Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Co robić, kiedy dłużnik nie płaci ?

dłużnik

Zatory w spływaniu należności to prawdziwą zmora małych i średnich przedsiębiorców. Niezapłacone w terminie faktury szybko stają się przyczyną poważnych problemów z płynnością finansową. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu firmy, a nawet do jej upadku.

Skuteczne odzyskiwanie długów na własną rekę

Odzyskiwanie długów na własną rękę nie jest łatwe. Nieuczciwi kontrahenci lub klienci doskonale zdają sobie sprawę, że opóźnienia w sądach sięgają miesięcy a nawet lat. Jest to wystarczający czas na „ucieczkę” od należności, a wierzyciel po poniesieniu licznych kosztów i pomimo poświęcenia energii i zasobów czasowych może dowiedzieć się od komornika, że windykacja długu jest niemożliwa. Wysyłanie wezwań do zapłaty, monity telefoniczne, próby osobistych negocjacji – wszystko to w przypadku złej woli dłużnika nie przyniesie wymiernych efektów.

Kiedy zwrócić się o pomoc do firmy windykacyjnej ?

Prawidłowa odpowiedź na to pytanie może byc tylko jedna – jak najszybciej. Każdy tydzień a nawet dzień zwłoki może utrudnić skuteczne odzyskiwanie długów. Najlepiej skontaktować się z firmą windykacyjną. Nie jest to, jak wiele osób sądzi podejrzana instytucja zajmująca się zastraszaniem i nękaniem osób. Profesjonalna windykacja, tak jak w przypadku firmy fluence.com.pl to typowa usługa prawna. Żeby nawiązać współpracę z prawnikami z fluence.com.pl należy przede wszystkim zgromadzić całą dokumentację dotyczącą zadłużenia. Mogą być to faktury, rachunki, umowy. W przypadku umów ustnych trzeba sporządzić szczegółowe notatki dotyczące daty ich zawarcia i treści. Firmie windykacyjnej przydadzą się również wszelkie informacje dotyczące dłużnika. Fluence.com.pl nie pobiera żadnych prowizji ani opłat wstępnych. Po analizie konkretnego przypadku zostaje zawarta umowa prowizyjna, w której wynagrodzeniem windykatora jest procent od odzyskanej należności.

Jakie czynności podejmuje firma windykacyjna ?

Na początku jest to dokładna analiza dostarczonej dokumentacji. Następnie windykator zapoznaje się z sytuacją finansową dłużnika. W miarę potrzeby stara się również wycenić jego aktualny majątek. Fluence.com.pl rozpoczyna od negocjacji z dłużnikiem starając się doprowadzić do polubownego załatwienia sporu. Jeżeli tego typu działanie jest nieskuteczne kieruje sprawę do sądu. Skuteczne odzyskiwanie długów ułatwia stała współpraca ze sprawnie działającym komornikiem. Chociaż korzystanie z usług firmy windykacyjnej wiąże się z kosztami najczęściej jest jedynym sposobem na na odzyskanie należności.