Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Czym jest technologia AI i jak zmieni naszą codzienną pracę? Korzyści dla MŚP

W dzisiejszych dynamicznych czasach warto podążać za aktualnymi trendami i być na bieżąco z tym, co dzieje się w świecie nowych technologii. Ostatnio coraz więcej mówi się o narzędziach opartych na sztucznej inteligencji. Jak się okazuje, umiejętność korzystania z takich narzędzi pomaga osiągać biznesowe cele. Zastanawiasz się, czym właściwie jest technologia AI i jak zmieni naszą codzienną pracę? Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego warto otworzyć się na nowe rozwiązania i jak mądrze wykorzystać ich potencjał. Poznaj korzyści, jakie przynosi sztuczna inteligencja przedsiębiorcom z sektora MŚP.

Czym jest sztuczna inteligencja?

O sztucznej inteligencji ostatnio jest bardzo głośno. To gorący temat, który jednych ekscytuje i inspiruje, a w innych wzbudza niepokój. Mnóstwo osób zastanawia się, jak AI zmieni ich codzienną pracę oraz czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka. Wiele obaw jest przesadzonych. Technologia AI działa bowiem pod nadzorem człowieka. Pomaga zautomatyzować działania, ale nigdy nie zastąpi ludzkiej kreatywności i emocji. Nie ulega jednak wątpliwości, że pracownicy będą zmuszeni do tego, aby nauczyć się z niej korzystać.

Sztuczna inteligencja, czy inaczej AI (Artificial Intelligence) to zdolność urządzeń do uczenia się, tworzenia i planowania. Jak się okazuje, systemy techniczne są w stanie analizować i rozwiązywać problemy oraz realizować różne cele.

AI to już nie przyszłość, a teraźniejszość. Z czasem jednak nowa technologia będzie się rozwijała i będzie wykorzystywana na coraz szerszą skalę. Tak naprawdę stosuje się ją już od dłuższego czasu m.in. do generowania wyników wyszukiwania w Internecie, tworzenia automatycznych odpowiedzi czy personalizacji reklam online.

Zgodnie z danymi Influencer Marketing Hub 91% internautów wchodzi w interakcje z chatbotami dostępnymi na stronach WWW[1]. Jak więc widać sztuczna inteligencja jest wśród nas i pomaga nam w wielu działaniach.

Czy warto wykorzystywać potencjał nowej technologii?

Żyjemy w dynamicznych czasach, w których technologia rozwija się w błyskawicznym tempie. Warto nadążać za nowinkami, aby odnaleźć się w otaczającej nas rzeczywistości, a przede wszystkim w świecie biznesu. Sztuczna inteligencja może pomóc przedsiębiorcom rozwijać ich firmy. To dlatego dziś właściciele biznesów powinni śledzić aktualne trendy, być elastyczni i szybko reagować na zmiany. Pomoże im to rozwinąć swoją działalność, wyprzedzić konkurencję i odnosić sukcesy.

Rozwiązania oparte o AI stają się przydatnymi narzędziami pracy, które w gruncie rzeczy przynoszą wiele korzyści. Trzeba tylko nauczyć się mądrze ich używać i prawidłowo wykorzystywać ich potencjał.

Jakie korzyści przynoszą rozwiązania AI dla sektora MŚP?

Dzięki nowej technologii można działać sprawniej, szybciej i efektywniej. Korzystanie z AI pozwala zaoszczędzić pieniądze oraz czas. Jest to dla właścicieli małych i średnich firm duży plus. Przedsiębiorcy z sektora MŚP mają przecież mnóstwo obowiązków związanych z prowadzeniem swojego biznesu, dlatego potrzebują rozwiązań, które ułatwią im działanie.

Podsumowując, korzystanie ze sztucznej inteligencji pozwala firmom przede wszystkim:

 • zaoszczędzić czas i pieniądze,
 • zautomatyzować rutynowe prace,
 • usprawnić wiele procesów,
 • zwiększyć produktywność i efektywność.

Jak wykorzystać AI do prowadzenia i rozwoju firmy?

Sztuczna inteligencja odgrywa już coraz ważniejszą rolę w rozwiązaniach biznesowych. Coraz więcej przedsiębiorców i marketerów wykorzystuje narzędzia AI do sprawnego prowadzenia biznesu oraz realizacji efektywnej strategii marketingowej.

Warto wiedzieć, że według badań liderzy biznesowi ufają sztucznej inteligencji. Jak się okazuje 84% przedstawicieli kadry kierowniczej uważa, że musi wykorzystać AI, aby osiągać swoje biznesowe cele[2].

Rozwiązania oparte o AI mogą być wykorzystywane do automatyzacji wielu zadań takich jak na przykład:

 • określenie grupy docelowej,
 • analizowanie zachowań i preferencji klientów,
 • planowanie i realizacja kampanii promocyjnych,
 • obsługa klienta,
 • generowanie automatycznych wiadomości,
 • analiza i wprowadzanie danych,
 • monitorowanie rynku i konkurencji,
 • przygotowywanie contentu (treści) – tekstów i obrazów,
 • tworzenie firmowej oferty itd.

AI może być świetnym narzędziem, które sprawi, że nasza praca stanie się efektywniejsza. Mali i średni przedsiębiorcy powinni wykorzystywać możliwości, jakie daje im sztuczna inteligencja. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że w porównaniu z dużymi graczami na rynku mają znacznie bardziej ograniczony dostęp do AI. Nie dysponują fachowcami, nie mają też czasu, żeby się tym samodzielnie zajmować i często nie nadążają za zmianami – tłumaczy Katarzyna Jezierska, członek zarządu WeNet Group. – Dlatego w ich przypadku najlepiej sprawdzą się gotowe rozwiązania oparte na AI, które zaproponuje im ekspert, jak chociażby nasz doradca internetowy. Dzięki połączeniu innowacyjnych narzędzi z wiedzą i kompetencjami naszych specjalistów wykorzystanie sztucznej inteligencji stanie się dostępne, realne i efektywne dla sektora MŚP – dodaje Katarzyna Jezierska.

WeNet - strony internetowe

Jak AI zmieni naszą codzienną pracę?

Jakich konkretnie innowacyjnych narzędzi można używać, aby usprawnić swoją pracę? Otóż z pomocą przychodzą tu przede wszystkim popularne ostatnio generatory tekstów i generatory obrazów AI. Dobrze jest nauczyć się z nich korzystać i zacząć je testować.

Warto wspomnieć, że nowoczesne narzędzia pomagają w prowadzeniu wielu działań, jednak wcale nie oznacza to, że człowiek nie będzie już potrzebny. Zawsze musi być ktoś, kto będzie weryfikował i poprawiał przeprowadzone działania. Pamiętajmy, że to człowiek powinien sprawdzić, czy wygenerowane przez AI treści nie zawierają błędów merytorycznych lub językowych oraz finalnie przeredagować teksty. To dlatego sztuczna inteligencja nie zastąpi pracownika, a jedynie usprawni i ułatwi codzienną pracę.

Generatory tekstów i obrazów AI – jak działają?

Generatory treści znacząco ułatwiają tworzenie tekstów np. na firmową stronę internetową. Wystarczy wpisać konkretną komendę, aby otrzymać np. artykuł, nad którym można potem pracować. Można użyć generatora, jakim jest Chat GPT, który bazuje na szerokim zbiorze danych. Na rynku pojawiają się też jednak inne modele stworzone pod konkretne zastosowania, takie jak generator WeNet AI. To rozwiązanie opiera się także na wewnętrznym zbiorze danych, czyli treściach stworzonych przez copywriterów WeNet.

Chcemy wspierać naszych klientów i z myślą o nich i ich rozwoju stworzyliśmy model sztucznej inteligencji oparty o nasze własne treści contentowe. Chcielibyśmy, żeby nasi klienci za każdym razem widzieli korzyści z zastosowanych rozwiązań – mówi Michał Wrzesiński, prezes zarządu WeNet Group. – Jako firma specjalizująca się w marketingu internetowym dla MŚP bierzemy pełną odpowiedzialność za wejście w nurt AI. Oznacza to, że naszym klientom dostarczymy bezpieczne, efektywne i nowoczesne narzędzia, które będą wspierać rozwój biznesów z wielu branż – dodaje Michał Wrzesiński.

Jeśli chodzi o generatory grafik, to działają one podobnie jak te tekstowe – wystarczy wpisać odpowiednie hasło/słowo kluczowe. Narzędzie tworzy obraz zgodny z podanymi wytycznymi. Z generatorów obrazów możesz skorzystać np. gdy:

 • szukasz jakiegoś zdjęcia, ale nie możesz go znaleźć w bankach zdjęć,
 • nie jesteś w stanie zrobić fotografii samodzielnie,
 • chcesz stworzyć logo firmy,
 • szukasz inspiracji do przygotowania własnej grafiki.

Miej na uwadze, że duży wpływ na stworzoną przez AI treść ma sposób, w jaki podasz wytyczne – liczą się tu precyzja i liczba szczegółów. Jak już też zostało wspomniane, zawsze istnieje ryzyko wystąpienia błędów. Jest więc potrzebna osoba, która zweryfikuje przeprowadzone przez sztuczną inteligencję działania.

Treści wygenerowane przez AI trzeba sprawdzić oraz przeredagować. Tak samo jest w przypadku generatorów grafik. Takie narzędzia mogą pomóc w wielu sytuacjach, usprawnić codzienną pracę oraz być cennym źródłem inspiracji. Nigdy jednak nie zastąpią doświadczonego, kreatywnego grafika z rozwiniętym zmysłem estetycznym.

Z czyjej pomocy warto skorzystać, aby lepiej czerpać korzyści z AI?

Potencjał sztucznej inteligencji wykorzystuje już coraz więcej specjalistów do spraw marketingu internetowego. Przykładem są doradcy internetowi WeNet, którzy są teraz już doradcami internetowymi 2.0. To eksperci, którzy świetnie znają się na technologii, co pozwala im działać jeszcze sprawniej, szybciej i efektywniej. Oferują nowoczesne narzędzia, które wspierają na co dzień przedsiębiorców z sektora MŚP, aby mogli łatwiej odnaleźć się w dynamicznym, cyfrowym świecie.

Firma WeNet jest stale otwarta na nowości technologiczne, które pomagają w rozwoju przedsiębiorstw z sektora MŚP. To dlatego jako lider cyfrowej transformacji wdraża narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zarówno do wykorzystania wewnątrz organizacji, jak i w postaci innowacyjnych produktów.

Jesteśmy stale otwarci na nowinki technologiczne. Wraz z firmą AI REV tworzymy autorski model idealnie przystosowany do naszych działań. Korzystając ze sztucznej inteligencji, tworzymy nowatorskie produkty i unikalne rozwiązania wspierające e-marketing, żeby z naszą pomocą MŚP jeszcze lepiej konkurowały na rynku – mówi Artur Peterlik, dyrektor operacyjny COO WeNet. – AI to dla nas także przydatne narzędzie ułatwiające codzienną wewnętrzną pracę: od dostarczania analiz, po tworzenie raportów, które pozwalają nam szybciej i skuteczniej reagować na dynamicznie zmieniającą się wirtualną rzeczywistość – dodaje Artur Peterlik.

Warto pamiętać, że mądre korzystanie z nowych rozwiązań technologicznych pozwala działać efektywniej. Trzeba też mieć świadomość, że sztuczna inteligencja działa pod nadzorem człowieka i nie jest w stanie zastąpić ludzkiej intuicji, emocji i kreatywności.

Prowadzisz swoją firmę i chcesz ją rozwinąć? Zależy Ci na tym, aby wypromować swoją ofertę i dotrzeć do większej liczby klientów? Skorzystaj z pomocy specjalistów WeNet, którzy znają się na technologii oraz w rozsądny i przemyślany sposób wykorzystują innowacyjne narzędzia.

[1]      https://influencermarketinghub.com/ai-trends/

[2]      https://www.accenture.com/us-en/insights/artificial-intelligence-summary-index