Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Księgowość w 2023 roku – o czym warto wiedzieć?

księgowość

Nowy Rok to zazwyczaj data graniczna, od której zaczynają obowiązywać nowe lub zmienione przepisy. Część zatem wchodzi w życie z pierwszym dniem stycznia, inne w późniejszych terminach. O czym warto wiedzieć, prowadząc działalność gospodarczą w roku 2023? Jakie zmiany przygotował dla nas ustawodawca?

Nowe ulgi podatkowe

Lwią część przepisów dotyczących księgowości w przedsiębiorstwie stanowią kwestie związane z podatkami. W 2023 roku pracownicy mogą skorzystać z nowych ulg podatkowych – na powrót z zagranicy, dla rodzin wielodzietnych, a także dla seniora. Jeśli pracownik przewiduje, że ze swoimi dochodami nie przekroczy kwoty wolnej od podatku, w tym roku może upoważnić pracodawcę (płatnika PIT) do tego, aby nie pobierał zaliczek na PIT. W ten sposób podatnik nie otrzyma jednorazowego zwrotu podatku, ale za to jego miesięczne wynagrodzenie nie będzie sztucznie pomniejszane.

Jakie jeszcze zmiany w księgowości, podatkach, kadrach i płacach czekają nas w 2023 roku?

Przedsiębiorcy muszą pilnować, by prowadzona księgowość w Trójmieście oraz każdej innej miejscowości w Polsce uwzględniała zmieniające się przepisy. W roku 2023 takie zmiany dotyczą między innymi:

  • wydłużenia czasu na złożenie PIT-28 – dawniej do końca lutego, obecnie do końca kwietnia,
  • zwiększenia limitu odliczenia składki zdrowotnej (z 8 700 na 10 200 zł),
  • obowiązku złożenia rocznego rozliczenia składek zdrowotnych do ZUS (czas do 20 maja),
  • aż 2 razy wzrasta kwota minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia wynosi ona 3490 zł brutto, a od 1 lipca będzie to 3600 zł brutto;
  • każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do posiadania konta na PUE ZUS,
  • istotne zmiany dotyczą kilometrówek oraz diet i należności w podróżach służbowych (większe stawki),
  • wiele zmian wyniknie także z nowelizacji kodeksu pracy – przede wszystkim regulacje dotyczące pracy zdalnej.

Czy w 2023 roku da się prowadzić firmową księgowość bez wsparcia specjalistów?

Ustawodawca regularnie wprowadza nowe przepisy i nowelizacje obowiązujących, a to sprawia, że trudno jest trzymać rękę na pulsie w przypadku niewielkich niuansów. Samodzielne prowadzenie księgowości, ale też obsługiwanie kadr i płac w firmie – bez wsparcia ze strony profesjonalistów – to zatem ryzykowne rozwiązanie. Nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania, a nieświadomie popełniane błędy mogą sporo kosztować. Właśnie dlatego warto skorzystać z takich możliwości jak outsourcing w wyspecjalizowanym biurze rachunkowym. Specjalista obsługujący Twoje przedsiębiorstwo stale będzie na bieżąco z przepisami oraz ich interpretacją, a dzięki temu zadba, by wszystkie procesy odbywały się w zgodzie z literą prawa.