Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Mikrofaktoring, czyli najlepszy sposób na podtrzymanie płynności finansowej w czasach inflacji

finea

W dzisiejszych czasach przedsiębiorcy muszą zmagać się z wieloma przeciwnościami losu. Poza standardową walką z konkurencją, do listy problemów dochodzi także presja z zewnątrz. Rosnąca w zawrotnym tempie inflacja, zawirowania polityczne i ograniczenia związane z pandemią COVID-19 – to wszystko kłody rzucane pod nogi mikroprzedsiębiorców. Jednak wszystko ma swoje wady i zalety, i nie inaczej jest z dzisiejszą sytuacją rynkową. Firmom w potrzebie z pomocą przychodzi finansowanie zewnętrzne ze strony banków, firm pożyczkowych i faktoringowych. Która z tych opcji jest najkorzystniejsza? Czym jest mikrofaktoring? I wreszcie, w jaki sposób faktoring może być deską ratunkową dla biznesu w czasie inflacji? Dzisiaj postaramy się dojść do sedna tej sprawy, dlatego jeśli prowadzisz małą firmę, to nie możesz pozwolić sobie na przegapienie tego artykułu.

Biznes w czasach inflacji

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w maju 2022 roku inflacja w Polsce wyniosła 13,9 procent w ujęciu rocznym, co w konsekwencji dało nam najwyższy wzrost cen od lat dziewięćdziesiątych. Jej skutki mają tragiczny wpływ na naszą gospodarkę i życie. Wysokie ceny, mniejszy popyt, upadłości firm i wydłużone terminy płatności kontrahentów – to tylko kilka z problemów, z jakimi obecnie musi zmagać się przeciętny przedsiębiorca. W obliczu takich wyzwań, chcąc podtrzymać płynność finansową swoich firm, właściciele sięgają po kredyty i pożyczki, które nawet w korzystnych warunkach ekonomicznych są, delikatnie mówiąc, mało opłacalne. Natomiast przy wzroście oprocentowania, mogą stać się prawdziwym gwoździem do trumny. Dla wielu jednak jest to jedyna możliwość. A przynajmniej, tak im się wydaje. Nie każdy bowiem wie, że pożyczki bankowe nie są jedyną dostępną formą finansowania. Poza nią mamy także faktoring i o nim chcielibyśmy opowiedzieć nieco szerzej.

Czym jest mikrofaktoring?

Mikrofaktoring to zakres usług dla przedsiębiorstw działających na zasadzie odroczonych płatności skierowany szczególnie do mikroprzedsiębiorców. Usługi faktoringu polegają na wymianie przyszłych przychodów od klientów na pieniądze tu i teraz. Brzmi to zbyt pięknie, żeby mogło być prawdziwe, prawda? Myślisz, że gdzieś tu musi być haczyk? Pozwól, że wyjaśnimy Ci to na przykładzie. Załóżmy, że prowadzisz firmę transportową i zgodziłeś się na transakcję z odroczonym terminem płatności. Wystawiłeś  więc klientowi fakturę z trzydziestodniowym terminem płatności za trasę. Spodziewałeś się jednak, że firma zapłaci ci szybciej, cena benzyny w ciągu kilku dni niebotycznie wzrosła, a do tego masz jeszcze kilka nadprogramowych wydatków. I co teraz? Jak utrzymać płynność finansową, jeśli nie zabezpieczyłeś się wcześniej na wypadek takich okoliczności? Odpowiedź jest prosta i nie tak odczuwalna dla portfela, jak wsparcie banku. Zgłaszasz się wtedy do sprawdzonej firmy faktoringowej, która przejmuje tę fakturę i płaci za nią, zanim zrobi to Twój klient. W ten sposób nie musisz martwić się nieuregulowanymi na czas zobowiązaniami i nie ponosisz kosztów oprocentowania, a jedynie prowizję od wartości faktury.

Lepszy wróbel w garści – czyli mikrofaktoring jako zabezpieczenie przed inflacją

Spowodowany gigantyczną inflacją wzrost cen wpływa na każdy aspekt naszego życia. Drożeje wszystko, począwszy od artykułów pierwszej potrzeby, przez przejazd transportem publicznym, aż po bilet do kina. W dłuższej perspektywie oznacza to przede wszystkim, że spada wartość naszych pieniędzy – obecnie za pięćdziesiąt złotych kupisz znacznie mniej niż jeszcze miesiąc temu. Tempo tych zmian jest naprawdę zawrotne. Mikrofaktoring natomiast jest wyjściem z tej sytuacji. To remedium na inflację dla mikroprzedsiębiorstw w potrzebie, ponieważ dzięki niemu firmy zapewniają sobie stały dostęp do środków i to o aktualnej wartości. W wyniku tego środki, które wpływają na Twoje konto nawet pomniejszone o koszty transakcji są znacznie korzystniejsze, niż oczekiwanie miesiącami na wypłatę sumy, która w tym czasie dwukrotnie straci na wartości. Niestety w dzisiejszych czasach powiedzenie „czas to pieniądz” nabiera zupełnie nowego znaczenia.

Mikrofaktoring versus inne formy finansowania

Stojąc w obliczu kłopotów finansowych, naturalnie zwracamy naszą uwagę w stronę banków i instytucji finansowych. Czy jednak jest to najlepszy pomysł? A może to tylko kwestia przyzwyczajenia? Oto cztery powody, dla których często warto jednak rozważyć firmę faktoringową.

Czas

Pierwszym argumentem przemawiającym za skorzystaniem z solidnej firmy faktoringowej jest oszczędność czasu. W bankach i innych instytucjach finansowych czeka cię proces kompletowania dokumentów, wizyta w placówce, a następnie czas oczekiwania na samą decyzję. Całość może trwać tygodniami, a przy tym nie masz gwarancji pozytywnego zakończenia. Natomiast decyzję o przyznaniu faktoringu, najczęściej otrzymujesz tego samego dnia.

Formalności

Kolejną korzyścią płynącą z faktoringu jest ograniczona liczba wymaganych dokumentów. Przy mikrofaktoringu firmy Finea, będziesz potrzebować jedynie wyciągu bankowego z ostatnich 6 miesięcy i potwierdzenia twojej tożsamości, podczas gdy pracownicy banku najpewniej zażyczą sobie sterty dokumentów i wyciągów, oraz skanów dokumentów. A wszystko to jeszcze trzeba będzie zanieść do placówki.

Wygoda

Co jeszcze ma w zanadrzu mikrofaktoring Finea? Przede wszystkim wygodę! W bankach, choć próbują dotrzymać kroku zmieniającemu się światu biznesu, wciąż wymagana jest tradycyjna wizyta w placówkach, natomiast jeśli chcesz skorzystać z usług firm faktoringowych, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś spędził cały proces w zaciszu swojego domu, bo tutaj wszystko dzieje się w sferze Internetu.

Oszczędność

Wydawać by się mogło, że banki i organizacje finansowe to najlepsza pod względem finansowym opcja, gdy poszukujemy źródeł finansowania. Nic bardziej mylnego! Za faktoring płacisz jednorazową prowizję od wartości faktury. Natomiast banki żądają od Ciebie wkładu własnego, stałych opłat oraz pobierają oprocentowanie, które, nawiasem mówiąc, przez inflację będzie stale rosnąć, więc chyba rachunek jest prosty – mikrofaktoring równa się oszczędność.

Mikrofaktoring w Finea

Jeśli doczytałeś do tego momentu, to najpewniej rozważasz skorzystanie z mikrofaktoringu i pewnie zainteresuje Cię oferta największej firmy faktoringowej w Polsce. Dlatego pozwól, że co nieco Ci o niej opowiemy.

Finea to firma specjalizująca się we wspieraniu mikroprzedsiębiorców w zakresie faktoringu, która swój sukces zawdzięcza połączeniu sił ekspertów z dziedziny finansów i technologii.  To właśnie wykorzystanie najnowszych technologii przyspiesza proces otrzymania przez przedsiębiorców finansowania. W ramach mikrofaktoringu mogą oni liczyć na finansowanie aż do 200.000 zł, co obok najwyższego poziomu usług, czyni Fineę najlepszą firmą tego typu w Polsce.

W skład oferowanych przez firmę Finea usług wchodzi:

  • Faktoring jawny z regresem
  • Faktoring cichy
  • Faktoring odwrotny
  • Faktoring odwrotny bez faktury (pod terminal)
  • Faktoring odwrotny w spłacie ratalnej
  • Skonto dla Partnerów biznesowych

Sprawdzona i uznana wśród klientów firma faktoringowa jest gwarantem bezpiecznej transakcji i spokojnej przyszłości Twojego mikroprzedsiębiorstwa, dlatego nie ryzykuj i zapoznaj się z ofertą Finea.