Za oknem może niekoniecznie wiosna, ale w kalendarzu już tak. Powoli zaczyna się sezon, kiedy coraz chętniej ludzie wychodzą z domu, aby skorzystać z pogody. W swoją codzienną rutynę wprowadzają więcej aktywności fizycznej, niżeli zimą. Niestety czasem taka jazda na rowerze, na hulajnodze, zwykły bieg lub jeszcze inna forma aktywności, może zakończyć się kontuzją lub poważniejszym wypadkiem. Czy można się przed tym zabezpieczyć?
Mowa tu o zabezpieczeniu OC i odpowiedź brzmi tak można, a przede wszystkim warto jest je posiadać.
– Obowiązkowa polisa OC dotyczy wszystkich pojazdów mechanicznych. Zabezpiecza ona właściciela na wypadek zdarzeń, w których w wyniku spowodowanej przez niego kolizji, wypadku osoba trzecia dozna szkody. Tym samym to z ubezpieczenia pokrywane są koszty naprawy uszkodzonego auta czy innego pojazdu, ale także koszty leczenia osoby poszkodowanej. Ów obowiązek nie dotyczy jednak ekocyklistów, czyli osób przemieszczających się rowerem czy też hulajnogą elektryczną. A to oznacza, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeśli jadąc na rowerze czy hulajnodze wyrządzi szkodę rzeczową lub osobową, będzie musiała pokryć koszty naprawy z własnego budżetu. Zatem jeśli wpadnie na przechodnia, w wyniku czego złamie on rękę – to po stronie sprawcy zdarzenia jest pokrycie kosztów leczenia osoby poszkodowanej. Czy też inny przykład, jeśli ktoś jadąc na rowerze zarysuje auto albo urwie lusterko, będzie zobligowany do pokrycia kosztów naprawy – mówi członek zespołu wsparcia ekspertów, z grupy ANG Karolina Trzeciakiewicz.
W ostatnich latach popularne stały się elektryczne hulajnogi, które wpłynęły na wzrost liczby szkód z udziałem jednośladowców. Wartość szkód wzrosła o 70%, co może być przestrogą dla ekocyklistów i impulsem do zabezpieczenia się na wypadek zdarzeń, które możemy spowodować podczas jazdy.
Przed czym chroni ubezpieczenie OC?
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym chroni nas przed kosztami naprawy w razie uszkodzenia pojazdu. Na wypadek kolizji z osobami trzecimi zabezpiecza nas przed kosztami leczenia i naprawy sprzętu. Wystarczy dobrze dobrana polisa, aby zostać objętym ochroną.
Polisa może obowiązywać na terenie całej Europy. Na początku jednak warto dobrze zapoznać się ze szczegółami umowy, ponieważ jeżeli odstąpimy od jej warunków i np. będziemy prowadzić hulajnogę czy rower pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających to ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania.