Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Jakie podatki płaci przedsiębiorca?

Formularze podatkowe

Artykuł sponsorowany

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, tak samo, jak osoby prywatne, muszą płacić podatki. Są oni zobligowani nie tylko do płacenia podatku dochodowego, ale również mają kilka innych zobowiązań podatkowych. Ponadto, przedsiębiorcy wybierają formę opodatkowania swojej działalności gospodarczej, która umożliwia odliczanie od podatków różnych ulg podatkowych.

Formy opodatkowania

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mają do wyboru trzy formy opodatkowania podatkiem dochodowym:

  • podatek liniowy,
  • ryczałt ewidencjonowany
  • oraz zasady ogólne, czyli skala podatkowa.

Podatek liniowy

W przypadku podatku liniowego stawka podatkowa jest niezmienna i wynosi 19% niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu. Podatek ten odlicza się od dochodu, czyli różnicy powstałej między przychodami a kosztami ich uzyskania. Minusem tej formy opodatkowania jest brak kwoty wolnej od podatku, jak i ulg podatkowych, a także brak możliwości rozliczenia wspólnego z małżonkiem.

Z opodatkowania podatkiem liniowym nie mogą skorzystać podatnicy, które świadczą usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy oraz przedsiębiorcy, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą lub prowadzą działy specjalne produkcji rolnej.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podatek dochodowy liczony według zryczałtowanych form opodatkowania uzależniony jest od osiągniętego przychodu i obowiązującej stawki ryczałtu.

Stawki podatku w przypadku ryczałtu wynoszą kolejno:  2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14%, 15% oraz 17%, w zależności od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej. Wykaz stawek znajduje się w art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W przypadku opodatkowania dochodów według ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przedsiębiorca zazwyczaj nie rozpoznaje kosztów uzyskania przychodów i nie może ich odliczać. Aczkolwiek, osoby opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w rozliczeniu rocznym (PIT-28) mogą odliczyć od dochodu wyłącznie ulgę na zabytki, składki na ubezpieczenie zdrowotne, ulgę na terminal płatniczy oraz składki na rzecz związków zawodowych.

Kobieta licząca podatki

Karta podatkowa

Karta podatkowa to forma opodatkowania, która nie jest dostępna dla nowych przedsiębiorców, jest kontynuowana przez podmioty stosujące ją jako forma opodatkowania od 2021 roku. Stawka podatku dochodowego w formie karty podatkowej jest określana w drodze decyzji naczelnika urzędu skarbowego odrębnie za każdy rok podatkowy. Ponadto, kwota opodatkowania zależna jest od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, ilości zatrudnionych pracowników oraz liczby mieszkańców gminy, na obszarze której firma ma swoją siedzibę.

Z karty podatkowej mogą korzystać tylko przedsiębiorcy wykonujący określone rodzaje działalności gospodarczej, czyli głównie osoby prowadzące drobną działalność handlową, usługową lub gastronomiczną (w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub w formie spółki cywilnej) oraz zatrudniające niewielu pracowników.

Przedsiębiorcy opodatkowani w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych i składania zeznań podatkowych. Aczkolwiek po upływie roku podatkowego, w terminie do ostatniego dnia lutego, podatnik jest zobligowany złożyć w urzędzie skarbowym roczną deklarację o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego (PIT-16A).

Księgowy wyliczający podatki dla klienta

Podatek według progresywnej skali podatkowej

Zasady ogólne, czyli opodatkowanie według skali podatkowej, to podstawowa forma opodatkowania dochodów. Skala podatkowa wynosi 12% dla rocznych dochodów nieprzekraczających 120 tys. zł oraz 32% dla dochodów powyżej podanej kwoty.

Zasady ogólne są korzystną opcją dla przedsiębiorców, którzy spodziewają się, że będą mieli na początku działalności duże koszty uzyskania przychodu, bo przykładowo zamierzają wprowadzić do firmy samochód osobowy lub dostawczy, który będą amortyzować.

Skala podatkowa pozwala podatnikom na skorzystanie z różnego rodzaju ulg przy rozliczeniu rocznym dochodu. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku opodatkowania działalności gospodarczej według skali podatkowej, przedsiębiorcy nie mają możliwości skorzystania z odliczenia składek zdrowotnych.

Wysokość składki zdrowotnej w przypadku skali podatkowej wynosi 9% od uzyskanego dochodu, jednak nie mniej niż 9% wynagrodzenia minimalnego.

Wybór formy opodatkowania

Jeśli przedsiębiorca decyduje się na opodatkowanie dochodów według ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych bądź według 19% stawki podatku, musi o decyzji poinformować Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca uzyskał pierwszy przychód z działalności w roku podatkowym, bądź do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu danego roku podatkowego.

W sytuacji, gdy podatnik prowadzący działalność zapomni o wyborze formy opodatkowania i nie zaktualizuje tej informacji w CEIDG, jego dochody będą podlegały opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Podatek VAT

Inne podatki, które musi płacić przedsiębiorca

Wśród pozostałych podatków, które przedsiębiorca musi opłacać, znajdziemy podatek od nieruchomości, podatek VAT, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz pomniejsze opłaty uzależnione od prowadzonej działalności gospodarczej takie jak opłata śmieciowa, podatek leśny, opłata targowa, podatek rolny, abonament RTV, opłata eksploatacyjna, opłata za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych czy opłaty na ZAiKS, STOART, SPAW. Więcej o podatkach dowiesz się odwiedzając biuro rachunkowości, gdzie uzyskasz szczegółowe informacje na ten temat.

Podatek od nieruchomości używanej do prowadzenia działalności gospodarczej

Jeśli podatnik posiada na własność nieruchomość związaną z prowadzoną działalnością gospodarczą, jest zobligowany do zapłacenia podatku od nieruchomości. Wysokość podatku ustalana jest co roku przez organ wykonawczy, czyli prezydenta miasta, wójta bądź burmistrza.

Podatek VAT – od towarów i usług

Podstawową stawką VAT jest 23%, aczkolwiek część towarów i usług ma inną stawkę. Stawka 8% podatku VAT jest związana z budownictwem mieszkaniowym, 5% obejmuje produkty rolne oraz inwentarz żywy, stawka 4% powiązana jest ze świadczeniem usług przewozu osób, zaś 0% obejmuje import oraz eksport towarów.

Przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają prowadzenie działalności gospodarczej, których początkowy obrót nie przekracza limitu 200 000 zł rocznie, mogą zdecydować się na zwolnienie podmiotowe z VAT. Warto jednak pamiętać, że czynnymi podatnikami VAT od pierwszej sprzedaży są przedsiębiorcy dokonujący dostaw:

  • towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, hurtowych i detalicznych
  • części/akcesoriów do samochodów i motocykli, nowych środków transportu
  • bądź też budynków, budowli oraz terenów budowlanych.

Zgodnie z przepisami wysokość podatku dochodowego to różnica pomiędzy wysokością podatku od towarów i usług, który uzyskano ze sprzedaży towarów klientom firmy (podatek należny), a podatkiem VAT, który został przez nich opłacany w trakcie dokonywania zakupu produktu lub oferowanej usługi (podatek naliczony).

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Osoby prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są do odprowadzenia podatku od czynności cywilno-prawnych, czyli podatku ponoszonego za zawarcie umowy pożyczki lub kupna-sprzedaży. Opłatę pokrywa osoba lub firma, która nabywa przedmiot umowy. Stawka podatku uzależniona jest od tego, co jest przedmiotem zakupu, np. dla umowy spółki jest to 1%, zaś dla nieruchomości i rzeczy ruchomych są to 3%.

Podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy umowy sprzedaży i zmiany rzeczy i praw majątkowych, ustanowienia hipoteki, umowy dożywocia, umowy darowizny, umowy depozytu nieprawidłowego, umowy pożyczki pieniędzy, umowy o zniesienie współwłasności, ustanowienia odpłatnego użytkowania (w tym nieprawidłowego) oraz odpłatnej służebności.