Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Bezpieczne zakupy i płatności online

Bezpieczne zakupy

Każdego roku rośnie liczba dokonywanych w internecie zakupów i transakcji. Coraz częściej to właśnie za pośrednictwem sieci opłacamy rachunki, kupujemy sprzęt elektroniczny, wyposażenie mieszkania, ubrania czy nawet pojazdy. I chociaż jest to najwygodniejsze rozwiązanie, to transakcje przeprowadzane przez internet narażają nas również na pewne niebezpieczeństwa – w tym kradzież danych czy środków z naszego konta. Jak się zabezpieczyć i zredukować prawdopodobieństwa padnięcia ofiarą oszustwa?

Jakie zagrożenia czyhają na Ciebie podczas płatności online?

Pierwszym i najbardziej oczywistym zagrożeniem podczas zakupów w sieci jest nieuczciwość samego sprzedającego. Niektórym internet jawi się jako idealne narzędzie do wyłudzania pieniędzy i oszukiwania. Nie zawsze może chodzić o sam opis produktu na jednej z popularnych platform do handlu w internecie lub o niewysłanie opłaconego przedmiotu. Coraz częściej oszustom zależy na wyłudzeniu danych, np. dotyczących Twojej karty płatniczej lub tożsamości. Jednym z pierwszych punktów, przed zdecydowaniem się na zakup w sklepie internetowym, powinno być przyjrzenie się jego regulaminowi. Jeśli go nie ma lub niedokładnie opisuje kwestie związane z ochroną danych, warunkami kupna, płatnościami czy reklamacjami i zwrotami, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie masz do czynienia z poważnym podmiotem, któremu warto zaufać.

Jeszcze gorzej może wyglądać sytuacja, jeśli ktoś obcy dowie się o Twoich zakupowych planach i wyśle Ci wiadomość z podmienionymi danymi lub przekierowującą na sfałszowaną stronę płatności. Otrzymując więc wiadomości zachęcające do płatności za przedmiot, warto upewnić się, że rzeczywiście pochodzi ona od sprzedawcy. Najlepiej byłoby unikać klikania w linki i przechodzić do strony płatności bezpośrednio z poziomu sklepu. Robiąc tak, możesz narazić się nie tylko na utratę środków przelewanych sprzedawcy, ale również na kradzież danych Twojej karty i jej późniejsze nieautoryzowane wykorzystanie.

Jak chronić się przed zagrożeniami?

Oprócz wspomnianej wyżej analizy i oceny zamieszczonych w sklepach regulaminów i wczytywanie się w opisy oferowanych produktów na platformach eCommerce można zrobić całkiem sporo by zwiększyć bezpieczeństwo podczas zakupów i płatności przez internet. Jednym z bardzo popularnych i wysoce skutecznych rozwiązań jest skorzystanie z VPN – wirtualnej sieci prywatnej. Pozwala ona na zabezpieczenie swojej prywatności w sieci, ukrywając przed osobami postronnymi wykonywane czynności, odwiedzane strony internetowe oraz całą aktywność. Łącząc się z internetem za pośrednictwem VPN’a, nawiązujesz szyfrowane połączenie z serwerem, który może znajdować się w dowolnej części świata. Następnie on wysyła i odbiera pakiety danych według Twoich poleceń, a całość odsyła do Ciebie szyfrowanym połączeniem. Zyskujesz więc anonimowość i łączysz się z siecią z innego adresu IP, co utrudnia lokalizację. Nie każdy VPN działa tak samo, dlatego zanim na dobre zdecydujesz się na skorzystanie z jakiegoś rozwiązania, spróbuj użyć darmowego VPN na test. Zwróć między innymi uwagę na szybkość działania, dostępne lokalizacje (pozwalają m.in. na zakupy w zagranicznych sklepach, czy dostęp do serwisów z ograniczeniami lokalnymi) i niezawodność. Dobrze dobrany VPN będzie działał praktycznie niezauważalnie – nie zwalniając łącza internetowego – zapewniając przy tym najwyższy poziom ochrony.

Kupując w sieci zawsze pamiętaj o bezpieczeństwie

Chociaż zakupy w internecie potrafią być znacznie tańsze i łatwiejsze od tych stacjonarnych, a opłacanie rachunków w sieci pozwala zaoszczędzić sporo czasu, to nigdy nie należy bagatelizować kwestii związanych z bezpieczeństwem. Czytanie regulaminów, przyglądanie się opisom produktów i warunkom ochrony danych i sprzedaży, a taki korzystanie z chroniącego Twoją prywatność VPN’a powinno być standardem podczas przelewania środków ze swojego konta lub karty internetowej. Pamiętanie o tych podstawowych zasadach pozwoli na uniknięcie większości zagrożeń czyhających na Ciebie podczas zakupów w sieci.