Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Jak wybrać właściwy projekt domu?

budowa domu

Spełnienie marzeń w postaci własnego domu nie zaczyna się od jego budowy, ale znacznie wcześniej – od wyboru odpowiedniego projektu. Tylko jak podjąć dobrą decyzję i na co się właściwie zdecydować?

Określ fundusze i dostosuj dom do działki

Zacznij od najważniejszego, czyli określenia kosztów jakie jesteś gotów ponieść na budowę domu. Obliczenia muszą zawierać zarówno zakup materiałów, jak i robociznę. Nie musisz tego robić sam – w naszym biurze projektowym Archeton znajdziesz projekty domów wraz z kosztorysem inwestycyjnym. Jest to dokument z dokładnymi wyliczeniami, który możesz też przedłożyć w banku starając się o kredyt hipoteczny.

Drugą istotną sprawą jest dostosowanie domu do rozmiarów parceli. Jeżeli posiadasz już działkę budowlaną to możesz na niej postawić tylko taki budynek, który spełnia wymogi prawa budowlanego dotyczącego odległości ścian z oknami i drzwiami (lub bez) od granic działki. W wielu przypadkach należy też uwzględnić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego czy postanowienia o warunkach zabudowy w danej lokalizacji.

Parterowy, piętrowy… a może z poddaszem użytkowym?

Jaki dom będzie najlepszy? To rodzaj dylematu przed którym staje każdy inwestor, zwłaszcza że poszczególne typy mają swoje zalety i wady. Dom parterowy to dobre rozwiązanie dla osób starszych, mających problemy z chodzeniem lub rodzin z małymi dziećmi. Nie ma tam schodów, które utrudniają przemieszczanie się, a wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednej kondygnacji. Rodzice z kolei nie muszą się obawiać, że dziecko spadnie ze schodów.

Domy piętrowe i z poddaszem użytkowym są szczególnie polecane na niewielkie i wąskie działki. Przy znacznie mniejszej powierzchni zabudowy można uzyskać tę samą powierzchnię użytkową jak w przypadku domu parterowego. Jest ona bowiem rozłożona na dwóch kondygnacjach. Łatwiej też wyznaczyć tu strefę dzienną (na dole, z salonem i kuchnią) i nocną (na górze, sypialnie czy gabinet). Domy z poddaszem użytkowym są z reguły tańsze niż piętrowe.

Jednak dom to nie tylko liczba kondygnacji. Inwestor musi też wybrać rodzaj materiału z jakiego budynek jest wykonany, czy styl architektoniczny, a także jego wielkość. Mniejsze domy świetnie sprawdzą się dla singli i par, ale dla rodzin z dziećmi czy wielopokoleniowych wymagana będzie większa powierzchnia. Nie bez znaczenia jest posiadanie garażu wbudowanego lub dobudowanego oraz ewentualna budowa podpiwniczenia, w którym również można znajdować się garaż.

Czy gotowy projekt domu to dobry pomysł?

W Archeton znajdziesz projekty małych, średnich i dużych domów w stylu nowoczesnym czy tradycyjnym. Oferujemy też domy energooszczędne. 

Dlaczego warto wybrać gotowy projekt domu? Przede wszystkim to oszczędność czasu i pieniędzy. Nasze portfolio jest uniwersalne, dostosowane do potrzeb różnego rodzaju klientów oraz różnych warunków zabudowy. Gotowe projekty są tańsze i dostępne od ręki, a w razie potrzeby nasi doświadczeni architekci dokonają ich adaptacji. W przypadku projektów na indywidualne zamówienie często musisz czekać tygodniami, ponieważ są tworzone od podstaw. Skorzystaj z bogatej kolekcji gotowych projektów Archeton!