Automatyzacja procesów logistycznych – czym jest?
Automatyzacja jest jednym z najważniejszych czynników, mających wpływ na rozwój współczesnych przedsiębiorstw i gospodarki. Od kilku lat rozwój technologiczny umożliwił wprowadzenie w firmach coraz bardziej zaawansowanych systemów informatycznych, maszyn oraz innych urządzeń, które pozwalają na automatyzację poszczególnych procesów produkcyjnych. Również procesy logistyczne zostały nim objęte – coraz więcej firm wykorzystuje nowoczesne rozwiązania, aby zoptymalizować działania logistyczne i usprawnić działanie swojej firmy. W niniejszym tekście przedstawimy jaki wpływ ma automatyzacja na procesy logistyczne oraz wskażemy rozwiązania, dzięki którym możliwe będzie zautomatyzowanie swojego przedsiębiorstwa.
Automatyzacja procesów logistycznych to proces, który polega na wykorzystaniu nowoczesnych technologii do optymalizacji zarządzania zasobami przedsiębiorstwa w taki sposób, aby zwiększyć jego wydajność. Pozwala to na szybkie i efektywne zarządzanie zasobami, a tym samym zwiększenie wydajności całej produkcji, przy zachowaniu wysokiej jakości produktów i minimalizacji ponoszonych kosztów.
„Automatyzacja procesów przemysłowych to integracja działań człowieka z innowacyjnymi maszynami i urządzaniami oraz nowoczesnymi systemami informatycznymi – do doskonałe połączenie pracy ludzi, maszyn i systemów IT, w celu uzyskania jak najlepszych wyników pracy. W logistyce stosowana jest na szeroką skalę i obejmuje przede wszystkim pakowanie, magazynowanie i transport. Ponadto zautomatyzować można niemal każdy proces produkcji, a z im bardziej zautomatyzowaną linią produkcyjną mamy do czynienia, tym więcej korzyści dla przedsiębiorstwa”. – mówi nam Pan Filip z firmy Lintegra
Coraz więcej firm i przedsiębiorstw dostrzega znaczenie automatyzacji w logistyce i magazynach, dlatego szuka dla siebie jak najlepszych rozwiązań, by sprostać wymaganiom, jakie stawia przed nimi współczesny rynek.
Z jakich rozwiązań warto skorzystać, by zautomatyzować procesy logistyczne?
Niema jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bowiem każde przedsiębiorstwo ma swoją specyfikę i w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników produkcji, wymaga zastosowania nieco innych rozwiązań. Należy natomiast mieć na uwadze, że poszczególne maszyny i urządzenia umożliwiają dopasowanie ich parametrów i dokonanie ustawień, które będą odpowiadać na indywidualne potrzeby użytkownika. Oto niektóre z rozwiązań, obejmujące swoim zakresem przygotowywanie towarów, ich pakowanie oraz magazynowanie, pozwalające na automatyzację procesu logistycznego w każdym przedsiębiorstwie.
Przygotowanie zamówień
Jest to temat dość obszerny, natomiast jednym z jego elementów jest pakowanie. Wiele produktów pakowanych jest w kartony, bowiem jest to jedno z wygodniejszych, bezpieczniejszych i korzystniejszych opakowań. W tym celu wykorzystać można kartoniarki, które pakują produkty w kartony w sposób automatyczny, sterowany za pomocą nowoczesnego systemu, przy czym mogą one pakować zarówno pojedyncze produkty, jak i grupować je i pakować w opakowania zbiorcze.
Urządzenie to współpracować może z innym sprzętem, jak chociażby foliarką lub owijarką do palet. To narzędzia pozwalające dodatkowo zabezpieczyć towar, przygotowując go do dalszej drogi – najczęściej magazynowania lub transportu. Służą do owijania towaru na paletach folią stretch, co czyni ładunek stabilnym i odpowiednio zabezpieczonym przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, przy czym czynność tą wykonują bardzo szybko, bez konieczności fizycznego wysiłku człowieka.
Magazynowanie towaru
Magazynowanie towaru to także ważny etap całej produkcji – wymaga się, by towar przechowywany był w sposób bezpieczny, zarówno dla przedmiotów znajdujących się w opakowaniach, jak i pracowników, którzy poruszają się po magazynie. Palety z towarem muszą być więc stabilne, ułożone w sposób, który nie utrudnia komunikacji, zajmując jak najmniej miejsca oraz tak, by w łatwy i szybki sposób móc odnaleźć na magazynie towar, który wyruszy w dalszą drogę.
Na tym etapie pomocne będą takie urządzenia, jak podmieniarki palet, obracarki palet, czy też magazynki palet. Pierwsze pozwalają na automatyczną wymianę palety, chociażby wtedy, gdy ta, na której znajduje się towar, ulegnie zniszczeniu. Drugie służą do bezpiecznego obracania lub unoszenia towaru w górę wówczas, gdy ze względu na specyfikę produktów, muszą być one odwracane. Trzecie zaś są doskonałym rozwiązaniem, służącym do bezpiecznego przechowywania palet oraz zachowania porządku na magazynie.
W dobie stale zagrażającej konkurencji, wymagane są szybkie i precyzyjne działania, zaś automatyzacja stanowi najlepszy sposób na poprawę wydajności, redukcję kosztów oraz realne zwiększenie zysków. Aby wdrożyć ją w jak najlepszy sposób, należy zwrócić się o pomoc do doświadczonego dostawcy, który zaproponuje spersonalizowane rozwiązania, dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.