbania mogą wskazywać na potencjalne problemy z funkcjonowaniem, dlatego przy odbiorze obejrzyj maszynę, a jeśli trzeba, nie wahaj się i zgłoś, że coś jest/było/zostało uszkodzone. To samo dotyczy sytuacji, gdy coś zostanie uszkodzone w trakcie użytkowania. Maszyny w wypożyczalniach są sprawdzane po i przed każdym kolejnym wynajmem, więc jeśli nie zgłosisz powstałej usterki, możesz spodziewać się telefonu lub problemu przy odbiorze. - Sprawdzenie uprawnień operatorów.
Wynajmując podest ruchomy, należy upewnić się, że operatorzy/użytkownicy mają odpowiednie uprawnienia do obsługi tego typu maszyn. Brak odpowiedniego szkolenia i certyfikacji może prowadzić do błędów obsługi, które mogą być niebezpieczne.
Wnioski
Podesty ruchome wyróżnia zróżnicowanie konstrukcji, zasilania oraz możliwości adaptacji do konkretnych prac, co sprawia, że są one wszechstronne i elastyczne. Najszybszym sposobem korzystania z podestów jest ich wynajem, który oferują specjalistyczne wypożyczalnie. Ceny wypożyczania zależą od wielu czynników, takich jak typ sprzętu, czas najmu czy miejsce dostawy. Wynajem może być krótko- lub długoterminowy, co dla wielu klientów w praktyce jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż zakup.
Przy wynajmie należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, takich jak: korzystanie z urządzenia zgodnie z jego przeznaczeniem, monitorowanie realnego czasu pracy maszyny i nienaciąganie go, utrzymanie stanu technicznego sprzętu oraz sprawdzenie uprawnień operatorów. Właściwe postępowanie w tych obszarach w praktyce gwarantuje bezpieczne i efektywne użytkowanie podestów i uniknięcie problemów.