Konkurencyjne środowisko biznesowe stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań i często zmusza do walki o utrzymanie bieżącej płynności. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na poprawę sytuacji finansowej jest faktoring, który pozwala na szybkie uwolnienie pieniędzy z faktur z odroczonym terminem płatności. Na czym polegają usługi faktoringowe? Dlaczego warto z nich korzystać?
Czym jest faktoring?
Faktoring to usługa finansowa. Firma faktoringowa (faktor) kupuje od przedsiębiorcy jego należności wynikające z nieprzeterminowanych faktur z odroczonym terminem płatności. Dzięki temu przedsiębiorca może szybko uzyskać gotówkę na dalszy rozwój biznesu abo regulowanie bieżących zobowiązań.
Czy faktoring pozwala przenieść ryzyko na firmę faktoringową?
Faktoring może, ale wcale nie musi przenosić ryzyka niewypłacalności kontrahenta na firmę faktoringową. Wszystko zależy od rodzaju tej usługi finansowej, na jaki zdecyduje się przedsiębiorca.Z punktu widzenia ponoszenia ryzyka faktoring dzieli się na trzy główne rodzaje:
- Faktoring z regresem (niepełny) – jest usługą, w której firma faktoringowa finansuje należności, ale nie przejmuje ryzyka niewypłacalności kontrahenta. Oznacza to, że jeśli kontrahent nie ureguluje należności, przedsiębiorca musi zwrócić faktorowi otrzymane pieniądze. Ten rodzaj faktoringu jest korzystny dla firm, które mają stabilne relacje z kontrahentami i chcą poprawić płynność finansową bez przenoszenia ryzyka na faktora. Jest też najtańszym wariantem.
- Faktoring bez regresu (pełny) – to usługa, w której faktor przejmuje pełną odpowiedzialność za wykupioną należność. Jeśli kontrahent nie zapłaci, faktor prowadzi działania windykacyjne. Ten rodzaj faktoringu jest idealny dla przedsiębiorców, którzy chcą przenieść ryzyko niewypłacalności na firmę faktoringową i nie martwić się o windykację długów. Cena takiej usługi jest przez to odpowiednio wyższa.
- Faktoring mieszany – łączy w sobie cechy faktoringu pełnego i niepełnego. Faktor odpowiada za niewypłacalność kontrahentów do określonej wysokości. Ten rodzaj faktoringu jest elastyczny i pozwala na dostosowanie warunków do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.
Dlaczego warto zainteresować się faktoringiem?
Faktoring jest atrakcyjnym źródłem finansowania biznesu z wielu powodów. Przede wszystkim umożliwia szybki dostęp do gotówki. To ważne, zwłaszcza jeśli przedsiębiorca ma kłopot z regulowaniem swoich bieżących zobowiązań i okresowo traci płynność finansową. Pieniądze od faktora może przeznaczyć na dowolny cel: inwestycje, wypłatę wynagrodzeń czy zakup materiałów. O wiele prostsze i szybsze jest również wnioskowanie o takie finansowanie, w porównaniu z wnioskowaniem o kredyt bankowy.
Faktoring nie wymaga posiadania majątku ani długiej historii kredytowej, co sprawia, że jest dostępny nawet dla nowych firm. To również odróżnia go od finansowania bankowego – banki na ogół niechętnie pożyczają przedsiębiorcom, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z biznesem. Usługa ta pozwala także na poprawę relacji z klientami, ponieważ firma może oferować dłuższe terminy płatności, co zwiększa jej konkurencyjność na rynku.