Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Gdzie sprzedać złoto?

gdzie sprzedać złoto

Artykuł sponsorowany

Inwestycja w złoto zaczyna się od jego zakupu po dobrej cenie – lub odziedziczenia czy otrzymania w prezencie. Gdy wartość kruszcu gwałtownie rośnie, pojawia się myśl o zamknięciu inwestycji, czyli sprzedaży posiadanego produktu, np. złotej sztabki, by jak najwięcej na nim zarobić. Powodzenie transakcji zależy jednak nie tylko od kursu kruszcu, ale również odpowiedniego kanału sprzedaży; różni nabywcy mogą bowiem oferować inne ceny. Podpowiadamy, gdzie sprzedać złoto inwestycyjne, by cieszyć się wygodą i sprawnością transakcji, a także dobrym zarobkiem.

Gdzie sprzedać złoto inwestycyjne? Dostępne opcje

Miejsc, gdzie można sprzedać sztabkę złota czy kolekcję złotych monet, jest obecnie naprawdę sporo. Potencjalnym nabywcą może być zarówno osoba prywatna, jak i przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w obrocie metalami szlachetnymi. W tym drugim przypadku masz do wyboru takich specjalistów, jak np. sklepy numizmatyczne, dealerzy cennych kruszców, lombardy, kantory, jubilerzy, a nawet niektóre mennice. Przykładem mennicy, która oferuje opcję odkupu złota, jest Mennica Polska – propozycja dotyczy jednak wyłącznie produktów zakupionych właśnie u tego producenta kruszcu.

Osoby prywatne chcące kupić złoto z rynku wtórnego, szukają go zwykle w internecie. Najłatwiej zatem do nich trafić poprzez aukcje i ogłoszenia online – na lokalnych oraz ogólnopolskich stronach z anonsami lub grupach społecznościowych dla inwestorów/kolekcjonerów. Kanałów nawiązania transakcji jest więc wiele – zatem gdzie sprzedać złoto inwestycyjne, by wyjść na tym jak najlepiej?

Jak sprzedać złoto sprawnie i z zyskiem?

Nawiązanie kontaktu z mennicą albo firmą specjalizującą się w handlu metalami szlachetnymi daje największe szanse na szybką sprzedaż złota. W wielu przypadkach sztabka złota, kolekcja monet czy inny produkt zostają od Ciebie odkupione od ręki, oczywiście pod warunkiem, że wyrób jest oryginalny i w odpowiednim stanie. Co więcej, przedsiębiorcy często udostępniają na swoich stronach internetowych cennik skupu kruszców. Dzięki temu możesz sprawnie porównać kilka opcji i wybrać spośród nich tę, która będzie dla Ciebie najbardziej opłacalna. Już teraz możemy Ci jednak podpowiedzieć, że lombardy, kantory i jubilerzy nakładają zwykle wysokie marże, co znacznie obniża rentowność transakcji. Dużo korzystniejsze oferty znajdziesz u producentów i oficjalnych dealerów złota.

Wystawienie złota inwestycyjnego na sprzedaż w internecie może wiązać się z długim czasem oczekiwania na znalezienie kupca. Ogłoszenie musi być dobrze wypromowane, by nie zaginęło wśród innych anonsów, a potencjalny odbiorca mógł na nie trafić. Czasami konieczne będzie zatem wykupienie promowania aukcji czy ogłoszenia, zwłaszcza na dużych portalach. Konieczność czekania na nabywcę sprawia, że kurs złota może się w międzyczasie zmienić – albo na Twoją korzyść, albo wręcz przeciwnie.

Jeśli zatem zależy Ci na dużym, szybkim zysku, to sprzedaż w przedsiębiorstwie zajmującym się obrotem złota będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Nie ulega jednak wątpliwości, że wystawienie ogłoszenia jest bardzo wygodne. Zajmuje kilka minut, nie wymaga porównywania ofert (choć warto zerknąć, co proponuje konkurencja, by mieć szansę sprzedaży) i umożliwia ustawienie własnej ceny.

A jeśli dopiero planujesz kupno złota i już się zastanawiasz, gdzie będzie się dało je sprzedać, to najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie nabycie z ofertą odkupu w mennicy. Mennica Polska daje taką możliwość po z góry ustalonej cenie, a dokładniej – aktualnej cenie z LMBA GOLD Price AM pomniejszonej o 2 procent.