Wagi to urządzenia pomiarowe wykorzystywane nie tylko w domach, ale także w większości firm przemysłowych i handlowych. Taki sprzęt powinien być nie tylko w 100% sprawny, ale także mieć aktualną legalizację. W przeciwnym razie dokonywane pomiary nie będą wiarygodne i zgodne z prawem. Dowiedz się, na czym polega legalizacja wag.
Normy Unii Europejskiej z góry narzucają restrykcje dotyczące norm technicznych dla urządzeń pomiarowych. Usługi takie, jak legalizacja wag Poznań, są potrzebne głównie przedsiębiorcom korzystającym na co dzień z certyfikowanych urządzeń pomiarowych. Dzięki temu Urząd Miar ma potwierdzenie, że waga waży towary zgodnie z prawem.
Legalne oznakowanie wagi pomiarowej – co to takiego?
Zgodnie z aktualnymi przepisami wagi wykorzystywane w przemyśle i handlu muszą spełniać normy dotyczące błędu pomiarowego. W przypadku wag sklepowych dokładność powinna oscylować w granicy do 5 g, natomiast dla wag magazynowych nawet do 50 g. Nowe wagi kupione od producenta najczęściej mają tzw. legalizację pierwotną.
Informacje na temat norm pomiarowych danego urządzenia można znaleźć na tabliczce znamionowej. Podstawowe dane, które można odczytać z tabliczki to:
- klasa dokładności wagi,
- Certyfikat Unii Europejskiej,
- oznaczenie metrologiczne oraz rok produkcji,
- numer jednostki notyfikowanej.
Według aktualnych norm pierwsza legalizacja wagi dokonana przed dniem 26 kwietnia 2019 roku jest ważna przez pierwsze 3 lata użytkowania. Urządzenia pomiarowe od producenta kupione po tym terminie mają legalizację ważną przez 2 lata kalendarzowe, ale bez ostatniego miesiąca. Ponowne legalizacje wag są ważne przez 25 miesięcy.
Jakie wagi podlegają procesom legalizacji? Sprawdź!
Jeśli termin legalizacji wagi wygasa, właściciel jest zobowiązany do zgłoszenia jej do tzw. legalizacji wtórnej. W tym celu trzeba udać się do Urzędu Miar najbliższego do miejsca zamieszkania. Opcjonalnie można poprosić autoryzowanego partnera o przeprowadzenie testów legalizacyjnych i wydanie zaświadczenia. Legalizacji podlegają wagi użytkowane
w takich miejscach, jak:
- sklepy spożywcze i wielobranżowe,
- firmy farmaceutyczne – wagi używane do przygotowywania lekarstw na receptę,
- placówki medyczne,
- laboratoria analityczne,
- miejsca kontroli celnej,
- firmy transportowe.
Przedsiębiorcy korzystający z zalegalizowanych urządzeń pomiarowych są zobowiązani
do tego, aby kontrolować stan techniczny wag i dbać o aktualne zaświadczenia legalizacyjne.
Uwaga! Uszkodzenia cech zabezpieczających oraz tabliczek znamionowych wagi skutkuje utratą legalizacji.
Rodzaje legalizacji wag – jakie wyróżniamy?
Kwestie legalizacji urządzeń pomiarowych dzieli się na trzy rodzaje: pierwotne, jednostkowe oraz ponowne. Jeśli chodzi o pierwotną legalizację wagi, ta dotyczy urządzeń, które dopiero zostaną wprowadzone na rynek.
Jednostkowe dopuszczenie wagi do legalnego użytku dotyczy urządzeń, które
są produkowane w ściśle określonym celu, natomiast ponowna legalizacja to taka realizowana po upływie terminu ważności aktualnie obowiązującego zaświadczenia.