Człowiek uczy się całe życie. Wielokrotnie raz nabyta wiedza ucieka nam z głowy, zwłaszcza, jeśli nie mamy okazji jej wykorzystywać. W przypadku kursu pierwszej pomocy, im mniej szans na wykorzystanie zdobytej wiedzy w życiu codziennym, tym lepiej. Warto jednakże taki kurs zrobić, bądź regularnie powtarzać, aby zawsze być przygotowanym nieść pomoc, gdy obok nas zdarzy się jakiś wypadek.
Konieczność udzielenia pierwszej pomocy może nastąpić w każdym miejscu i o każdym czasie – na ulicy, w pracy, wśród znajomych. Dlatego też kursy są tak istotne. Jakie treści zawiera szkolenie z pierwszej pomocy, a co ważniejsze, gdzie takie kwalifikacje można zdobyć?
Co daje kurs pierwszej pomocy?
Choć szkolenie z pierwszej pomocy może kojarzyć się przede wszystkim z uciskaniem gumowej klatki piersiowej manekina, kursy takie zawierają w sobie znacznie więcej treści. Tak zwana pierwsza pomoc przedmedyczna obejmuje cały wachlarz informacji i praktycznych umiejętności, które musi nabyć ratownik, aby skutecznie podtrzymać funkcje życiowe poszkodowanego, zanim pojawi się profesjonalna pomoc, na przykład ambulans.
Kurs pierwszej pomocy zawiera w sobie dość sporo teorii. Począwszy od podstaw prawnych do udzielania pierwszej pomocy, przez informacje o symptomach chociażby zawału serca, czy epilepsji, po wyposażenie apteczki. Ponadto na szkoleniu przeprowadzane są symulacje i praktyczne ćwiczenia, które pozwalają opanować umiejętności takie jak resuscytacja poszkodowanego, tamowanie krwotoków, manewr Heimlicha, czy unieruchamianie złamań.
Gdzie można zrobić kurs pierwszej pomocy?
Szkolenie z pierwszej pomocy w wielu miejscach narzucone jest przez pracodawcę. Sprawdź, czy w twoim miejscu pracy jest taki obowiązek, a jeśli nie ma obowiązku – czy jest taka możliwość. Nawet jeśli kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy nie jest obowiązkowy, warto sprawdzić, być może budżet firmy przewiduje możliwość wzięcia udziału w takim szkoleniu. W takim wypadku warto skorzystać.
Jeśli twoje miejsce pracy nie oferuje możliwości wykwalifikowania pracowników z pierwszej pomocy, można szukać kursów samodzielnie. Jeszcze do niedawna wymagało to podróży, na przykład do centrum szkoleniowego. W dobie pandemii jednak pojawiły się nowe możliwości, jak choćby kurs pierwszej pomocy online. Szkolenie z pierwszej pomocy wiąże się oczywiście z pewnymi kosztami, jednak nie są to sumy niebotycznie wysokie, a w przypadku sytuacji zagrażającej życie, czasem nie ma nic ważniejszego niż kwalifikowana pierwsza pomoc. Kurs online pozwala na zdobycie wiedzy potrzebnej, by potencjalnie uratować komuś życie, bez konieczności ruszania się z domu.
Ile trwa kurs pierwszej pomocy?
Choć szkolenie z pierwszej pomocy jest naładowane dużą dawką informacji i umiejętności, które należy przyswoić, nie jest to kurs czasochłonny. W zdecydowanej większości przypadków, niezależnie, czy jest to kurs stacjonarny, czy online, szkolenie będzie jednodniowe, trwające od trzech, do sześciu godzin. Często w ramach kursu uczestnicy otrzymują dodatkowe materiały na papierze, bądź w formie cyfrowej. Materiały te pozwalają na dalsze pogłębienie wiedzy, a także ewentualny późniejszy powrót do teorii, gdy uznamy, że nie wszystko pamiętamy dokładnie.
Szkolenie z pierwszej pomocy gwarantuje także certyfikat kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jest to potwierdzenie, że uczestnik zdobył wiedzę i umiejętności konieczne do skutecznego udzielenia pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia życia. Jak zostało wspomniane, wiele miejsc pracy po prostu wymaga takiego certyfikatu. W innych przypadkach, może to być dobra okazja do przełamania strachu i nabrania pewności siebie w sytuacjach zagrożenia.