Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Przywództwo. Lider podstawą sprawności każdej organizacji

Przywództwo Lider

Artykuł sponsorowany

Nie wszyscy szefowie są liderami – i zdaje sobie z tego sprawę coraz więcej osób, zarówno pracowników jak i menedżerów. A to właśnie liderzy są absolutnie niezbędni, by utrzymać wysoką efektywność wśród zatrudnionych oraz budować sprawność organizacji. Jakie cechy i umiejętności powinien mieć lider XXI? Czy bycia liderem można się nauczyć?

Co powinno wyróżniać lidera?

Podejście do przywództwa zmieniało się na przestrzeni czasu. Wcześniej liderami stawały się przede wszystkim osoby z talentem do organizacji pracy innych czy też osoby charyzmatyczne, które czasem jednak zbyt szybko zdobywały pełnię uprawnień.

Obecnie zarówno umiejętność organizacji działań jak i charyzma są oczywiście niezwykle istotne, jednak coraz mocniej doceniana jest również inteligencja emocjonalna. Zaczyna też dominować pogląd, że właściwie każdy powinien być liderem – czyli wykazywać się inicjatywą, inspirować, słuchać. To sprawia, że dana osoba jest w stanie motywować zarówno siebie jak i innych, a także potrafi zmierzyć się z trudnościami i problemami.

Trend na samozarządzanie powoduje, że firmy wymagają od pracowników – i to nie tylko od menedżerów – cech właściwych dla lidera. Oprócz wyżej wymienionych kompetencji będzie to również umiejętność nawiązywania relacji z innymi pracownikami czy podejmowania decyzji. Są to umiejętności, które można nabyć i udoskonalać. Pomóc w tym mogą na przykład studia MBA.

Czy studia MBA pomogą w byciu lepszym liderem?

Studia MBA umożliwiają w pierwszej kolejności usystematyzowanie i uzupełnienie wiedzy z zakresu zarządzania, HR, marketingu, finansów czy prawa. Dobrze skonstruowany program MBA umożliwi jednak również poznanie kulisów pracy liderów różnych organizacji i zrozumienie, jak na co dzień radzą sobie z presją, problemami i jak budują relacje ze współpracownikami. To pozwala z kolei uczestnikom programu MBA na wdrożenie tych metod i wykorzystanie ich w swojej pracy zawodowej.

Wiele zależy też od tego, kto prowadzi zajęcia w ramach programu MBA. Na przykład w Wyższych Szkołach Bankowych są to praktycy – przedstawiciele firm, trenerzy czy osoby z wieloletnim doświadczeniem biznesowym. Dzięki temu uczestnicy programu mogą uczyć się od osób, które doskonale wiedzą, na czym polega przywództwo w XXI w.

Zalet studiów MBA jest więcej

Warto zresztą podkreślić, że uczestnictwo w programie MBA wiąże się również z innymi, dodatkowymi korzyściami. Najlepszym przykładem jest networking. Uczestnicy mogą łatwo zbudować lub rozszerzyć swoją sieć kontaktów zawodowych, która z kolei może okazać się przydatna przy poszukiwaniu partnerów do wspólnych projektów czy też – nowych wyzwań zawodowych. Dodatkowo dzięki temu, że wszyscy uczestnicy mają doświadczenie zawodowe (to warunek aplikowania na program w Uczelnie WSB MERITO MBA), wymiana know-how i różnych spostrzeżeń jest niezwykle wartościowa.

O przywództwie, byciu liderem w XXI w. i o tym, jakie cechy powinny ich wyróżniać, można przeczytać więcej na stronie https://studiamba.merito.pl/baza-wiedzy/przywodztwo-przeszlosci-i-przyszlosci.