Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Jak zespolić zespół w firmie? Imprezy integracyjne w praktyce

Jak zespolić zespół w firmie

Skuteczne zarządzanie zespołem w przedsiębiorstwie to podstawa, aby osiągać wspólne cele i mieć realny wpływ na rozwój firmy. To sposób na budowanie mocnej grupy, która będzie wspólnie dążyć do sukcesu. Sprawdź krótki poradnik dla liderów i dowiedz się, jak imprezy integracyjne wpływają na relacje pracownicze.

Jest naprawdę wiele metod, które umożliwiają zespolenie firmowego zespołu i zbudowanie mocnej ekipy do zadań specjalnych w przedsiębiorstwie. To nie tylko cykliczne szkolenia i rozmowy prowadzone na co dzień w przestrzeni biurowej. Bardzo ważne są także wyjazdy integracyjne, które warto organizować przynajmniej raz w roku.

Dlaczego integracja zespołu w firmie jest ważna?

Wyróżniamy wiele czynników, które rzutują na efektywną pracę zespołu. Już na etapie budowania grupy osób prowadzących w firmie określone projekty trzeba dopasować członków ekipy do siebie pod względem: zainteresowań, cech charakteru, wieku oraz umiejętności.

Im lepiej zintegrowany zespół w firmie, tym lepsze są efekty jego pracy. O wiele lepiej współpracują ze sobą ludzie, którzy znają się na co dzień i co najważniejsze – darzą się sympatią czy nawet przyjaźnią. Odpowiednia integracja zespołu firmowego jest ważna, chociażby przez wzgląd na: efektywność pracy, atmosferę oraz relacje międzyludzkie.

Organizacja wyjazdu integracyjnego – jak to przygotować?

Osoba zarządzająca firmowym zespołem jest najczęściej odpowiedzialna za zorganizowanie wyjazdu integracyjnego dla całej grupy. Odpowiadasz za propozycję wyjazdu i chcesz, aby integracja była przygotowana perfekcyjnie? Wykonaj kilka kroków, a na pewno wszyscy będą w 100% zadowoleni ze zorganizowanej wycieczki integracyjnej.

  1. Ustal termin, który będzie odpowiedni dla większości współpracowników.
  2. Wybierz ciekawe miejsce na integracje – najlepiej zgodne z zainteresowaniami grupy.
  3. Zorganizuj transport, wyżywienie oraz nocleg, szczególnie jeśli wyjazd integracyjny ma być co najmniej 2-dniowy.
  4. Zadbaj o atrakcje i zabawy, które pomogą Ci zespolić poszczególnych członków ekipy.

Przygotowanie idealnej integracji dla współpracowników wymaga pełnego zaangażowania oraz poświęcenia sporu czasu wolnego, szczególnie na poszukiwanie miejsca na wyjazd. Jeśli chcesz mieć pewność, że firmowa integracja przebiegnie tak, jak powinna – skorzystaj
z pomocy zewnętrznej firmy zajmującej się przygotowywaniem takich wydarzeń.

Firmowy wyjazd integracyjny – w plenerze czy w hotelu?

Nie da się jednoznacznie określić idealnego miejsca na organizację wyjazdu integracyjnego. Aby nieco ograniczyć listę możliwych opcji, warto przeprowadzić ankietę wśród współpracowników. Na tej podstawie można zebrać głosy i podjąć decyzję odnośnie do tego, gdzie zostanie zorganizowany wyjazd integracyjny.

Zarówno w plenerze, jak i w hotelu można próbować skutecznie zespolić zespół. To bardzo ważne, szczególnie jeśli grupa składa się z młodych, świeżo zatrudnionych osób. W tym przypadku stworzenie ambitnej i zgranej grupy może zająć sporo czasu – pomocne są jednak wyjazdy integracyjne.