Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Pożyczki online: jak pożyczać odpowiedzialnie?

Nagła utrata pracy, zepsuta pralka czy uszkodzony samochód – powodów, dla których podejmujemy decyzję o zaciągnięciu pożyczki, może być wiele. Jednak zanim zdecydujesz się na złożenie wniosku, warto zastanowić się przedtem nad kilkoma ważnymi aspektami. Czy wiesz, na czym polega odpowiedzialne pożyczanie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.

Sprawdź, czy stać Cię na wzięcie pożyczki

Przed złożeniem wniosku o pożyczki online w pierwszej kolejności powinieneś przeliczyć jej całkowity koszt, na który składa się część odsetkowa (nominalne oprocentowanie) oraz część pozaodsetkowa (prowizja, opłata weryfikacyjna itp.). Jeśli chcesz wiedzieć, ile w rzeczywistości będziesz musiał oddać pożyczkobiorcy, sprawdź RRSO – Realną Roczną Stopę Oprocentowania wyrażoną w procentach, która uwzględnia wszystkie dodatkowe opłaty.

Kolejnym ważnym krokiem jest analiza budżetu domowego. W tym przypadku warto sprawdzić czy dodatkowe opłaty w postaci rat zaciągniętego zobowiązania nie nadszarpną w zbyt dużym stopniu domowego budżetu.

Przemyśl, czy będziesz w stanie oddać pożyczone środki w terminie

Brak spłaty pożyczki lub jej raty wiąże się z poniesieniem dodatkowych opłat w postaci odsetek karnych. W skrajnych sytuacjach sprawa może zostać przekierowana do działu windykacji, a następnie do sądu i komornika, który w pierwszej kolejności będzie chciał zająć pieniądze z rachunku bankowego.

Zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz pieniędzy z pożyczki

Być może uda Ci się odłożyć na dany wydatek w czasie lub sfinansować go w zupełnie inny sposób? Pamiętaj, że pieniądze, które pożyczysz, będziesz musiał zwrócić wraz z odsetkami oraz dodatkowymi opłatami. Niektóre z firm pożyczkowych oferują nowym klientom darmowe pożyczki przez internet. W praktyce oznacza to, że pożyczkobiorca oddaje dokładnie tyle ile pożyczył – oczywiście pod warunkiem terminowej spłaty zaciągniętego zobowiązania.

Pożycz dokładnie tyle ile potrzebujesz – każdą pożyczoną złotówkę będziesz musiał oddać wraz z odsetkami!

Nie pożyczaj na zapas – im więcej weźmiesz, tym więcej będziesz musiał oddać! Przemyśl dokładnie, o jaką kwotę planujesz wnioskować, aby pokryć planowane wydatki. W przeciwnym wypadku Twoja sytuacja finansowa może ulec znacznemu pogorszeniu.

Zastanów się, także nad terminem spłaty zobowiązania, tak abyś mógł na czas oddać pożyczone pieniące, a tym samym ustrzec się przed dodatkowymi kosztami. Warto wiedzieć o tym, że okres kredytowania w przypadku pożyczek krótkoterminowych wynosi z reguły 30-45 dni. Jeśli chodzi o pożyczki ratalne, to są one udzielane na okres od 3 do 48 miesięcy.

Nie zaciągaj kolejnych pożyczek na spłatę poprzednich!

To najprostszy sposób na wpadnięcie w spiralę zadłużenia! Jeśli nie radzisz sobie ze spłatą bieżących zobowiązań, skontaktuj się z pożyczkodawcą. Obecnie wiele firm pozabankowych umożliwia swoim klientom przedłużenie terminu spłaty pożyczki, wakacje kredytowe, rozłożenie zadłużenia na raty możliwe do spłaty czy refinansowanie pożyczki – czyli zaciągnięcie nowego zobowiązania na poczet spłaty długu.