Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Czy utrzymanie biznesu w chmurze ma sens?

utrzymanie biznesu w chmurze

Coraz więcej przedsiębiorstw, nie tylko zagranicznych, ale także polskich decyduje się na usługi chmurowe i przeniesienie własnej infrastruktury. Chmura obliczeniowa to wiele korzyści dla biznesu – elastyczność działań, zwiększony wachlarz możliwości działań operacyjnych, dostępność do wielu programów i usług w cenie chmury, za które normalnie musielibyśmy ponieść dodatkowe koszty. Jednak pomimo niewątpliwych zalet strategia migracji środowiska wciąż budzi wiele wątpliwości. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiemy na pytania – czym jest migracja w kontekście rozwiązań chmurowych i czy jest się czego bać? Zapraszamy do czytania.

Czym jest migracja infrastruktury?

Migracja to transfer centrum danych lub aplikacji z obecnej infrastruktury w nowe miejsce. Temat migracji podejmuje się najczęściej w przypadku chmury obliczeniowej. W Qlos dbamy o najwyższy poziom usług, dlatego jako partnerzy Amazon Web Services wytłumaczymy, co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem migracji, jak przebiega migracja danych do największego dostawcy chmurowego, jak nasz system pracy może pomóc w przeniesieniu infrastruktury oraz o obawach powstających tego procesu.

Jako migrację rozumie się transfer usługi do innego centrum operacyjnego. Rozwiązań oraz środowisk, do których możemy przenieść infrastrukturę, jest wiele. Każde z nich proponuje inne właściwości oraz parametry. W środowisku AWS możemy odwzorować obecne środowisko, bądź zaprojektować nowe rozwiązanie, które będzie zoptymalizowane pod Twoje najważniejsze usługi. Do wyboru masz trzy typy chmury obliczeniowej, które cechują się innymi zależnościami – chmura publiczna, prywatna oraz hybrydowa. Wybór zależy tylko i wyłącznie od wewnętrznych i biznesowych potrzeb przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto przeprowadzić proces migracji do chmury?

Chmura obliczeniowa to nie tylko popularne narzędzie. Dla wielu organizacji jest kompletnym środowiskiem pracy, które pozwala na znaczący rozwój możliwości wyprzedzenia konkurencji. Migracja do chmury pozwala na pozyskanie rozwiązań, które przyczyniają się do ograniczenia kosztów działań IT, przyspieszenia wprowadzania innowacyjnych systemów, tworzenia i prowadzenia kampanii oraz zwiększenia efektywności działań na rzecz klienta. Najważniejszym elementem każdej transformacji jest potrzeba zauważenia jak najszybszych efektów zmian i płynących z nich korzyści. Dobrze zoptymalizowane środowisko w chmurze potrafi zapewnić najwyższy poziom korzyści i jakości usług przy ich minimalnych kosztach utrzymania.

Kiedy jest dobry moment na transfer własnej infrastruktury do chmury?

Często słyszy się, że rozwiązania chmurowe to oszczędność środków na wydatki IT. Jest to prawda, ale mimo wszystko trzeba przeanalizować dotychczasowe koszty utrzymania infrastruktury z przyszłymi kosztami w chmurze. Niekiedy usługi, które chcemy przenieść, nie potrzebują rozwiązania w chmurze, bo po prostu nie wymagają tak dużej elastyczności oraz skalowalności. Dobrym przykładem jest elektroniczna wizytówka firmowa. Najtańszy hosting w 100% powinien spełniać wszystkie oczekiwania, jakie miałby właściciel strony.

Dobrym momentem na transfer usług do chmury jest chwila, gdy mamy wiele obiekcji względem dotychczasowej infrastruktury. Pierwszym sygnałem, który powinien nas alarmować, jest pojawianie się coraz większej niedostępności, która nie tylko wpływa na utrudnienia pracy, ale i na doświadczenia klientów korzystających z Twoich usług. Dodatkowo lokalne serwerownie nie są wieczne, mają swój cykl życia. Przy jego końcu nie warto czasami wymieniać całego sprzętu, ponieważ koszty poniesione na jego wymianę przewyższyłaby koszty korzystania z chmury przez kilka lat. Istnieją przypadki, gdy potrzebujemy rozszerzenia dotychczasowych serwerów. W lokalnym centrum może być to nieopłacalne. W chmurze mamy możliwość indywidualnego dopasowania naszych potrzeb. Podsumowując, czas migracji do chmury uzależniony jest od różnych działań Twojej firmy.

Strategia migracji w Qlos

Migracja do chmury pozwoli nie tylko na zdobycie nowego, bardziej elastycznego środowiska. To możliwość zyskania bezpiecznej przestrzeni, która dostępna jest całą dobę bez utrzymywania lokalnych serwerowni. Korzyści pojawiają się z każdej strony. Czasami jednak trudno jest wykonać pierwszy krok ku zmianom. Jako wyszkolony zespół administratorów możemy pomóc Ci dokonać transformacji. Poniżej wypunktowaliśmy dla Ciebie wszystkie elementy, które wykonujemy podczas transformacji usług do chmury AWS.

  1. W pierwszym etapie musimy lepiej zapoznać się z prowadzoną działalnością biznesową i Twoimi oczekiwaniami względem dostawcy usług chmurowych. Dzięki temu będziemy dokładnie wiedzieli, jakie są Twoje wymagania oraz potrzeby względem chmury, a co za tym idzie, będziemy w stanie dobrać rozwiązania dopasowane do Ciebie.
  2. W następnej kolejności skupimy całą swoją uwagę na analizie dotychczasowego środowiska. Odpowiednie zmiany możemy wdrożyć dopiero gdy będziemy wiedzieć jakie elementy infrastruktury naszych użytkowników potrzebują modyfikacji. Właśnie dlatego poddamy weryfikacji Twoje dotychczasowe serwery fizyczne oraz wirtualne. W Qlos do tego celu używany storage oraz działających usług.
  3. Kolejnym krokiem jest weryfikacja aktualnych kopii zapasowych. W przypadku ich braku wykonujemy backup całego środowiska w celu uniknięcia wszelkich nieprawidłowości na dalszych etapach.
  4. Dobrze przeprowadzona migracja wymaga odpowiedniego przygotowania. Właśnie dlatego przed głównym procesem migracji, zaplanujemy Twoje nowe środowisko. Na bazie wcześniejszej analizy zbudujemy od nowa całą infrastrukturę bądź odwzorujemy obecną z wykorzystaniem usług AWS.
  5. Równie istotne jest wcześniejsze stworzenie strategii migracji. Nie musisz się niczym martwić. Zaplanujemy każdy szczegół, dodając do go planu oraz harmonogramu migracji.
  6. To ten moment! W bezpieczny sposób przeniesiemy wszystkie Twoje zasoby do chmury.
  7. Jednak nasza praca nie kończy się tylko na przeniesieniu Twoich aplikacji. Po zakończeniu procesu migracji nie oddamy Ci nieprzetestowanego środowiska. Zrobimy jego pełną weryfikację, sprawdzając, czy wszystkie usługi zostały poprawnie wdrożone. Dopiero po wykonaniu odpowiednich testów środowisko chmurowe zostaje oddane stronie klienta.

Siedem kroków dzieli Cię od nowego rozwiązania. Gotowe usługi w chmurze zapewnią Ci nie tylko korzyści finansowe. Będą dbały o bezpieczeństwo Twoich danych, ich elastyczność, optymalizację oraz skalowalność.

Migracja do chmury, a bezpieczeństwo danych

Wiesz już, kiedy jest odpowiedni czas na zmiany, jak je przeprowadzić i czego możesz spodziewać się po zmianie infrastruktury. Z każdym działaniem wiąże się pewne ryzyko, które analizujesz. W tym przypadku nie jest inaczej, obawiasz się o bezpieczeństwo przepływu danych.

Najczęściej poruszanym zagadnieniem wśród firm przeprowadzających migrację są wymagania odnośnie przetwarzania danych osobowych. Obawiają się, że mogą stracić kontrolę nad poufnymi danymi. Jednak, dostawcy usług w chmurze spełniają wszelkie wymogi prawne dotyczące przetwarzania danych. Każdy z nich posiada obszerne dokumentacje i zabezpieczenia, uniemożliwiające naruszenie danych.

Bezpieczeństwo może być zachwiane, gdy zajmują się tym osoby niemające wcześniej styczności z chmurą. Istnieją przypadki, w których właściciele przedsiębiorstw chcą zaoszczędzić czas i pieniądze, więc migracje do chmury zlecają swoim lokalnym programistom. Jednak firmowy dział IT to nie jest najlepsze rozwiązanie. Pracownicy nieposiadający wiedzy z zakresu rozwiązań chmurowych nie są świadomi tego, że działanie chmury, a fizycznych serwerów znacząco się od siebie różni. Tak samo jak kompetencje osób zajmujących się poszczególnymi działami. Optymalnym działaniem jest podjęcie współpracy z odpowiednim partnerem, znającym się na działaniach w chmurze. Kiedy proces wykonuje zewnętrzna firma, bezpieczeństwo przeniesienia danych jest na najwyższym poziomie.

Wątpliwości przed rozpoczęciem migracji

Wykorzystanie nowych rozwiązań w przedsiębiorstwie zawsze wiąże się z wątpliwościami. Im więcej będziemy myśleć nad danym tematem, tym bardziej będziemy sceptyczni. Musimy się jednak zastanowić, co będzie lepsze dla naszego biznesu. Nie tylko patrząc na wewnętrzne korzyści, ale i zewnętrzne. Żeby stanąć na szczycie, musimy zebrać się na odwagę i wyjść przed szereg.