Styczniki modułowe są urządzeniami wykorzystywanymi powszechnie w obudowach modułowych i rozdzielnicach elektrycznych mogących stanowić zasilanie i sterowanie w układach kontrolnych systemów grzewczych, systemów wentylacyjnych i oświetleniowych. Urządzenia te używane są do ekonomicznego oraz bezpiecznego kierowania urządzeniami elektrycznymi, które posiadają dużą moc w sieciach zarówno jedno-, jak również trójfazowych. Stycznik modułowy w połączeniu z systemami kontrolno pomiarowymi może znacznie zwiększać bezpieczeństwo instalacji elektrycznej oraz wywierać korzystny wpływ na wydajność jej pracy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat styczników modułowych, poznać ich podstawową budowę, zasadę działania i klasyfikację to zapraszam do zapoznania się dalszą częścią artykułu.
Stycznik modułowy jest łącznikiem elektromagnetycznym, którego zasada działania opiera się na otwieraniu/zamykaniu obwodów z wykorzystaniem elektromagnesu. Zadziałanie napięcia o właściwym poziomie na cewkę elektromagnesu wymusza zamknięcie styków, w efekcie obwód zamyka się i następuje w nim przepływ prądu. Kiedy napięcie na cewce ulega znacznemu zmniejszeniu lub następuje jego całkowity zanik, styki powracają do pozycji pierwotnej, co skutkuje otwarciem obwodu oraz odłączeniem prądu.
Jak możemy klasyfikować styczniki modułowe?
Styczniki modułowe klasyfikuje się po pierwsze ze względu na natężenie prądu jakie mogą one załączać. Po drugie dzielimy je pod względem liczby i rodzaju styków w jakie są wyposażone. Wymienione tutaj aspekty determinują wielkość styczników modułowych pod względem ich gabarytów, które podaje się w ilości zajmowanych w rozdzielnicy modułów 17,5mm i tutaj możemy wyróżnić:
- styczniki jednomodułowe,
- styczniki dwumodułowe
- oraz styczniki trój- i cztero modułowe.
Stycznik 1 fazowy modułowy stosowany jest przy włączaniu/wyłączaniu obwodów z jednofazowymi urządzeniami, a stycznik modułowy 3 fazowy przy włączaniu oraz wyłączaniu obwodów trójfazowych.
Styczniki -modułowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w instalacjach sterowania oświetleniem Mogą być również wykorzystywane przy załączaniu urządzeń grzewczych oraz obciążeń rezystancyjnych, małoindukcyjnych i nieindukcyjnych, natomiast styczniki o większej ilości styków oraz większym możliwościach prądowych pozwalają na załączenie dużej liczby odbiorników np. lamp wyładowczych czy sodowych, a także obciążeń indukcyjnych 40-63A.
Wysokiej jakości styczniki modułowe od sprawdzonych producentów
Aby znaleźć wysokiej jakości styczniki modułowe w przystępnej cenie zapraszam do odwiedzenia sklepu Elektrogiełda. Pełen asortyment firmy dostępny jest na stronie internetowej https://elektrogielda.com/49866-styczniki-modulowe. Szeroka oferta obejmuje ponad 80 tysięcy różnych indeksów – od styczników, przekaźników, przez regulatory temperatury, sterowniki po pneumatykę, narzędzia i wiele innych produktów.
Elektrogiełda prócz wysokiej jakości urządzeń oferuje również fachowe i rzetelne doradztwo. W razie pytań czy wątpliwości pracownicy sklepu pozostają do Twojej dyspozycji. Zakupy w sklepie Elektrogiełda możesz dokonać zarówno stacjonarnie, jak i online, przez sklep internetowy. Postaw na produkty od sprawdzonych producentów i ciesz się najlepszej jakości urządzeniami.