Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

5 skutecznych sposobów na oszczędzanie w czasie inflacji

oszczędzanie w czasie inflacji

Bezpieczeństwo finansowe – to temat, o którym szczególnie często mówi się w czasach kryzysu. Niestety zbudowanie poduszki finansowej to nie kwestia kilku tygodni. Proces ten może trwać kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat. Eksperci ds. finansów przekonują jednak, że nie warto czekać na „lepsze czasy”, lecz jak najszybciej zacząć gromadzić środki na „czarną godzinę”. Gdzie szukać oszczędności? Co zrobić, żeby inflacja „nie pożerała” tego, co uda nam się uzbierać? Znamy kilka skutecznych metod.

Jak skutecznie oszczędzać?

Kontroluj budżet

Stwórz listę wydatków i przyporządkuj je do określonych kategorii np. kredyt, opłaty, żywność i leki, dom, edukacja, rozrywka, podróże. Tradycyjna lista, tabelka w Excelu, a może aplikacja mobilna? Wybierz opcję, która jest najwygodniejsza dla Ciebie. Planowanie wydatków pozwoli Ci uniknąć impulsywnych zakupów. Kontrola budżetu nie musi być uciążliwa. Jeśli najczęściej płacisz kartą, nie musisz zbierać paragonów, ponieważ wiele aplikacji bankowych automatycznie segreguje wydatki.

Zastanów się, z czego możesz zrezygnować. Kawa w kubku termicznym zamiast kolejnego napoju z modnej kawiarni? Śniadaniówka do pracy zamiast obiadu na mieście? Używana kurtka zamiast nowej? Rower zamiast samochodu? Być może okaże się, że w ciągu miesiąca jesteś w stanie zaoszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Świadome zarządzanie finansami domowymi to pierwszy krok do skutecznego oszczędzania.

Szukaj promocji

Chcesz oszczędzać? Nie przepłacaj! Ale kupuj na wyprzedażach tylko pod jednym warunkiem – że produkt znajdował się na sporządzonej wcześniej liście zakupów. Nie ulegaj presji, że „taniej już nie będzie”. Sprawdzaj historyczne ceny produktów. Po nowelizacji ustawy o prawach konsumenta weryfikacja stała się dużo prostsza – sprzedawca ma bowiem obowiązek poinformować konsumenta o cenie sprzed obniżki na stronie produktu.

Nie trzymaj pieniędzy „w skarpecie”

Wielu Polaków wciąż trzyma pieniądze w gotówce lub na nieoprocentowanym rachunku bankowym, patrząc, jak inflacja „pożera” ich oszczędności. W jaki sposób można chronić środki przed utratą wartości? Gdy mowa o perspektywie długoterminowej, wśród najbezpieczniejszych rozwiązań wymienia się zazwyczaj: lokaty i metale szlachetne. W czasach kryzysu najwięcej inwestorów zwraca się jednak ku złotu, które jest walutą najbardziej odporną na polityczne roszady i gospodarcze zawirowania.

Dla wielu osób zakup sztabki złota oznacza jednak konieczność wielomiesięcznego odkładania. Jeśli nie mamy jeszcze wyrobionego nawyku oszczędzania, proces ten może się wydłużyć o kolejnych kilka, kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt miesięcy. Przy braku motywacji do zakupu własnej sztabki może nigdy nie dojść. Dobrym rozwiązaniem może być więc rozłożenie zakupu złota w czasie. Taką opcję oferuje np. Goldsaver – internetowy sklep ze złotem, w którym użytkownicy mogą kupować dowolną ilość złota, a po uzbieraniu 1 uncji odebrać fizyczną sztabkę.

Pamiętaj o regularności

Jeśli masz problem z regularnym odkładaniem, skorzystaj z narzędzi, które zrobią to za Ciebie. Ustawienie stałego zlecenia w banku na przelew automatyczny, np. na zakup złota, jest bardzo proste. Wystarczy kilka kliknięć i… możesz zapomnieć o oszczędzaniu (choć warto regularnie kontrolować stan swojego budżetu).

Zdywersyfikuj swoje oszczędności

Istnieje wiele metod oszczędzania. Eksperci ds. finansów przekonują, że warto inwestować w różne aktywa. Rozproszenie kapitału pozwala zminimalizować ryzyko i zapewnić większy zysk w perspektywie długoterminowej. Jak wygląda dywersyfikacja w praktyce? Część środków możesz wpłacić na lokatę, część ulokować w złocie lub innych metalach szlachetnych, a część w walucie (np. w euro lub dolarach amerykańskich).

Więcej informacji na temat oszczędzania znajdziesz na stronie https://www.pb.pl/jak-bezpiecznie-oszczedzac-w-obecnych-czasach-ekspert-goldsaver-radzi-1178350