Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Giełda

Czy akcje CD Projektu powrócą na szczyt? Jaka przyszłość czeka największą polską spółkę z branży gier?

akcje gielda

Gdyby ktoś rok temu powiedział w jaki sposób premiera gry Cyberpunk 2077 wpłynie na notowania CD Projektu to cóż… nie miał by zbyt wielkiego posłuchu. Tymczasem rzeczywistość okazała się niezwykle zaskakująca i od przedpremierowego szczytu, który miał miejsce w grudniu akcje warszawskiego studia potaniały już o ponad 60%.

Cyberpunk 2077, czyli problemy i jeszcze raz problemy

Choć recenzje przedpremierowe gry były bardzo pozytywne i wszystko wskazywało na to, że mamy kolejny hit to niestety rzeczywistość szybko to zweryfikowała – szczególnie na konsolach starej generacji, gdzie tytuł był wręcz niegrywalny. Problemy były do tego stopnia poważne, że gra została usunięta przez Sony z ich sklepu PlayStation Store. Dziś ponad pół roku po premierze wiele problemów zostało rozwiązanych, to wiele również pozostało. W tym miejscami po prostu słaba jakość gry. Gracze w dalszym ciągu czekają na obiecane przez firmę darmowe DLC, nie mówiąc już o większych płatnych dodatkach.

I na tym problemy się nie kończą

Problemy z grą to nie wszystko, z czym musi się mierzyć warszawskie studio. W lutym miał miejsce atak hakerów na wewnętrzną siec firmy, przez co dane pracowników oraz kody źródłowe niektórych gier wpadły w ręce przestępców. Z kolei w maju pojawiły się anonimowe oskarżenia pracowników dotyczące mobbingu stosowanego przez kadrę kierowniczą. Sytuacji również nie pomogły głośne odejścia wieloletnich pracowników, takich jak Konrad Tomaszkiewicz.

Jaka przyszłość czeka CD Projekt

Firma ma bardzo ambitne plany na przyszłość, o czym poinformowała w marcu. W związku z tym obecna przecena akcji może być dobrym czasem na wzbogacenie swojego portfela o tą spółkę. Jeżeli jesteś zainteresowany akcjami CD Projektu, lub jakiejkolwiek spółki z warszawskiego parkietu to czytaj dalej. Jakie plany ma firma? Zapowiedziano rekonstrukcję procesów produkcji w firmie w taki sposób, aby były one bardzie proaktywne. Co więcej, spółka chce pracować nad więcej niż jedną dużą grą jednocześnie. Wydzielony również zostanie zespół, którego wyłącznym zadaniem będzie praca nad silnikiem RedEngine.

Zmianom ulegną również kwestie marketingu. Kampanie marketingowe mają być krótsze i przeprowadzane bliżej realnej daty premiery (to również był jeden z zarzutów wobec CD Projektu, kampania wystartowała zdecydowanie zbyt wcześnie).

Pewnym pozytywnym sygnałem jest przywrócenie możliwości zakupu Cyberpunku 2077 w PlayStation Store, co nastąpiło 21 czerwca. To jednak zdecydowanie za mało, aby akcje firmy powróciły do dobrej kondycji. Inwestorom pozostaje jedynie czekać na efekty pracy studia, restrukturyzację firmy, pełną naprawę gry oraz zapowiadane dodatki.